wsparcie w zakresie rozwoju klastrów energii
KLASTER ENERGII to porozumienie pomiędzy różnymi podmiotami, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią. Celem klastra energii jest rozwój energetyki rozproszonej opartej nie tylko o odnawialne, ale również konwencjonalne źródła energii, służący poprawie bezpieczeństwa energetycznego, poprawie środowiska naturalnego i wzmocnieniu lokalnej gospodarki.
Klaster energii może zostać zawiązany i funkcjonować na obszarze nie większym niż pięć gmin lub jeden powiat. Inicjatywa klastra energii może przyczynić się do rozwoju obszarów wiejskich, pobudzenia i rozwoju energetyki prosumenckiej, co dalej może wpłynąć na powstawanie nowych miejsc pracy.
CZŁONKAMI klastra energii mogą być osoby fizyczne, przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa transportu publicznego i inne podmioty funkcjonujące na obszarze objętym klastrem energii.
Kluczową rolę w funkcjonowaniu klastra energii będzie miał KOORDYNATOR ustalany przez członków klastra energii indywidualnie, w zależności od specyfiki lokalnej. Jest to podmiot, który będzie zajmował się reprezentacją interesów klastra energii jako porozumienia z podmiotami zewnętrznymi, jak również koordynacją działań i pracą wewnątrz klastra energii. Do podstawowych zadań koordynatora będą należeć:
-
obrót energią i jej nośnikami wewnątrz klastra energii,
-
magazynowanie energii,
-
pośrednictwo w rozliczeniach między wytwórcami a odbiorcami energii,
-
reprezentowanie interesów klastra energii na zewnątrz,
-
rozstrzyganie ewentualnych sporów pomiędzy członkami klastra energii,
-
realizacja bieżących zadań klastra energii.
koncepcja klastra energii
Zbadanie potencjału i ocena możliwości utworzenia klastra energii
Dofinansowanie działalności klastra
Pomagamy znaleźć dofinansowanie na utworzenie i działalność klastra energii
doradztwo
Doradzamy w zakresie tworzenia i prowadzenia działalności klastrów energii