THERMOS
System Modelowania i Optymalizacji Zasobów Energii
(Thermal Energy Resource Modelling and Optimisation System)
AKTUALNOŚCI

Spotkanie konsorcjum
WARSZAWA, 8-10 listopada 2017 r.
Partnerzy projektu spotkali się w dniach 8-10 listopada w Warszawie. Pierwszego dnia spotkania przeprowadzono szkolenie dla instruktorów projektu THERMOS.

Szkolenie on-line dla trenerów
Szkolenie dla trenerów na temat narzędzia THERMOS jest już dostępne online. Zostań trenerem narzędzia do planowania sieci ciepłowniczych. Szkolenie prowadzone jest w języku angielskim. W trakcie szkolenia możliwe jest opracowanie planu rozwoju sieci w wybranym mieście ze wsparciem partnerów projektu.
Aby dowiedzieć się więcej o szkoleniu i wziąć w nim udział odwiedź stronę projektu:
https://www.thermos-project.eu/get-involved/training/
Obejrzyj film demonstracyjny narzędzia THERMOS:
www.youtube.com/watch?v=r14L63Bf2t0
Wypróbuj narzędzie THERMOS:
O PROJEKCIE
THERMOS (Thermal Energy Resouce Modelling and Optimisation System) to projekt realizowany w ramach Ramowego Programu Unii Europejskiej Horyzont2020, którego celem było stworzenie narzędzia (wysokiej rozdzielczości interaktywnej mapy) umożliwiającego osobom odpowiedzialnym za planowanie energetyczne w gminach określenie optymalnych obszarów rozwoju sieci ciepłowniczych, z uwzględnieniem takich czynników jak: warunki klimatyczne, efektywność energetyczna budynków, potencjalne trasy rurociągów oraz koszty itd.. Oprogramowanie jest tworzone z myślą o przyśpieszeniu rozwoju nowych systemów ciepłowniczych, które cechowałyby się znaczącym udziałem odnawialnych źródeł energii, a także przyśpieszeniu modernizacji, przebudowy i rozbudowy istniejących systemów tego typu.
W tym celu w ramach projektu:
- Prowadzono prace rozwojowe nad najnowocześniejszą metodyką modelowania, które pozwoliły na tworzenie map systemów z dokładnością co do budynku.
- Za pomocą ww. metodyki tworzono zestaw wspomnianych map dla miast pilotażowych biorących udział w projekcie.
- Tworzono algorytmy modelowania niezbędne do analizy map, aby wspomóc proces podejmowania decyzji osób odpowiedzialnych za planowanie.
- Tworzono i rozpowszechniano bezpłatne oprogramowanie typu „open-source” dla lokalnych przedstawicieli administracji oraz innych zainteresowanych tą tematyką.
Docelowo narzędzie wspiera osoby odpowiedzialne za planowanie (lokalne i regionalne jednostki samorządowe, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, agencje energetyczne, związki samorządów terytorialnych, przemysł, stowarzyszenia konsumenckie), pozwalając dokładnie, szybko i przy niewielkim nakładzie finansowym stworzyć scenariusze dalszego rozwoju sieci ciepłowniczej na danym obszarze.
W projekcie brało udział szereg ekspertów z uniwersytetów, przedstawicieli władz gminnych i miejskich, agencji energetycznych i środowiskowych, a także specjalistycznych firm konsultingowych z rożnych krajów, w tym z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Litwy, Danii, Niemczech, Portugalii i Rumunii.
Czas trwania projektu: 1 października 2017 r. - 30 czerwca 2020 r.
MATERIAŁY DO POBRANIA
KONTAKT
projekty@kape.gov.pl