NEWSLETTER
bądź na bieżąco
NEWSLETTER NR 14
ZIELONE OBLIGACJE NARESZCIE W POLSCE!
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. we współpracy z Cicero Shades of Green AS (Norwegia) wydały niezależną opinię dotyczącą ekologicznego charakteru inwestycji realizowanej przez spółkę New Energy Investments Sp. z o.o. Rolą KAPE S.A. było kompleksowe doradztwo w zakresie obecnej sytuacji na rynku PV w Polsce oraz ocena zgromadzonych dokumentów związanych z planowanym przedsięwzięciem. Dzięki tej decyzji spółka z grupy Columbus Energy wyemitowała pierwsze w Polsce Zielone Obligacje (tzw. green bonds).
To coraz popularniejsza forma pozyskiwania środków na inwestycje w Europie i na świecie. Zielone Obligacje są dłużnym instrumentem finansowym, odróżniającym się od zwykłych obligacji celem finansowania. Środki pozyskane z ich emisji przeznaczane mają być na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne. Na świecie z tego rodzaju finansowania coraz śmielej korzysta zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Środki pozyskane w ramach emisji pierwszych polskich Zielonych Obligacji zostaną przeznaczone na budowę w Polsce farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 30 MW.
– Najbliższe lata przyniosą wzrosty efektywności energetycznej instalacji fotowoltaicznych. Odpowiednie instrumenty finansowe, dzięki którym mogą powstawać, odgrywają ważną rolę w zmniejszeniu emisyjności gospodarki. (…) – podsumował Michał Kurtyka, Minister Klimatu i Środowiska.”
Pierwszą transzę wartą 75 mln zł objął Bank Ochrony Środowiska S.A. Łączna wartość obligacji wyniesie 500 mln zł. Emitentem akcji został Dom Maklerski BOŚ S.A, który podpisał na początku września umowę ze spółką New Energy Investments na przeprowadzenie czynności związanych z pozyskaniem nowego finansowania.
Jak czytamy w komunikacie prasowym spółki Columbus Energy, realizacja projektów realizowanych w ramach emisji Zielonych Obligacji ma być konsekwentnie poddawana audytowi i ocenie pod względem realizacji i korzystnego wpływu na środowisko.
Źródło
przedsiębiorstwo neutralne klimatycznie - certyfikacja kape
Krajowa Agencja Poszanowania Energii wprowadza ofertę działań polegającą na przygotowaniu Strategii dochodzenia do statusu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie dzięki której będzie możliwe uzyskanie Certyfikatu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie.
Certyfikat zostanie wystawiony przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.) każdemu przedsiębiorstwu, które po przygotowaniu Strategii zaakceptuje jej postanowienia i postanowi wdrażać opisane w jej treści działania. Jednocześnie KAPE S.A. będzie prowadzić dostępną publicznie listę przedsiębiorstw, które zobowiążą się do osiągnięcia statusu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie i otrzymały Certyfikat.
Certyfikacja obejmuje również monitorowanie wdrażania Strategii osiągnięcia statusu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie w celu weryfikacji ważności posiadania Certyfikatu. Posiadanie Certyfikatu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie potwierdzać będzie skuteczną realizację kierunków postawionych w Strategii oraz dążenie do transformacji w Przedsiębiorstwo Neutralne Klimatycznie.
CEL WPROWADZENIA CERTYFIKATU
Komisja Europejska przedstawiła „Strategiczną długoterminową wizję zamożnej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki UE”. Według tego dokumentu do roku 2050 konieczne jest jak największe ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie, rolnictwie i energetyce, a w przypadkach gdy nie jest to możliwe – zrównoważenie emisji CO2 poprzez zwiększanie jej pochłaniania.
Gospodarka neutralna dla klimatu wymaga wspólnych działań w siedmiu obszarach, takich jak:
-
efektywność energetyczna,
-
energia ze źródeł odnawialnych,
-
czysta, bezpieczna i oparta na sieci mobilność,
-
konkurencyjny przemysł i gospodarka o obiegu zamkniętym,
-
infrastruktura i połączenia międzysystemowe,
-
biogospodarka i naturalne pochłanianie dwutlenku węgla,
-
wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla w celu rozwiązania problemu pozostałych emisji.
Długoterminowa wizja strategiczna Komisji Europejskiej stanowi zaproszenie do wzmożonego wysiłku na rzecz ochrony klimatu dla wszystkich podmiotów w Unii Europejskiej, w tym przedsiębiorstw, które mają duży wpływ na środowisko. Przedsiębiorstwa odpowiadają za znaczącą część emisji gazów cieplarnianych, jednocześnie posiadając istotny potencjał w zakresie redukcji emisji. Wiele przedsiębiorstw kupuje energię pochodzącą z paliw kopalnych, nie wykorzystuje materiałów z recyklingu, czy używa surowców, których pozyskanie jest energochłonne, tym samym zanieczyszczając środowisko.
Dekarbonizacja gospodarki w związku z nieustannymi i coraz szybciej następującymi zmianami klimatu jest konieczna i musi następować jak najszybciej. Już w tej chwili są zaostrzane wymogi dotyczące przeciwdziałania zmianom klimatu (w szczególności te dotyczące zanieczyszczeń powietrza). Będą one coraz bardziej rygorystyczne w perspektywie najpierw do 2030, a następnie do 2050 roku. Obostrzenia dotyczą wszystkich podmiotów, ale każde kolejne uderzy przede wszystkim w przedsiębiorstwa.
STRATEGIA
Wyjściem naprzeciw koniecznym zmianom, obostrzeniom i poprawie stanu środowiska jest opracowanie Strategii dochodzenia do statusu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie oraz uzyskanie Certyfikatu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie. Jest to odpowiedź na powyższe problemy i niesie korzyści zarówno dla przedsiębiorstwa, jak również dla środowiska. Im wcześniej zaplanowane i podjęte zostaną odpowiednie działania tym bardziej prawdopodobne i mniej kosztowne będzie zrealizowanie postawionych sobie celów, zważywszy na fakt, iż wkrótce bycie przedsiębiorstwem neutralnym klimatycznie będzie powszechne, konieczne a nawet obligatoryjne.
Konieczne jest zatem przygotowanie Strategii wyznaczającej kierunki rozwoju, zakres i plan działań przedsiębiorstwa w celu optymalizacji wykorzystania energii, surowców i zasobów, przy jednoczesnym ograniczaniu emisji zanieczyszczeń.
Takie podejście będzie skutkowało ponadto:
-
zwiększeniem konkurencyjności na rynku,
-
optymalizacją procesów produkcyjnych,
-
minimalizacją zużycia wody i energii,
-
minimalizacją strumienia produkowanych odpadów,
-
optymalizacją wykorzystania materiałów i surowców,
-
minimalizacją kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa,
-
optymalizacją procesów zarządczych,
-
optymalizacją kosztów związanych z ograniczaniem oddziaływania na środowisko,
-
wychodzeniem naprzeciw rozwojowi rynku i wdrażaniem rozwiązań innowacyjnych,
-
poprawą wizerunku przedsiębiorstwa jako „zielonego”, korzystającego z „zielonej energii”, dbającego o środowisko i społeczeństwo,
-
wzmocnieniem strony marketingowej przedsiębiorstwa.
Optymalizacja procesów czy zmniejszenie zużycia wody oraz nośników energii pierwotnej przełoży się również na oszczędności finansowe. Strategia dochodzenia do statusu Przedsiębiorstwa Neutralnego Klimatycznie pomoże również wskazać potencjalne obszary inwestycyjne, które będzie można traktować nie jako koszt, a jako potencjał w rozwój firmy i oszczędności czy korzyści w perspektywie długoterminowej.
jedno urządzenie - dwie etykiety energetyczne

W przyszłym roku zaczną obowiązywać nowe etykiety energetyczne dla niektórych urządzeń AGD i RTV. Ale zanim to nastąpi, przy zakupie nowej pralki czy lodówki, znajdziemy w opakowaniu dwie etykiety – starą i nową. Będzie tak do 1 marca 2021 r., kiedy starą etykietę zastąpi już na dobre nowa.
Na razie zmiana dotyczyć będzie 5 grup produktów:
• lodówki i zamrażarki domowe,
• pralki i pralko-suszarki,
• zmywarki,
• telewizory i wyświetlacze elektroniczne,
• źródła światła (od września 2021).
Inne urządzenia takie jak klimatyzatory, suszarki bębnowe, grzejniki do pomieszczeń i ogrzewacze wody pozostaną na razie ze starymi etykietami. Nowe zostaną wprowadzone, gdy tylko wejdą w życie nowe lub zmienione przepisy UE.
Od 1 marca znikną klasy A+, A++ i A+++. Nie znaczy to, że urządzenia stracą swoją efektywność, będą jedynie kwalifikowały się do niższej klasy energetycznej. Nastąpi przeskalowanie klas energetycznych produktów, wraz z którym wrócimy do siedmiopunktowej skali A, B, C, D, E, F, G. W efekcie przeskalowania na razie nie będzie na rynku produktów, które spełniałyby wymagania klasy A.
Dodatkowo nowa etykieta będzie połączona za pomocą kodu QR (prawy górny róg etykiety) z bazą danych produktów EPREL. Baza ta zawiera dodatkowe informacje o wszystkich etykietowanych produktach. Będzie można ją przeglądać skanując kod QR za pomocą smartfona.
Więcej informacji na temat nowych etykiet dostępne jest na stronie www.label2020.pl
AUDYT ENERGETYCZNY mśp - 2 NOWE narzędzia - SELF-AUDYT ORAZ E-DORADCA MŚP
Przygotowaliśmy kolejne narzędzia w projekcie "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach".
