O efektywności energetycznej na PRECOP27
Konferencja PRECOP27 w Katowicach

Wiceprezes Zarządu KAPE Mariola Zmudzińska uczestniczyła w panelu dyskusyjnym poświęconym efektywności energetycznej podczas konferencji PRECOP27, stanowiącej polskie preludium do odbywającego się obecnie szczytu klimatycznego ONZ #COP27 w Egipcie. Spotkanie odbyło się w dniach 18-19 października w Centrum Kongresowym w Katowicach. Celem #PRECOP27 była dyskusja oraz wypracowanie wspólnych stanowisk i postulatów.


Zbigniew Gieleciak (Prezes Zarządu RCGW S.A. w Tychach) oraz Mariola Zmudzińska (Wiceprezes Zarządu KAPE S.A.)

Prezes Mariola Zmudzińska wzięła udział w panelu tematycznym poruszającym kwestie efektywności energetycznej. Pani Prezes przedstawiła bogate doświadczenia KAPE na polu efektywności energetycznej zarówno we współpracy z przedsiębiorstwami przemysłowymi jak i samorządami, równocześnie zwracając uwagę na intensywne działania rynku w tym zakresie. Ponadto poruszyła kwestie obliczania śladu węglowego w całym cyklu życia wszystkich nowych budynków od 2030 r., założeniach zeromisyjnego budownictwa do 2050 r. oraz zmniejszenia energochłonności polskiej gospodarki. Kolejnym ważnym poruszonym aspektem jest ciągła potrzeba edukacji ekologicznej poczynając od najmłodszych a kończąc na konieczności ciągłego dokształcania się w tematach środowiskowych nawet doświadczonych pracowników, w tym samorządowców. Przedstawicielka KAPE zwróciła również uwagę na duże znaczenie rekomendacji zawartych w audytach energetycznych przedsiębiorstw.

Wśród działań mogących przyspieszyć poprawę efektywności energetycznej prezes Zmudzińska wymieniła możliwości dofinansowania działań inwestycyjnych poprzez system Białych Certyfikatów oraz programy pomocowe ze środków NFOŚiGW, WFOŚiGW oraz BGK. W czasie trwania panelu poruszone zostały również kwestie: efektywności polskiego ciepłownictwa, działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, nowoczesnych i kompleksowych rozwiązaniach stosowanych w przedsiębiorstwach.

Organizatorom dziękujemy za zaproszenie do uczestnictwa w konferencji, z kolei panelistom za ciekawą i inspirującą dyskusję.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego nagrania z panelu:

 
 Share this post
KAPE i PFR o śladzie węglowym na kongresie "ESG Polska Moc Biznesu"
Warsztaty z obliczania śladu węglowego organizacji