Projekt Redi4Heat - rozwój odnawialnych źródeł ogrzewania i chłodzenia
Projekt Red4Heat

Gotowi na czyste ciepło? Projekt UE ma pomóc w przyspieszeniu rozwoju odnawialnych źródeł ogrzewania i chłodzenia.

Ogrzewanie i chłodzenie (H&C) stanowią prawie 50% zapotrzebowania na energię w UE, ale tylko 23% tej energii jest ekologiczne. Kryzys energetyczny, z którym mamy do czynienia obecnie, ma ogromny wpływ na sektory ogrzewania i chłodzenia, sprawiając, że wprowadzenie odnawialnych źródeł energii staje się pilniejsze niż kiedykolwiek.

REDI4Heat to nowy projekt UE, finansowany w ramach programu LIFE, który oficjalnie rozpoczął się w październiku 2022 roku. Projekt będzie realizowany przez trzy lata, a jego celem będzie przyspieszenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogrzewaniu i chłodzeniu, poprzez identyfikację krajowych luk w polityce, a tym samym zaproponowanie skutecznych strategii.

Projekt będzie wspierał pięć państw członkowskich (Chorwację, Niemcy, Grecję, Polskę i Portugalię) w identyfikowaniu i rozwiązywaniu wąskich gardeł w krajowych strategiach energetycznych, w szczególności w krajowych planach energetycznych i klimatycznych. Ostatecznym celem jest opracowanie narzędzi przyspieszających wdrażanie systemów ogrzewania i chłodzenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym zachęcaniu do ich powielania w innych krajach UE.

REDI4Heat będzie koordynowany przez Centre for Renewable Energy Sources and Saving Foundation (CRES) z Grecji. Konsorcjum składa się z 12 partnerów, którzy reprezentują cały sektor technologii odnawialnego ogrzewania i chłodzenia. W jego skład wchodzi pięć organizacji badawczych i technologicznych (CRES z Grecji, Instytut Energetyki Hrvoje Požar z Chorwacji, ADENE - Agência para a Energia z Portugalii, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. z Polski, DENA - Niemiecka Agencja Energii z Niemiec), sześć stowarzyszeń (Solar Heat Europe, European Heat Pump Association, European Geothermal Energy Council, Bioenergy Europe, Euroheat & Power, EnergyCities) oraz jedna firma prywatna (Trinomics).

Śledźcie REDI4Heat na LinkedIn i Twitterze, aby być na bieżąco! 


Share this post
Relacja z "XXI Forum Termomodernizacja"
Prezentacje przedstawicieli KAPE