Narzędzia z których mogą korzystać przedsiębiorcy to:
Self-audyt: narzędzie do samodzielnego audytu energetycznego przedsiębiorstwa
Narzędzie to pozwala na przeprowadzenie uproszczonego przeglądu energetycznego przedsiębiorstwa. Self-audyt umożliwia inwentaryzację budynków oraz urządzeń oraz przeprowadza użytkownika przez listę pytań kontrolnych, które pozwolą oszacować, w których urządzeniach istnieje największy potencjał oszczędnościowy. Ponadto zawiera on kalkulatory, które pomogą użytkownikowi oszacować opłacalność następujących inwestycji:
-
Wymiany silnika elektrycznego,
-
Wymiany pompy,
-
Wymiany wentylatora,
-
Wymiany sprężarki,
-
Wymiany klimatyzatora,
-
Wymiany kotła na kocioł o wyższej sprawności,
-
Wymiany kotła na pompę ciepła,
-
Zastosowania instalacji do odzysku ciepła ze sprężarki,
-
Ograniczenia wycieków z instalacji sprężonego powietrza,
-
Wymiany oświetlenia.
E-Doradca MŚP: pomoc w obszarze efektywności energetycznej dzięki metodzie case based reasoning
E-Doradca MŚP to narzędzie, które ma na celu pomóc użytkownikowi w rozwiązaniu problemu w obszarze efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. E-Doradca posiada bazę artykułów o różnorodnych zagadnieniach z tematyki efektywności energetycznej i zarządzania energią, a także analizę konkretnych rozwiązań na bazie rzeczywistych przypadków.
Po wpisaniu zapytania do narzędzia, użytkownikowi wyświetlą się bloki z potencjalnymi odpowiedziami. Użytkownik ma możliwość oceny trafności wyświetlanych odpowiedzi, dzięki czemu E-Doradca uczy się coraz lepiej odpowiadać na zadawane pytania. W przypadku gdy użytkownik nie znajdzie rozwiązania na dany problem, ma on możliwość skontaktowania się z administratorami narzędzia, który postarają się uzupełnić bazę potrzebne informacje.
Użytkownicy mogą również sami przyczynić się do rozwoju E-Doradcy poprzez przekazanie administratorom urządzenia informacji na temat własnych doświadczeń z przeprowadzania inwestycji proefektywnościowych czy wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.
Obydwa narzędzia są dostępne pod
adresem:
polskie budownictwo na drodze do neutralności klimatycznej
fot.1 - https://www.wwf.pl/aktualnosci/nasze-budynki-podgrzewaja-klimat
Biorąc pod uwagę cały cykl życia, budynki zużywają około 41% energii pierwotnej w Polsce oraz są odpowiedzialne za emisję 38% dwutlenku węgla. Z emisją CO2 z sektora budownictwa powiązany jest w naszym kraju problem złej jakości powietrza, spowodowany w dużej mierze emisją zanieczyszczeń pyłowych z kotłów na paliwa stałe (tak zwanej niskiej emisji). Większość istniejących budynków ma standard energetyczny na poziomie dalekim od poziomu, który będzie obowiązywał dla wszystkich nowych i remontowanych budynków od 2021 roku. Aktualne standardy energetyczne nowych budynków (zdefiniowane przez EP i (EPBD) określający roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną odniesione do jednostki powierzchni, U współczynnik przenikania ciepła przez przegrodę, itp.) opisane są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 7 czerwca 2019, poz. 1065) i zostały wyznaczone zgodnie z Dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej Budynków (EPD) metodą kosztu optymalnego. Powinny być one stopniowo zaostrzane w zależności od zmian relacji cen materiałów i usług do cen energii. Natomiast docelowym, z punktu widzenia osiągnięcia przez Polskę w 2050 roku neutralności klimatycznej, powinien być standard zeroemisyjny budynku, rozumiany jako wartość zero wskaźnika emisji CO2 znajdującego się na świadectwie charakterystyki energetycznej budynku.
Istnieją co najmniej dwie drogi osiągnięcia tak zdefiniowanego standardu zeroemisyjnego budynku. Pierwsza polega na osiągnięciu maksymalnej technicznie możliwej efektywności energetycznej budynku i wytworzeniu reszty potrzebnej energii z OZE w jego granicy bilansowej. Druga – na osiągnięciu efektywnego ekonomicznie standardu efektywności energetycznej budynku i pokryciu zapotrzebowania na energię z zeroemisyjnych sieci ciepłowniczych lub elektroenergetycznych. Widać więc, że osiągnięcie celu neutralności klimatycznej wiąże się z synergicznymi działaniami w innych obszarach gospodarki, szczególnie w sektorze energetycznym.
Potencjał oszczędności energii końcowej w budownictwie jest znaczący. Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) wynosi on ponad 155 tys. GWh/rok. W wyniku zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię, możliwe będzie zredukowanie ponad 46 mln ton CO2 i prawie 90 tys. ton pyłów rocznie. (…) Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Koszty poprawy efektywności energetycznej będą różne, w zależności od konkretnych przypadków. Wprowadzenie „głębokiej” termomodernizacji istniejących budynków, pozwoli zmniejszyć zużycie energii o około 35-85%. Wymaga to działań kompleksowych znacznie dalej idących niż dzisiejsza typowa termomodernizacja.
(…)
Optymalizacja zużycia energii ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zużycia energii pierwotnej, a przy tym również emisji zanieczyszczeń do środowiska, jest jednym z najważniejszych działań Komisji Europejskiej w ramach celów i strategii w dziedzinie klimatu. Promocja i rozwój budownictwa energooszczędnego wpisują się w realizację przyjętych zobowiązań zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak też na poziomie krajowym, określonych m.in. w:
-
unijnym pakiecie klimatyczno-energetycznym do 2020 roku,
-
ramach polityki w zakresie klimatu i energii do roku 2030,
-
dyrektywie 2018/844/UE z dnia 30 maja 2018 roku zmieniającej dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej,
-
długoterminowej strategii do roku 2050,
-
Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju,
-
planie na rzecz energii i klimatu,
-
komunikacie Komisji pn. Europejski Zielony Ład.
Kluczowym wyzwaniem w procesie osiągnięcia neutralności klimatycznej budownictwa w Polsce jest więc w pierwszej kolejności odejście od węgla w lokalnych źródłach ciepła. Proces ten należy przeprowadzić najpóźniej do końca 2030 roku. Równolegle należy prowadzić proces dekarbonizacji ciepłownictwa oraz sektora elektroenergetyki, gdyż elektryfikacja ogrzewnictwa będzie odgrywać kluczową rolę w procesie osiągnięcia neutralności klimatycznej.
(…)
Tekst pochodzi z raportu „Zeroemisyjna Polska 2050” z rozdziału Budownictwo, który we współpracy z WWF Polska przygotował przez dr. inż. Arkadiusz Węglarz - Doradca Zarządu KAPE ds. Gospodarki Niskoemisyjnej.
Opracowanie to przedstawia również najważniejsze wyzwania w kluczowych obszarach na drodze do osiągnięcia przez polskie budownictwo neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz wskazuje również kluczowe rekomendacje dla Polski w zakresie:
-
regulacji i zmian prawnych,
-
technologii budowy nowych budynków,
-
technologii modernizacji istniejących budynków,
-
budynkowych i systemowych źródeł ciepła (energii),
-
polityki energetycznej kraju oraz wykorzystania potencjału OZE w budownictwie,
-
koniecznych zmian organizacyjnych i strukturalnych w sektorze publicznym, sektorze prywatnym oraz kwestiach społecznych,
-
kosztów i mechanizmów finansowych.
Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie:
https://www.wwf.pl/aktualnosci/nasze-budynki-podgrzewaja-klimat
NEWSLETTER NR 13
PRzewidywane ZMIANY W USTAWIE O EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
Ze względu na wdrożenie prawa Unii Europejskiej - dyrektywy Parlamenty Europejskiego i Rady 2018/2002/UE z dnia 11 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (Dz. U. UE L 328 z 21.12.2018, str. 210) trwają prace legislacyjne nad zmianami w ustawie z dnia 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 545). Proponowane zmiany mają na celu dostosowanie ustawy o efektywności energetycznej do obecnie obowiązujących przepisów prawa UE w zakresie efektywności energetycznej.
Najważniejsze proponowane zmiany dotyczą następujących zagadnień:
-
Dodanie definicji rozpoczęcia prac przedsięwzięć efektywności energetycznej - celem której jest uregulowanie w ustawie efektu zachęty ocenianego przez Urząd Regulacji Energetyki (daty rozpoczęcia prac przed przedsięwzięciem).
-
Ułatwienie zawierania umów typu EPC dla sektora publicznego poprzez uszczegółowienie i jasne wskazanie, że tego typu umowy nie wpływają na poziom państwowego długu publicznego oraz deficyt sektora finansów publicznych w przypadku, gdy umowa nie wiąże się z wyższym ryzykiem dla podmiotu z którym jest zawierana.
-
Rozszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych w systemie świadectw efektywności energetycznej (tzw. Białych Certyfikatów) poprzez dodanie sektora dystrybucji i sprzedaży paliw ciekłych oraz włączenie sprzedaży gazu na cele nieenergetyczne do wyznaczenia wysokości obowiązku. Celem jest zwiększenie osiąganych oszczędności w celu wypełnienia wyznaczonego w Dyrektywie 2018/2002/UE celu. Na podstawie danych Eurostatu wysokość obowiązku na lata 2021-2030 wyniesie około 559 ktoe/rok.
