
EPREL SERVICES
Narzędzia i usługi wspierające efektywne wykorzystanie EPREL
(Tools and services supporting effective exploitation of EPREL)
AKTUALNOŚCI

Ankieta dla konsumentów
Zapraszamy do wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety, która pomoże nam poznać Twoją wiedzę i opinię na temat bazy danych produktów podlegających etykietowaniu EPREL. Celem projektu jest udoskonalenie bazy EPREL, aby stała się ona bardziej przyjazna i użyteczna.
Link do ankiety: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/EPRELSurvey-Consumers?surveylanguage=PL

Rozpoczęcie projektu
W dniach 26-27 września 2024 r. w Wiedniu odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum projektu EPREL Services, na którym omówiono zadania projektu oraz zaplanowano działania na nadchodzące miesiące.
O PROJEKCIE
Unijna baza danych produktów z etykietami energetycznymi (EPREL) stanowi podstawę do wyszukiwania i porównywania energooszczędnych produktów na rynku UE. EPREL jest zatem cennym źródłem informacji dla konsumentów, nabywców, sprzedawców i decydentów. Biorąc pod uwagę fakt, że baza została wdrożona stosunkowo niedawno, nadal istnieje duży potencjał do szerszego jej wykorzystania. Wielu interesariuszy nie jest w pełni świadomych jakie informacje oferuje EPREL lub nie jest przyzwyczajonych do korzystania ze źródeł informacji na poziomie UE, a preferuje informacje dostarczane przez lokalne kanały informacyjne. Dodatkowo, poszukuje informacji obejmujących oprócz aspektów środowiskowych również informacji np. o cenie, dostępności i danych technicznych urządzeń. Co więcej, wysoka jakość (kompletność i poprawność) danych w EPREL zapewni prawidłowe jej wykorzystanie.
W ramach projektu EPREL Services opracowany zostanie nowy typ modułowej aplikacji internetowej, dostosowanej do potrzeb konsumentów, nabywców, sprzedawców i decydentów, która dostarczy niezbędne informacje o produktach za pośrednictwem typowych kanałów informacyjnych wykorzystywanych przez te grupy docelowe. Aplikacja ta umożliwi między innymi łączenie różnych informacji o produkcie, w tym ceny, kosztów eksploatacji, efektywności energetycznej, dostępności produktu, technicznych cech produktu, statystycznych informacji rynkowych itp. przy wsparciu technologii indeksowania.
Opracowane w projekcie narzędzia będą wspierać zakup energooszczędnych produktów, a także projektowanie instrumentów polityki produktowej, np. zielonych zamówień i dotacji. Drugim kluczowym działaniem projektu jest opracowanie narzędzi i procesów wspierających jakość danych w EPREL. Obejmie to zautomatyzowane procedury oprogramowania, a także crowdsourcingowe sprawdzanie danych rynkowych.
Partnerzy projektu:
-
Austrian Energy Agency (AEA) – Project Coordinator (Austria)
-
BIG2GREAT APS (Dania)
-
SEVEn, The Energy Efficiency Center (Czechy)
-
ADENE - Agência para a Energia (Portugalia)
-
Guide Topten SARL (Francja)
-
Altroconsumo Edizioni SRL (Włochy)
-
Centre for Renewable Energy Sources and Saving (CRES, Grecja)
-
Agence de l’Environnement et de la Maîtrise de l’Énergie (ADEME, Francja)
-
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE, Polska)
-
OCU Ediciones SA (Hiszpania)
-
Association des Consommateurs Test-Achats SCRL (Belgia)
-
GS1 in Europe (Belgia)
Czas trwania: wrzesień 2024 r. - luty 2028 r.

Projekt dofinansowany jest przez European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency (CINEA), grant nr 101167597
MATERIAŁY DO POBRANIA
Dostępne wkrótce
KONTAKT
Marta Mazurkiewicz
mmazurkiewicz@kape.gov.pl