START2ACT

Angażowanie europejskich start-upów oraz nowopowstałych MŚP w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony  

(Engaging European Start-ups and Young SMEs for Action for Sustainable Energy)

www.start2act.eu 


AKTUALNOŚCI

Baza wiedzy o oszczędzaniu energii

Baza wiedzy jest punktem wyjścia dla menadżerów i pracowników MŚP, którzy postanowili zredukować koszty działania swojej firmy. Zawiera porady, narzędzia i gotowe rozwiązania dotyczące efektywności energetycznej w firmie i w domu.  Więcej informacji tutaj .

O PROJEKCIE

Projekt START2ACT miał na celu zmniejszenie zużycia energii w krajach UE poprzez zmianę zachowań konsumentów energii w ich codziennym życiu, przede wszystkim w swoim miejscu pracy. Projekt skierowany był do startup’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających nie dłużej niż 5 lat, które podejmowały działania w zakresie efektywności energetycznej. 

Choć pojedyncze MŚP i startupy zużywają na swoje potrzeby niewielkie ilości energii, to biorąc pod uwagę, że w Europie działa ich ponad 20 mln, skala ich oddziaływania na środowiska jest ogromna. Zaangażowanie rozpoczynających działalność przedsiębiorstw było niezbędne w celu osiągnięcia unijnych celów 20-20-20. W prawie każdym przedsiębiorstwie istnieje potencjał, aby skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii. 

Potencjał ten został wykorzystany w projekcie. Przedsiębiorcy otrzymali zestaw innowacyjnych narzędzi edukacyjnych. Ważnym obszarem interwencji, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmianę zachowań, jest sprzęt biurowy. Pochłania on około 15% całej energii elektrycznej zużywanej w biurach. Udział ten ma wzrosnąć do 2020 r. do 30%. 

W ramach projektu START2ACT zaproponowano przedsiębiorcom rozwiązania oferujące duży potencjał oszczędności energii i pieniędzy. Nie są one często wdrażane ze względu np. na brak wiedzy jak je stosować w praktyce oraz z powodu niewystarczającego zaangażowania ludzi we wprowadzanie dobrych nawyków w życiu codziennym. Projekt miał również na celu zachęcić do stosowania „zielonych zakupów” sprzętu biurowego, elementów wyposażenia pomieszczeń (HVAC, oświetlenie, etc.) oraz towarów i usług.

Czas trwania: 3 lata, od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2019 r.

KONTAKT

projekty@kape.gov.pl