-
Określenie celu w wysokości sumarycznej nie mniejszej niż 5 500 tys. toe na lata 2021-2030.
-
Możliwość realizacji programów bezzwrotnych zobowiązań przez podmioty zobowiązane.
-
Wprowadzenie środków alternatywnych dla systemu białych certyfikatów (BC), które zdefiniowane zostały jako programy i instrumenty finansowe dotyczące przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego, na których realizację wnioskowano o środki pochodzące z budżetu państwa, budżetu UE oraz środki pochodzące ze źródeł zagranicznych. Środki te muszą być notyfikowane przez Komisję Europejską w Krajowych Planach Energii i Klimatu, w którym ujęte są m.in. Białe Certyfikaty, Fundusz Termomodernizacji i Remontów, Ulga Termomodernizacyjna oraz Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach.
-
Doregulowanie obowiązku sprawozdawczego URE, TGE i NFOŚiGW
- NFOŚiGW – przekazywanie ministrowi właściwemu do spraw klimatu sprawozdań o wysokości środków i zaoszczędzonej energii, przeznaczonych na realizację przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, w podziale na rodzaje przedsięwzięcia. Dodatkowo NFOŚiGW będzie obowiązywało przekazywanie informacji o liczbie przeprowadzonych audytów obowiązkowych, liczbie przedsiębiorstw korzystających z systemów zarządzania energią lub zarządzania środowiskowego oraz możliwych do uzyskania oszczędnościach.
- TGE – monitorowanie cen zbywania świadectw oraz publikowanie na stronie rocznej średnioważonej ceny praw majątkowych.
- URE – raportowanie oszczędności energii finalnej osiąganej przez każdy podmiot zobowiązany lub podkategorię podmiotów zobowiązanych i sumaryczną oszczędność. URE będzie miało także informować o liczbie wydanych świadectw, wartości umorzonych świadectw oraz wartości oszczędności z tytułu ww. działań. -
Możliwość zmiany wartości świadectwa efektywności energetycznej po zakończeniu i weryfikacji oszczędności na podstawie audytu powykonawczego. Jednocześnie audyt powykonawczy nie będzie obowiązkowy dla przedsięwzięć, dla których ilość energii nie uległa zmianie i wynosiła poniżej 100 toe/rok.
-
Wprowadzenie wymagań doświadczenia zawodowego wobec audytorów sporządzających audyty do systemu BC, celem podniesienia poziomu merytorycznego składanych wniosków, a co za tym idzie zmniejszenie konieczności korekt.
-
Wprowadzenie centralnego rejestru oszczędności energii finalnej prowadzonego przez NFOŚiGW w formie systemu teleinformatycznego oraz zbierającego następujące dane: dane beneficjenta, rodzaj przedsięwzięcia, kwotę dofinansowania, formę dofinansowania, okres uzyskania oszczędności, ilość oszczędności energii finalnej (toe/rok) oraz datę rozpoczęcia i zakończenia projektu.
-
Dodatkowe zmiany o mniejszym zakresie w tym m.in. o wydłużeniu realizacji obowiązku do 3 lat, o konieczności zawarcia terminu rozpoczęcia i zakończenia przedsięwzięcia we wniosku o wydanie świadectwa efektywności energetycznej czy też wskazanie że możliwa jest oszczędność energii pierwotnej dla przedsięwzięć zrealizowanych u odbiorcy końcowego.
Przedmiotowy projekt zakłada także wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387, z późn.zm.), ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 833, z późn.zm.) oraz ustawie z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (Dz. U. poz. 1560, z późn. zm.).
Jednocześnie zwracamy uwagę że obecne prace legislacyjne są dopiero na 4 z przewidzianych 14 etapów, zanim projekt ustawy trafi pod obrady Sejmu Rzeczypospolitej. Wszystkie opisane przez nas propozycje modyfikacji ustawy mogą jeszcze ulec zmianie.
BUDOWNICTWO SOCJALNE
• Około 10% Polaków zamieszkuje lokale przeludnione i w złym stanie technicznym.
• Według Eurostat wskaźnik deprywacji (niemożności zaspokojenia podstawowych potrzeb dostosowanych do europejskich warunków życia) plasuje Polskę na piątym miejscu od końca w Europie.
• Blisko 77% kontrolowanych przez NIK gmin nie oddało do użytkowania ani jednego budynku po 31 grudnia 2016 roku.
KAPE S.A. zapewnia kompleksowe wsparcie w całym procesie budowlanym oraz w późniejszej eksploatacji. Budynki są zoptymalizowane pod względem wielkości wydatku mieszkaniowego (koszty budowy i eksploatacji łącznie), energetycznym oraz ekologicznym. Nasi specjaliści zapewniają obsługę całego procesu inwestycyjnego, w tym obsługę prawną, finansową (przygotowanie, składanie i obsługa wniosków o dofinansowanie), pełną, wielobranżową dokumentację projektową i niezbędne uzgodnienia, uzyskanie pozwolenia na budowę, jak również nadzorują i koordynują realizację robót budowlanych i procedur odbiorowych. KAPE S.A. instaluje również autorski system zdalnego monitoringu i zarządzania energią w budynku, zapewniającego prawidłową pracę systemów instalacyjnych i poprawną eksploatację.
Zalety budynków z oferty KAPE SA:
• Szybka i bezproblemowa realizacja budynków - ze względu na technologię prefabrykowaną, częściowo wykonywaną w reżimie zakładu produkcyjnego (metoda szeroko stosowana na Świecie).
• Wysoki standard energooszczędności, który będzie obowiązywał po 1 stycznia 2021 r. Niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązania technologiczne i materiałowe umożliwiają doprowadzenie budynku do niemal pasywnego standardu przy racjonalnych kosztach. Część energii potrzebnej do eksploatacji jest dostarczana z własnych źródeł OZE.
• Budynki spełniają wymagania budynków niskoemisyjnych – zarówno w trakcie eksploatacji jak i w całym cyklu życia/eksploatacji budynków (dotyczy faz: wytworzenia wyrobów budowlanych, procesów budowlanych, eksploatacji oraz fazy końca cyklu życia budynków, związanych z wyburzeniem i recyklingiem). Idealnie wpisują się w politykę gmin w zakresie niskoemisyjności, eliminacji smogu, czy wspierania „budowy nowego zielonego ładu”.
• Są to budynki zdrowe, posiadające wszystkie wymagania dotyczące klimatu wewnątrz pomieszczeń. Dotyczy to zarówno komfortu cieplnego, wilgotnościowego, akustycznego, niskiego stężenia dwutlenku węgla, a także niskiego poziomu lotnych związków organicznych.
• Budynki zaprojektowane są w sposób zapewniający wysoką trwałość i odporność na zniszczenia związane z nieprawidłową eksploatacją.
• Budynki są zaprojektowane w sposób zapewniający zwiększoną odporność na niewłaściwe zachowania użytkowników (wandalizm) oraz ograniczający niebezpieczeństwo nieprawidłowej eksploatacji.
49 DOBRYCH PRAKTYK SŁUŻĄCYCH POPRAWIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
W ramach projektu "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w małych i średnich przedsiębiorstwach" przygotowaliśmy kolejne narzędzie tworzące bazę wiedzy dla sektora MŚP. Zebraliśmy 49 dobrych praktyk opisujących działania zwiększające efektywność energetyczną, promujących racjonalne gospodarowanie energią oraz pomagających obniżyć koszty energii w codziennej działalności firm.
Dobre praktyki to kompleksowy zbiór gotowych porad i wskazówek dla przedsiębiorców, począwszy od wskazania systemów do zarządzania energią w firmach, poprzez propozycje wymiany urządzeń na bardziej energooszczędne ze szczegółowymi przykładami zmian, aż po wskazanie inwestycji w infrastrukturę i narzędzia do poprawy efektywności energetycznej o szybkiej stopie zwrotu. Propozycje dobrych praktyk są podzielone tematycznie w postaci przejrzystych kilkustronicowych plików PDF.
Żeby przybliżyć Państwu czym są Dobre Praktyki załączamy przykładowe pliki.
1. Systemy optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwie.
Opisuje definicje zarządzania energią oraz audytu energetycznego wraz ze wskazaniem jego zakresu. Zwraca także uwagę na najważniejsze normy dotyczące efektywności energetycznej, którymi powinien kierować się przedsiębiorca przy wprowadzaniu standardów działań proefektywnościowych.
10. Wymiana komputerów.
Istotą tej dobrej praktyki jest porównanie różnych rodzajów komputerów (stacjonarnych i laptopów) w odniesieniu do takich zagadnień jak zużycie energii, tryb pracy, dobór zasilaczy wg ich sprawności oraz przybliżenie klas energetycznych stosowanych do klasyfikacji urządzeń.
29. Instalacje fotowoltaiczne.
Przybliża istotę działania paneli fotowoltaicznych, wskazuje ich podział ze względu na rodzaj zastosowanego ogniwa oraz pokazuje na czym polega rozliczenie wyprodukowanej energii z Zakładem Energetycznym. Opis tej praktyki kończy przykład hipotetycznej stopy zwrotu inwestycji w fotowoltaikę dla instalacji o mocy 5,25 kW.
Wszystkie 49 dobrych praktyk znajdziecie Państwo na stronie internetowej projektu:
https://www.gov.pl/web/audytywmsp/najlepsze-praktyki-i-rekomendacje
Nowelizacja Ustawy o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów
W dn. 28 października 2020 Sejm przyjął poprawkę do nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, zaproponowaną przez Senat. Teraz poprawki trafią do podpisu przez Prezydenta RP. To bardzo ważne wsparcie dla usprawnienia działania takich programów pomocowych jak „Czyste Powietrze” i „Stop Smog”.
Najważniejszym elementem nowelizacji jest stworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Ma być to narzędzie informatyczne, które posłuży do identyfikowania źródeł niskiej emisji z budynków. W systemie tym zostaną zebrane informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, które zostaną pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji. CEEB w założeniu autorów nowelizacji ustawy będzie zawierała dane nt. stanu energetycznego budynków, formach udzielonej pomocy publicznej (np. dotacje) przyznanej na termomodernizację lub wymianę kotłów w budynkach. Uzupełnieniem informacji uzyskanych od mieszkańców mają być informacje pochodzące z innych rejestrów a także kontroli i interwencji. Wpisane do Ewidencji mają być wszystkie domy i budynki, których moc wykorzystywanego źródła ciepła jest nie większa niż 1MW.
CEEB dla samorządów ma stanowić ogólnodostępne narzędzie inwentaryzacji budynków. Inwentaryzacja ma objąć ok. 5-6 mln budynków (0,5 mln rocznie). Z informacji umieszczonych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będą mogły korzystać takie podmioty jak m.in. Inspekcja Ochrony Środowiska, nadzór budowlany, NFOŚiGW, WFOŚiGW, Główny Urząd Statystyczny, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Ministrowie właściwi do spraw klimatu, energii, budownictwa, planowania, zagospodarowania przestrzennego i mieszkalnictwa, spraw wewnętrznych oraz finansów publicznych.
Pozostałe założenia nowelizacji dla programu Czyste Powietrze:
-
powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego będą udzielane gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne np. termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych. Fundusz ma działać przy BGK i zasilany będzie środkami przez NFOŚiGW.
-
udostępnianie środków NFOŚiGW do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, na realizację proekologicznych inwestycji.
Główne założenia nowelizacji dla programu Stop Smog:
-
zmniejszenie minimalnej liczby budynków jednorodzinnych, która umożliwi samorządom wnioskowanie o środki z programu (z 2 do 1 proc. lub 20 budynków). Przepisy zakładają ponadto jednorazowe zniesienie tego limitu, o ile wcześniej gmina zawarła co najmniej jedno porozumienie.
-
zmniejszenie z 50 na 30 proc. wymaganej redukcji zapotrzebowania na ciepło grzewcze liczonego łącznie dla wszystkich przedsięwzięć niskoemisyjnych realizowanych przez gminę.
-
skrócenie z 10 do 5 lat okresu utrzymania efektów przedsięwzięć niskoemisyjnych.
-
rozszerzenie inwestycji o m.in. przyłączenie budynku do sieci elektroenergetycznej, modernizację istniejącego przyłącza ciepłowniczego, gazowego lub elektroenergetycznego.
-
pozwolenie na realizację przedsięwzięć niskoemisyjnych w budynkach będących w zasobach mieszkaniowych gminy, a także umożliwienie związkom międzygminnym i powiatom o wnioskowanie do programu w imieniu kilku gmin.
Program "Stop smog" ma być realizowany do końca 2024 r., a jego budżet to 1,2 mld zł. Skierowany jest on do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normy unijne.
UNIJNA FALA RENOWACJI BUDYNKÓW
Fala renowacji budynków
Aż 75% budynków w UE jest nieefektywnych energetycznie. W efekcie budynki (domy jednorodzinne, bloki, biurowce, szkoły, szpitale) konsumują 40% finalnej energii w UE i odpowiadają za 36% unijnych emisji CO2. Komisja Europejska szacuje, że redukcja emisji gazów cieplarnianych w budynkach mieszkalnych do 2030 roku jest możliwa nawet o 65%, a w budynkach komercyjnych do 61% (w stosunku do 2015 roku). Co więcej, inwestycje w ramach „fali renowacji” mogą pobudzić odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa (sektor budowlany odpowiadający dziś za prawie 10% unijnego PKB tworzy około 18 mln miejsc pracy), a efektem renowacji będą wymierne oszczędności dla użytkowników budynków.
Jesteśmy świadkami przeorientowania podejścia Komisji Europejskiej do sposobu realizacji transformacji energetycznej. Przyjęta 14 października br. unijna strategia „fala renowacji” otwiera jej nowy rozdział, w którym pierwszoplanową rolę do odegrania będzie miała modernizacja budynków. Bez przyspieszenia zmian w tym sektorze nie będzie możliwa ani realizacja celów klimatycznych na 2030 rok, ani osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. To jest bardzo dobra wiadomość dla Polski – bo jest szansa, że znaczna część środków trafi do gospodarstw domowych i pomoże uporać się z rosnącymi kosztami ogrzewania i energii elektrycznej.
Jaki jest cel?
Celem nadrzędnym jest dekarbonizacja sektora budynków tak, by był on neutralny klimatycznie do 2050 roku. Wynika to z dyrektywy EPBD z 2018 roku. Oznacza konieczność odejścia od węgla w ogrzewaniu indywidualnym i systemowym, co jest dużym wyzwaniem społecznym. Dlatego KE chce szczególnie wesprzeć ten obszar. Działania będą koncentrowały się na walce z ubóstwem energetycznym oraz renowacji budynków publicznych. Dużą rolę ma odegrać lepsze informowanie konsumentów o standardach i normach efektywności energetycznej budynków oraz materiałów i urządzeń wykorzystywanych w czasie renowacji. Osiągnięcie celów UE do 2030 roku wymaga co najmniej podwojenia obecnej ilości modernizowanych rocznie budynków. Najważniejsze działania, które zamierza wspierać Komisja Europejska to:
-
Integracja OZE w budynkach (PV + pompy ciepła)
-
ICT - zarządzanie energią w budynku
-
Modernizacja źródła ciepła i chłodu
-
Magazynowanie energii i ładowanie EV
Nowe ramy prawne
Realizacji
nowej strategii Komisji Europejskiej będzie się opierać na nowych
ramach prawnych i zapewnieniu finansowania. KE wśród wielu działań
legislacyjnych planuje przede wszystkim zwiększenie celów dotyczących
efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii, a także
rozszerzenie systemu EU ETS na sektor budynków. Najważniejsze działania
legislacyjne KE w obszarze budynków przedstawione zostały w dołączonym
pliku.
Finasowanie
Do przeprowadzenia „Fali renowacji”
potrzebne jest uruchomienie ogromnych funduszy publicznych i prywatnych.
Szacunki pokazują, że zwiększenie ilości modernizowanych budynków do
2030 roku wymaga w całej UE ok. 275 mld euro rocznie dodatkowych
środków. Będą one uruchamiane stopniowo, a złożą się nie:
-
Instrument Odbudowy i Odporności (Recovery and Resilience Fund)
-
Granty i instrumenty pomocowe w ramach wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027
-
Środki prywatne
Wykaz środków z UE, które mogą być wykorzystane do finansowania „fali renowacji” znajduje się w załączonym pliku.
Jak Polska może zyskać na „fali renowacji”?
Nasza transformacja, podobnie jak w większości państw UE, dotychczas nie dostrzegała roli budynków w transformacji energetycznej. Zajęcie się budynkami nie tylko pozwoli Polsce rozwiązać lokalny problem zanieczyszczenia powietrza, ale także umożliwi zredukowanie emisji CO2 i rozwinięcie OZE – jeżeli zainwestujemy w odpowiednie technologie. Skupienie wysiłku rządu na budynkach i synergia z planowanymi działaniami Komisji Europejskiej pozwoli znacząco zmniejszyć koszty wdrażania czystego ciepła i obciążenia polskich rodzin.
Rekomendacje
Polska może bardzo skorzystać na „fali renowacji”, jednak obecnie nie jest przygotowana do wdrożenia tak dużego programu. Brakuje wielu niezbędnych narzędzi. Aby skutecznie sięgnąć po środki konieczne jest:
1. Przygotowanie długoterminowej strategii krajowej oraz strategii regionalnych:
-
Uwzględnienie obszaru czystego ciepła w budynkach jako strategicznego na poziomie krajowym oraz samorządowym.
-
Przygotowanie krajowej strategii dekarbonizacji budynków do 2050 roku wraz ze wskazaniem kroków milowych na lata 2030 i 2040, do czego obliguje nas dyrektywa EPBD.
-
Aktualizacja Krajowego Planu ds. Energii i Klimatu, tak by tym razem uwzględnić w nim sektor budynków.
-
Przygotowanie samorządów do realizacji zadań związanych z wdrażaniem czystego ciepła.
2. Wykorzystanie środków finansowych UE:
-
Potraktowanie priorytetowo czystego ciepła w budynkach w Krajowym Planie Odbudowy i Odporności oraz w funduszach spójności.
-
Wsparcie prosumentów OZE, zasilenie unijnymi funduszami istniejących programów „Mój prąd” i „Czyste powietrze”.
-
Wyeliminowanie wsparcia dla paliw kopalnych w tym gazu, które i tak nie mogą liczyć na wsparcie z UE.
3. Skuteczna ochrona przed ubóstwem energetycznym:
-
Działania chroniące konsumentów przed ponoszeniem nadmiernych kosztów tych działań.
-
Wykorzystanie do tego celu dochodów z przychodów z uprawnień do emisji CO2.
4. Budowa kapitału intelektualnego oraz wspieranie kompetencji na rynku pracy:
-
Wsparcie lokalnych działań związanych z modernizacją budynków, które stworzą ogromny pozytywny impuls dla budowy nowych miejsc pracy.
-
Wspieranie krajowych i lokalnych centrów wiedzy w celu zapewnienia jakości termomodernizacji i doboru urządzeń grzewczych.
-
Kształcenie pracowników firm budowlanych, remontowych, montażowych, którzy powinni posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie efektywności energetycznej, wykorzystania energii odnawialnej do produkcji ciepła i prądu, potencjału redukcji emisyjności w budynkach, rozwiązań cyfrowych dla nowoczesnych budynków.
5. Budowa krajowego przemysłu nowoczesnych technologii na użytek renowacji budynków
-
Wspieranie krajowych producentów najnowocześniejszych technologii zeroemisyjnych.
-
Budowa potencjału eksportowego innowacyjnych polskich technologii i rozwiązań technicznych.
6. Wspieranie badań i rozwoju technologii zeroemisyjnych budynków
-
zwiększenie skali wsparcia na badania i rozwój nowych technologii związanych z efektywnością energetyczną, cyfryzacją budynków, innowacyjną infrastrukturą ładowania samochodów elektrycznych w budynkach i czystymi technologiami ogrzewania.
Niniejszy artykuł powstał na bazie materiału pt. „Nadchodzi duża, unijna fala renowacji budynków. Polska na tym skorzysta” opublikowanego przez Pawła Wróbla na portalu Forum Energii.
NEWSLETTER NR 12
Obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa
Przypominamy kadrze zarządzającej o zbliżającym się terminie wykonania obowiązkowego audytu energetycznego dużego przedsiębiorstwa w oparciu o normę PE-EN 16247.
Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest procesem mającym na celu przeprowadzenie szczegółowych i potwierdzonych obliczeń dotyczących proponowanych przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz dostarczenie informacji o potencjalnych oszczędnościach energii. Audyt powinien być sporządzony w oparciu o wytyczne art. 37 Ustawy o efektywności energetycznej i musi spełnić wymogi obowiązkowego audytu dla dużych przedsiębiorstw w rozumieniu Ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku. Wykonanie audytu stanowi podstawę do poinformowania Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie 30 dni od dnia jego przeprowadzenia.
Raport z audytu obejmuje m.in.:
-
Szczegółowy przegląd zużycia energii, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez Przedsiębiorstwo:
- w budynkach lub zespołach budynków,
- w instalacjach przemysłowych;
- w transporcie,
-
Identyfikację obszarów znaczących strat,
-
Propozycje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej ( działania, które mogą być podstawą pozyskania białych certyfikatów).
Audyt powinien być przeprowadzony na podstawie aktualnych, reprezentatywnych, mierzonych i możliwych do zidentyfikowania danych dotyczących zużycia energii oraz w przypadku energii elektrycznej, zapotrzebowania na moc.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. jako podmiot niezależny, posiadający wiedzę oraz doświadczenie, wykonała już ponad 130 obowiązkowych audytów energetycznych dla dużych przedsiębiorstw w ramach obowiązywania ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku. Zaufały nam firmy z wielu branż, a dzięki wykonanym audytom nasi Klienci uzyskali wymierne korzyści (oszczędności) w zakresie zużycia energii oraz poprawy efektywności energetycznej w swoich przedsiębiorstwach.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z nami w tym zakresie zapraszamy do kontaktu:
https://www.kape.gov.pl/page/audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa#
KAPE monitoring - Q & A
Monitoring zużycia mediów dla budynków użyteczności publicznej. Czym charakteryzuje się KAPE monitoring?
Dlaczego należy monitorować zużycie mediów?
Opłaty za energię elektryczną, ciepło sieciowe, gaz czy wodę stanowią większość kosztów ponoszonych przez zarządcę na utrzymanie budynków użyteczności publicznej. Wzrost cen tych mediów w ostatnich latach spowodował zintensyfikowanie działań mających na celu poszukiwanie sposobów pozwalających uzyskać oszczędności w zakresie zużycia mediów.
Jakie są korzyści z monitorowania mediów?
Największą wartością dla właścicieli budynków lub jednostek za nie odpowiedzialnych jest informacja, rozumiana jako konkretne wskaźniki opisujące energochłonność budynku, awaryjność, koszty mediów, czy też komfort użytkowników. Monitorowanie mediów pozwala również na szukanie realnych sposobów oszczędzania energii oraz ocenę przeprowadzonych inwestycji takich jak: termomodernizacja budynku, wyposażenie grzejników w głowice termostatyczne lub instalacja paneli fotowoltaicznych.
Czy istnieje prosta i niedroga aplikacja do monitoringu zużycia mediów?
Zespół budownictwa Krajowej Agencji Poszanowania Energii stworzył aplikację o nazwie KAPE monitoring. Aplikacja ta przeznaczona jest do monitorowania zużycia mediów w budynkach oświatowych, biurowych, opieki zdrowotnej. Charakteryzuje się krótkim czasem wdrożenia oraz niskimi kosztami utrzymania systemu.
Jak wygląda proces instalacji KAPE monitoring?
Proces instalacji został uproszczony do kilku kroków. Pierwszy z nich polega na przeprowadzeniu wizji lokalnej, podczas której budynek oceniany jest pod kątem energochłonności, wyznaczane są obszary największego zużycia mediów oraz dokonywany jest przegląd systemów budynkowych. Drugim krokiem jest przygotowanie kompletnego projektu uwzględniającego największą przydatność dokonanych pomiarów oraz sugestie użytkowników. Trzecim krokiem jest montaż urządzeń pomiarowych oraz rejestratora danych. Ostatnią czynnością jest udostępnienie użytkownikowi konta do aplikacji KAPE monitoring.
Czego można dowiedzieć się z aplikacji KAPE monitoring?
Twórcy aplikacji kierowali się myślą, aby stworzyć proste i łatwe w obsłudze narzędzie dla wszystkich użytkowników. Oznacza to, że dane są prezentowane w intuicyjny sposób, tak aby użytkownicy bez wykształcenia technicznego byli w stanie pozyskać jak najwięcej istotnych i zrozumiałych dla siebie informacji. W tym celu główny widok aplikacji przedstawia dane takie jak: zużycie energii elektrycznej, zużycie ciepła, wartości temperatury powietrza zewnętrznego oraz temperatury wewnątrz budynku oraz porównanie tych danych między sobą. Wszystko to możliwe jest w zestawieniu jednodniowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Użytkownik posiadający takie narzędzie nie ma potrzeby żmudnej analizy danych - otrzymuje przetworzone i zrozumiałe zestawienia.
Jakie są dodatkowe funkcje aplikacji KAPE monitoring?
Aplikacja ta ma na celu sprostanie wymaganiom nawet najbardziej wymagających klientów. Dlatego została ona wyposażona w dodatek pozwalający generować alarmy po przekroczeniu ustalonych progów. Dzięki zakładce „Analiza Danych” można pobrać te dane, które nas interesują, aby szczegółowo przyjrzeć się dokonanym pomiarom. Ponadto istnieje możliwość porównywania budynków pod względem zużycia mediów.
Czy KAPE monitoring posiada jeszcze inne zalety?
Jedną z największych zalet KAPE monitoring jest promowanie działań proekologicznych, które mają na celu oszczędzanie paliw nieodnawialnych oraz promowanie odnawialnych źródeł energii. Kolejną zaletą dedykowanej aplikacji jest uświadamianie użytkownikom gdzie znajdują się obszary najbardziej energochłonne oraz zachęcanie do inwestycji w nowe, bardziej oszczędne technologie.
podręcznik do samooceny zużycia energii w MŚP
Podręcznik do samooceny zużycia energii w małych i średnich przedsiębiorstwach to kolejny element programu promocji Audytów Energetycznych w MŚP.
Podręcznik przeznaczony jest dla przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) wszelkich gałęzi przemysłu – od zakładów przemysłu spożywczego (mleczarnie, zakłady mięsne, piekarnie, małe browary, itp.), poprzez przemysł włókienniczy, zakłady usługowe (pralnie, warsztaty, zakłady fryzjerskie, itp.) aż po firmy korzystające jedynie z powierzchni biurowych. Podręcznik opisuje zagadnienia związane z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz ciepła.
W podręczniku znaleźć można odpowiedź na pytanie, dlaczego warto zwiększać efektywność energetyczną w przedsiębiorstwie oraz jakimi metodami się posłużyć. Wśród wybranych metod rozróżniono działania techniczne oraz pozatechniczne. Opisane w podręczniku zagadnienia i działania mają być podpowiedzią, gdzie szukać oszczędności. Ma on także zachęcić do przeprowadzenia wstępnego, uproszczonego audytu przedsiębiorstwa, wprowadzenia ulepszeń i co za tym idzie uzyskania wymiernych korzyści finansowych. Niektóre z tych działań można wykonać samodzielnie i są one niskonakładowe albo nawet bezkosztowe. Część z nich wymaga jednak przeprowadzenia audytu energetycznego, który wykaże i uzasadni możliwe oszczędności a także zarekomenduje działania i wskaże ich okresy zwrotu.
Przeprowadzenie audytu energetycznego jest konieczne przy ubieganiu się o środki finansowe z dedykowanych programów pro-efektywnościowych. Dodatkowo podręcznik ten ma pomóc przedsiębiorcy w określeniu pozycji swojego przedsiębiorstwa w kontekście pojęcia Przemysłu 4.0.
Główna idea służąca poprawie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie lub każdej innej modernizacji opiera się na sprawdzonym schemacie bazującym na pięciu podstawowych czynnościach (rysunek 1).
W podręczniku zawarte są informacje potrzebne do przejścia każdego z przedstawionych etapów. W każdym obszarze, w którym zużywa się energię elektryczną i ciepło, można przeprowadzić działania mające na celu zmniejszenie ich zużycia a tym samym obniżyć koszty.
Każdy przedsiębiorca może wykonać samoocenę zużycia energii zaczynając od odpowiedzi na zawarte w podręczniku pytania, które pomogą wskazać na jakim etapie znajduje się przedsiębiorstwo, jeśli chodzi o zużycie energii i efektywność energetyczną. Następnie można przystąpić do samodzielnej inwentaryzacji sposobów zarządzania energią. Pomoże w tym szczegółowy plan działań (wraz z konkretnymi przykładami na co zwrócić uwagę), począwszy od skompletowania dokumentacji, a kończąc na określeniu efektu modernizacji, które ma doprowadzić do obniżenia zużycia energii przez przedsiębiorstwo.
Cały podręcznik jest dostępny do pobrania na stronie projektu:
https://www.gov.pl/web/audytywmsp
LICZĘ SIĘ Z ENERGIĄ
Fundacja Innogy w Polsce wspólnie z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. zapraszają uczniów 6 i 7 klas warszawskich szkół podstawowych na wyjątkowe warsztaty. Uczniom opowiemy o prostych i skutecznych sposobach, dzięki którym można zmniejszyć zużycie energii elektrycznej podczas codziennych czynności i jak, dosłownie, liczyć się z energią.
Oszczędzanie energii to nie tylko kwestia finansowych oszczędności, chociaż takie też się pojawią. To przede wszystkim dbałość o nasze środowisko i zasoby naturalne.
Na warsztatach uczniowie dowiedzą się m.in.:
-
Które urządzenia zużywają energię elektryczną?
-
Co to jest klasa energetyczna?
-
Ile kosztuje ładowanie smartfona w ciągu roku?
-
Ile drzew potrzeba, by pochłonąć wytworzony przez Was dwutlenek węgla?
-
Czy energia elektryczna może być ekologiczna?
Odpowiemy na te i wiele innych pytań, a uczniowie będą mogli wprowadzić eko-rozwiązania w życie i zmieniać świat na lepsze!
Więcej informacji o projekcie oraz jak zgłosić szkołę na warsztaty dostępne jest na stronie https://www.innogy.pl/pl/promocja/licze-sie-z-energia.
Zachęcamy także do obejrzenia filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=eHK8bXEWenw
INWENTARYZACJA ŹRÓDEŁ CIEPŁA
Jakość powietrza w Polsce szczególnie w miesiącach jesiennych i zimowych należy do jednych z najgorszych w Europie. Na tak zły stan powietrza składa się wiele czynników, ale najistotniejszym jest emisja zanieczyszczeń z sektora mieszkaniowego. Zanieczyszczenia emitowane są często z niskosprawnych kotłów i pieców, które zasilane są złej jakości wysokoemisyjnym paliwem, co bezpośrednio wpływa na jakość powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Bardzo istotne jest to, że zły stan powietrza odbija się negatywnie nie tylko na stanie zdrowia posiadaczy tzw. „kopciuchów”, ale równie szkodliwy jest dla pozostałych osób mieszkających i przebywających w najbliższej okolicy.
W drodze do poprawy jakości powietrza w gminie, przede wszystkim poprzez ograniczenie niskiej emisji z gospodarstw domowych, niezbędne jest szczegółowe określenie obecnego stanu związanego ze sposobem ogrzewania budynków. W związku z powyższym, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. oferuje przeprowadzenie kompleksowej inwentaryzacji wszystkich źródeł ciepła zlokalizowanych na terenie gminy. W zależności od oczekiwań Zamawiającego inwentaryzacja indywidualnych źródeł ciepła prowadzona jest metodą wywiadu bezpośredniego (ankietyzacja „u źródła”), metodą rejestrową lub kombinowaną.
Mieszkańcy na danym terenie są proszeni o odpowiedź na kilkanaście pytań dotyczących aktualnych źródeł ogrzewania budynku/lokalu, w którym zamieszkują, a także planowanych działań w zakresie wymiany źródła ciepła, termomodernizacji lub inwestycji w Odnawialne Źródła Energii.
Wyniki inwentaryzacji mogą zostać przedstawione w formie bazy danych w arkuszach kalkulacyjnych, w narzędziach internetowych (dostęp przez stronę internetową) i/lub w postaci interaktywnej mapy emisji.
Czy i komu opłaca się Kogeneracja? cz.2
Dobór układu kogeneracyjnego – studium przypadku
Aby zobrazować ideę doboru układu kogeneracji gazowej, przedstawiono studium przypadku na przykładzie małego przedsiębiorstwa produkcyjnego. W chwili obecnej zakład zasilany jest w energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej zaś w ciepło z kotłów gazowych. Uporządkowany wykres rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną przedstawiono na rysunku 2.
Rysunek 2. Wykres uporządkowany zapotrzebowania na moc elektryczną.
Maksymalny pobór energii elektrycznej wynosi około 200 kW, zaś minimalny poniżej 50 kW. Profil zapotrzebowania, nie licząc kilkuset godzin w ciągu roku, jest płaski i mieści się w granicach od 75 do 150 kW. Na wykresie 3 zobrazowano miesięczne zapotrzebowania na gaz ziemny na potrzeby produkcji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.
Rysunek 3. Wykres zapotrzebowania na gaz.
Powyższy profil jest charakterystyczny dla zużycia gazu na cele grzewcze oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Zużycie gazu jest wyższe od zużycia energii elektrycznej. Średnia moc pobierana w miesiącach letnich wynosi ok. 100 kWh/h.
Przy doborze układu kogeneracyjnego zakłada się, że planowane przestoje serwisowe odbywać się będą w miesiącach letnich kiedy występuje najmniejsze zapotrzebowania na ciepło. Do powyższych profili dobrano agregat kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym o mocy elektrycznej 104 kWe oraz mocy cieplnej 142 kWth. Sprawność całkowita układu wynosi 87%, zaś zużycie gazu przy pełnym obciążeniu wynosi 282 kWh/h. Przy zakładanym dla takich układów rocznym czasie pracy równym 8 000 h produkcja energii elektrycznej wynosi 832 MWh, z czego około 800 MWh zostanie zużyte na miejscu, a 32 MWh sprzedane do sieci. Roczna produkcja ciepła wyniesie 1 136 MWh, z czego 1 022 MWh zostaną wykorzystane, reszta stanowi stratę związaną z niedopasowaniem produkcji do zużycia. Zużycie gazu wyniesie 2 256 MWh. Biorąc pod uwagę stopień autokonsumpcji energii elektrycznej (96%) oraz wykorzystania ciepła (90%) układ został dobrany prawidłowo.
Czy to się opłaca?
Podejmując decyzję o inwestycji w agregat kogeneracyjny o mocy jak wyżej, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 625 tys. PLN. Nakłady inwestycyjne w tej kwocie obejmują dostawę i montaż silnika, wymienników ciepła oraz wszystkie niezbędne prace budowlane. Koszty związane z eksploatacją układu będą obejmować zakup paliwa oraz bieżący serwis i okresowe remonty. Eksploatacja własnego źródła wiąże się z koniecznością wnoszenia opłat środowiskowych, w szczególności za emisję gazów cieplarnianych. Koszty niezwiązane bezpośrednio z eksploatacją, które trzeba będzie ponieść to ubezpieczenie oraz podatek od nieruchomości.
Korzyści płynące z eksploatacji agregatu to brak konieczności zakupu pewnej ilości energii elektrycznej i ciepła oraz sprzedaż nadwyżki energii elektrycznej poprzez sieć elektroenergetyczną. Dodatkową korzyścią może być również uzyskanie wsparcia finansowego, które scharakteryzowano w dalszej części opracowania.
Analizę przeprowadzono w dwóch wariantach. W pierwszym z nich założono brak wsparcia, w drugim natomiast uwzględniono premię gwarantowaną w wysokości 149,99 PLN/MWh. Założono cenę energii elektrycznej na poziomie 450 PLN/MWh (zakup) oraz 240 PLN/MWh (sprzedaż). Założona cena gazu to 140 PLN/MWh. Finansowanie inwestycji odbywa się z udziałem wkładu własnego oraz kredytu. Stopa dyskonta równa jest średnioważonemu kosztowi kapitału i wynosi 9%. Założono roczną inflację na poziomie 2,5%. Okres budowy wynosi 2 lata natomiast eksploatacji 15 lat. W połowie okresu eksploatacji ma miejsce remont kapitalny. Wyniki analizy zestawiono w poniższej tabeli.
Wskaźnik |
Wariant I bez premii gwarantowanej |
Wariant II z premią gwarantowaną |
Nakłady inwestycyjne [tys. PLN] |
625,00 |
625,00 |
Prosty okres zwrotu (SPBT) [lata] |
5,32 |
4,02 |
Zdyskontowany okres zwrotu (DPBT) [lata] |
6,23 |
4,36 |
Wartość bieżąca netto (NPV) po 15 latach [tys. PLN] |
965,84 |
2 045,35 |
Wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) [%] |
27,91% |
44,36% |
Tabela 2. Zestawienie wskaźników rentowności inwestycji.
W obydwu analizowanych przypadkach, wskaźniki rentowności wskazują, że inwestycja jest opłacalna. Wartość bieżąca netto jest dodatnia, natomiast wewnętrzna stopa zwrotu wyższa od założonej stopy dyskonta. W wariancie bez mechanizmu wsparcia zdyskontowany okres zwrotu wynosi nieco ponad 6 lat, natomiast z premią gwarantowaną skraca się do ok. 4,5 roku. Analizy prowadzone przez autorów wskazują również, że inwestycje w układy o wyższych mocach charakteryzują się krótszymi czasami zwrotu, co wynika z efektu skali – zmniejszenia jednostkowych nakładów inwestycyjnych oraz jednostkowych kosztów eksploatacji.
Inwestycja jest wysoce opłacalna przy przyjętych wyżej założeniach. Nie jest natomiast wolna od ryzyka zmian, które mogą nastąpić w czasie eksploatacji lub w trakcie budowy układu. Z tego względu, analiza ekonomiczna wariantu z premią gwarantowaną została uzupełniona o analizę wrażliwości inwestycji na cztery parametry: cenę energii elektrycznej, cenę gazu, wielkość nakładów inwestycyjnych oraz cenę ciepła. Parametry te zmieniano w zakresie od -25% do +25% zakładanej wartości. W każdym przypadku, wartość bieżąca netto (NPV) była dodatnia, a wewnętrzna stopa zwrotu wyższa niż zakładana stopa dyskonta. Okres zwrotu (DPBT) zawierał się w przedziale 3,5 – 5,5 roku. Wskaźniki rentowności są najbardziej wrażliwe na zmiany cen energii elektrycznej i gazu, natomiast najmniej na wielkość nakładów inwestycyjnych i cenę ciepła. Na rysunku poniżej przedstawiono przebieg zmian tych wskaźników w zależności od zmiany ceny energii elektrycznej.
Rysunek 4. Analiza wrażliwości NPV i DPBT na zmianę ceny energii elektrycznej.
Dodatkowo wykonano obliczenia pokazujące w jaki sposób kształtowała się emisja CO 2 w okresie przed oraz po wybudowaniu i eksploatacji układu kogeneracyjnego. W obliczeniach uwzględniono zużycie gazu przez układ, energię elektryczną wyprodukowaną oraz ciepło sieciowe, którego kupna uniknięto. Przyjęto emisyjność energii elektrycznej z sieci na poziomie 765 kg CO 2 /MWh oraz ciepła sieciowego 94,96 kg CO 2 /GJ. Przy podanych założeniach, emisja CO 2 zmniejszona została o więcej niż połowę, co oznacza znaczącą redukcję śladu węglowego przedsiębiorstwa. Wyniki zestawiono tabeli 3.
Emisja przed, Mg CO 2 /rok |
985,86 |
Emisja po, Mg CO 2 /rok |
445,02 |
Emisja uniknięta, Mg CO 2 /rok |
540,84 |
Tabela 3. Emisja CO2 przed i po budowie układu kogeneracyjnego.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Podejmując inwestycję w wysokosprawną kogenerację, można liczyć na wsparcie z dostępnych mechanizmów systemowych. Wsparcie obejmuje zarówno dotację do poniesionych nakładów inwestycyjnych jak i dopłatę do wytworzonej albo sprzedanej energii elektrycznej.
Aktualnie trwa nabór w konkursie „Energia odnawialna, efektywność energetyczna, bezpieczeństwo energetyczne. Rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej” prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poziom dofinansowania obejmuje 45% kosztów kwalifikowanych. Minimalna kwota dofinansowania stanowi 1 mln EUR natomiast maksymalna 7 mln EUR. Konkurs skierowany jest do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Wnioski można składać do dnia 31 sierpnia 2020 r.
Wsparcie w postaci premii gwarantowanej, kogeneracyjnej lub kogeneracyjnej indywidualnej zapewnione jest przez Ustawę z dnia 14 grudnia 2018 r. o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wsparcie mogą otrzymać jednostki, których emisyjność jest niższa niż 450 kg CO 2 /MWh. W przypadku jednostek o mocy elektrycznej niższej niż 1 MWe, premia gwarantowana wynosi 144,99 PLN do każdej wyprodukowanej megawatogodziny energii elektrycznej. Dla jednostek od 1 MWe do 50 MWe premia kogeneracyjna ustalana jest w wyniku aukcji. Zgodnie z wynikami ostatnich aukcji, zawiera się ona w przedziale 60 – 100 PLN/MWh. Jednostki o mocy powyżej 50 MWe mogą liczyć na wsparcie w postaci premii kogeneracyjnej indywidualnej, której wysokość ustalana jest indywidualnie, w drodze naboru. Wsparcie w tym przypadku obejmuje energię elektryczną wyprodukowaną, wprowadzoną do sieci i sprzedaną. Wsparcia udziela się na okres 15 lat.
Dla jednostek o mocy powyżej 1 MWe zachodzi dodatkowo jeden warunek uzyskania wsparcia. Ciepło produkowane w jednostce kogeneracyjnej musi być w 70% wprowadzane do miejskiej sieci ciepłownicze. Wówczas wsparcie obejmuje 100% wyprodukowanej energii elektrycznej – w przeciwnym wypadku proporcjonalnie mniej.
Współpraca z KAPE
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. jako firma z ponad 25-letnim doświadczeniem świadcząca usługi doradcze podnoszące efektywność energetyczną oraz przyczyniające się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, oferuje kompleksową usługę dla przedsiębiorstw. Możemy dobrać najlepsze z dostępnych rozwiązań technicznych, zaproponować montaż finansowy przedsięwzięcia i pozyskać dotacje z dostępnych mechanizmów wsparcia. KAPE może pełnić rolę inwestora zastępczego, prowadzącego inwestycję w imieniu Klienta lub niezależnego doradcy na każdym z etapów inwestycji, od planowania, przez dobór optymalnych urządzeń aż po budowę i rozruchu. Cechuje nas niezależność – nie jesteśmy pośrednikiem handlowym, a rozwiązania, proponowane Klientom, są zindywidualizowane i zoptymalizowane pod kątem korzyści i możliwości.
Autorzy:
dr inż. Sebastian Gurgacz
inż. Michał Jarosiński
NEWSLETTER NR 11
Kalkulator grubości izolacji
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii przygotowali kalkulator grubości izolacji , czyli kolejne narzędzie wspomagające beneficjentów programu „Czyste Powietrze”. Kalkulator w prosty, intuicyjny sposób pozwala wyliczyć grubość izolacji termicznej budynku. Użytkownik ma możliwość wyboru modernizowanej przegrody (np. ściany zewnętrzne, dach, podłoga lub strop) oraz rodzaju planowanego ocieplenia (np. styropian, wełna mineralna, pianka czy granulat). Narzędzie zostało skonstruowane w ten sposób, żeby każdy mógł dobrać dla swojego obiektu odpowiednie parametry służące przeprowadzeniu termomodernizacji w celu spełnienia obowiązujących i przyszłych wymag ań technicznych (WT2021), które wejdą w życie od 31.12.2020 r. zgodnie z rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.).
Kalkulator powstał na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kalkulator jest dostępny na stronie KAPE pod adresem:
https://www.kalkulatorczystepowietrze.kape.gov.pl
Czy i komu opłaca się Kogeneracja? cz.1
Czy i komu opłaca się kogeneracja?
W artykule omówiono powody stosowania kogeneracji opartej o paliwa gazowe, przedstawiono zasadę działania i korzyści płynące z tego rozwiązania. Omówiono konkretny przypadek zastosowania kogeneracji. Przedstawiono obliczenia opłacalności wybudowania instalacji kogeneracyjnej i wskazano sposoby finansowego wsparcia inwestycji.
Ochrona środowiska i zwrot w kierunku źródeł rozproszonych
Energia stanowi podstawowy i nieodłączny czynnik zarówno ludzkiej egzystencji jak i prowadzonej przez człowieka działalności gospodarczej. Ambitne cele nakreślone w Europejskim Zielonym Ładzie, zobowiązujące państwa Unii Europejskiej do osiągnięcia neutralności klimatycznej w ciągu najbliższych 30 lat, wymuszają działania prowadzące do stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie podejmowane są działania mające na celu poprawę lokalnej jakość powietrza zanieczyszczonego produktami spalania paliw stałych, co przekłada się na zmianę cen energii.
Mając na uwadze coraz ostrzejsze normy ochrony środowiska, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na budowanie proekologicznego wizerunku poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Popularnym wskaźnikiem oceny przedsiębiorstw oraz dostarczanych przez nich towarów i usług staje się tzw. ślad węglowy (ang. carbon footprint). Ślad węglowy towarzyszący wytworzeniu danego produktu jest sumą wyemitowanych gazów cieplarnianych na każdym etapie produkcji i transportu danego wyrobu. Zwiększa się liczba przedsiębiorców, którzy wymagają od swoich partnerów biznesowych i kontrahentów przedstawiania udokumentowanej wielkości śladu węglowego, a w razie potrzeby również jego redukcji. Ze względu na fakt, iż energetyka zawodowa w dalszym ciągu oparta jest w znacznym stopniu na paliwach stałych, polskie przedsiębiorstwa już na starcie wypadają gorzej w rywalizacji z konkurencją z większości krajów Unii. Emisyjność energii elektrycznej pobranej z sieci krajowej wynosi ok. 765 kg CO2/MWh, co w przybliżeniu stanowi dwukrotność emisji w większości państw UE.
Alternatywą dla dużej, wysokoemisyjnej energetyki zawodowej są mniejsze, niskoemisyjne źródła rozproszone. Przedsiębiorcy, będąc świadomymi nadchodzących wyzwań, coraz częściej decydują się na montaż instalacji fotowoltaicznych. Instalacje takie wprawdzie są bezemisyjne, jednak zdolność do pokrycia zapotrzebowania na energię zwykle nie przekracza 10%. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych kształtuje się na tym samym poziomie, co pokrycie zapotrzebowania na energię. Uzupełnieniem niesterowalnych źródeł odnawialnych są stabilne źródła wytwórcze oparte na spalaniu paliw o niższej emisyjności takich jak gaz ziemny, biogaz, biopaliwa, propan-butan oraz gazy odpadowe. Ważne jest aby źródła takie były źródłami kogeneracyjnymi tzn. produkowały zarówno energię elektryczną jak i ciepło. Energia produkowana w skojarzeniu ma zwykle emisyjność niższą niż 450 kg CO2/MWh, czyli znacznie mniej niż emisyjność systemu krajowego. Inwestycje w małe kogeneracyjne źródła wytwórcze oparte o gaz ziemny oraz biogaz wpisują się w krajową oraz unijną politykę energetyczną. Już w chwili obecnej stanowią one znaczącą pozycje w polityce energetycznej wielu przedsiębiorstw na najbliższe kilka lat.
Ceny energii i nadchodzące wyzwania
Równie ważnym motorem napędowym rozwoju energetyki rozproszonej jest niemal dwukrotny wzrost cen energii w ciągu ostatnich kilku lat. Analitycy są zgodni co do utrzymania trendu wzrostowego w przyszłości. Warto dodać, że ze względu na przeważający w Polsce model zakupu energii elektrycznej (stała cena przez cały okres obowiązywania umowy), nawet spadki cen giełdowych nie przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za energię. Średnia cena energii elektrycznej dla większości odbiorców przekroczyła 300 zł/MWh, dla niektórych nawet 400 zł/MWh netto. Proporcjonalnie rosną również koszty zmienne dystrybucji energii elektrycznej, które obecnie w zależności od taryfy wynoszą od 40 do 90 zł/MWh netto. Przy tak wysokich cenach energii sieciowej rosną również koszty produkcji lub świadczenia usług, a inwestycja we własne źródło wytwórcze staje się wysoce opłacalna. Wzrost cen energii elektrycznej w przypadku sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii we własnym źródle stanowi dodatkową korzyść.
Warto zwrócić uwagę na sytuację, która miała miejsce w czerwcu 2020 r. Splot kilku wydarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi (silne opady), awariami instalacji oczyszczania spalin oraz dostarczeniem do elektrowni paliwa o wysokiej wilgotności sprawił, że z systemu wypadło kilka bloków pracujących w podstawie . W efekcie braku odpowiedniej ilości mocy do pokrycia zapotrzebowania, cena energii elektrycznej na giełdzie zaliczyła historyczny wzrost do prawie 1300 PLN/MWh. Zaistniała sytuacja była trudna do przewidzenia, i w związku z tym na krótką metę przedsiębiorcy nie byli w stanie podjąć odpowiednio szybko środków zaradczych. Odpowiedzią na tego typu problemy jest autoprodukcja i autokonsumpcja energii z własnego źródła.
Również ceny ciepła sieciowego w ciągu ostatnich kilku lat wzrosły o ok. 20-30% i nic nie wskazuje na ich spadek w kolejnych latach. Przestarzałe ciepłownictwo zawodowe stoi obecnie przed olbrzymimi wyzwaniami związanymi z prowadzeniem inwestycji koniecznych w celu spełnienia coraz bardziej restrykcyjnych norm ochrony środowiska i konkluzji BAT (ang. Best Available Technology). W przeciwieństwie do sektora produkcji energii elektrycznej, w ciepłownictwie obecnie nie ma praktycznych możliwości stosowania na szeroką skalę rozwiązań OZE (Odnawialne Źródła Energii). Transformacja tego sektora planowana jest na wiele lat i raczej nie należy się spodziewać rychłego spadku cen ciepła.
Kogeneracja oparta o paliwo gazowe
Najpopularniejszą technologią wykorzystywaną do wytwarzania energii elektrycznej w małych jednostkach kogeneracyjnych są rozwiązania oparte o silniki tłokowe zasilane gazem (gaz ziemny lub biogaz). Pojedyncze jednostki osiągają moc elektryczną w przedziale 50 kWe – 5 MWe. Istnieje możliwość łączenia kilku jednostek w większe układy tak, aby zwiększyć ich moc oraz elastyczność pracy. Na rysunku poniżej przedstawiono uproszczony schemat modułu kogeneracyjnego opartego o silnik tłokowy.
Rysunek 1. Schemat modułu kogeneracyjnego opartego o silnik tłokowy.
W skład układu poza silnikiem tłokowym podłączonym do generatora energii elektrycznej wchodzą dwa systemu odbioru ciepła. Pierwszy system odzyskuje ciepło z chłodzenia korpusu silnika (chłodnicy oleju), drugi zaś z ciepła spalin wylotowych. W większości rozwiązań parametry odzyskanego ciepła wynoszą 90/70°C. Ciepło spalin może być wykorzystane bezpośrednio np. w procesie suszenia lub do produkcji pary wodnej.
Zastosowanie silników tłokowych w układach kogeneracyjnych ma szereg zalet, są nimi:
• wysoka sprawność produkcji energii elektrycznej w szerokim zakresie mocy, tzn. także podczas prac z niepełnym obciążeniem,
• możliwość szybkiego uruchomienia i uzyskania mocy nominalnej,
• możliwość zastosowania w miejscach oddalonych od sieci,
• duża różnorodność paliw,
• stosunkowo niskie nakłady inwestycyjne.
Przykładowe parametry modułu o mocy elektrycznej 1MWe zestawiono w tabeli poniżej.
Tabela 1.
Parametr Wartość
Moc elektryczna [kW] 1 000
Moc cieplna [kW] 1 050
Pobór gazu [kW] 2 228
Sterowalność 50-100%
Sprawność całkowita 92%
W układach o mocy elektrycznej 1 MWe i większych stosunek produkcji energii elektrycznej do ciepła wynosi blisko 1. W mniejszych układach produkcja energii elektrycznej jest większa niż produkcja ciepła.
Wspomniany stosunek produkcji energii elektrycznej do ciepła, zwany również stopniem skojarzenia, w dużym stopniu determinuje opłacalność zastosowania kogeneracji w przedsiębiorstwie. Podstawowymi parametrami od których zależy opłacalność inwestycji jest roczny stopień autokonsumpcji energii elektrycznej oraz stopień wykorzystania ciepła. Obydwa te parametry są powiązane stopniem skojarzenia produkcji.
Małe układy kogeneracyjne dobiera się tak, aby wykorzystanie produkowanego ciepła było jak najwyższe. Aby zagwarantować odbiór ciepła, moc cieplna układu powinna być zbliżona do minimalnego rocznego zapotrzebowania na to medium. Innymi słowy, jeżeli ciepło zużywane jest w przedsiębiorstwie w głównej mierze na cele grzewcze, to produkcja modułu powinna być zbliżona do zapotrzebowania na ciepło w miesiącach letnich. Wynika to z ograniczonych możliwości sprzedaży nadmiaru produkowanego ciepła. Układy kogeneracji oparte o silnik tłokowy są w stanie zapewnić także produkcję pary o praktycznie dowolnych parametrach. Ilość pary możliwa do wyprodukowania zależy od wymaganego ciśnienia pary oraz ilości ciepła przenoszonego przez gazy spalinowe. W uproszczeniu można przyjąć, że dla układów o mocy elektrycznej powyżej 1 MWe moc możliwa do odzyskania w parze stanowi od 30 % do 50 % mocy cieplnej układu. Pozostała część może zostać odzyskana w postaci gorącej wody.
Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku energii elektrycznej, której nadmiar można wprowadzić do sieci elektroenergetycznej i sprzedać. Należy jednak pamiętać, że cena jaką można otrzymać za wprowadzoną energię będzie niższa od ceny energii kupowanej z sieci. Istotne jest zatem, aby jak najwięcej energii elektrycznej zużywane było na miejscu. Dodatkowym plusem autokonsumpcji wytworzonej energii w przedsiębiorstwie jest oszczędność kosztów dystrybucji, które ponosi się pobierając energię z sieci. Przy koszcie zakupu energii elektrycznej 350 zł/MWh netto oraz koszcie dystrybucji 60 zł/MWh netto łączny koszt poboru energii z sieci wynosi ponad 500 zł/MWh brutto.
Przedsiębiorstwa, w których można uzyskać wysoką autokonsumpcję energii elektrycznej cechują się stosunkowo płaskim profilem zużycia energii elektrycznej tzn. niewielką różnicą pomiędzy doliną a szczytem zapotrzebowania. Obiektami w których system kogeneracji sprawdza się najlepiej są m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne pracujące w systemie trzyzmianowym, hotele, baseny i centra SPA, kampusy uniwersyteckie, zakłady z branży spożywczej oraz hodowlanej, przemysłowego czy szpitale.
Produkcja chłodu z ciepła
Jak wspomniano powyżej, moduły kogeneracyjne dobiera się zazwyczaj na zużycie ciepła w miesiącach letnich. W okresie tym ciepło zużywane jest zazwyczaj jedynie w procesach technologicznych oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Równocześnie wiele typów obiektów wykazuje w miesiącach letnich zapotrzebowanie na chłód na potrzeby klimatyzacji lub do celów produkcyjnych. Rozwiązaniem podnoszącym zapotrzebowanie na ciepło z układu oraz obniżającym zapotrzebowanie na energię elektryczną latem jest zastosowanie agregatów absorpcyjnych. Agregaty absorpcyjne produkują chłód zużywając do jego produkcji ciepło w postaci ciepłej wody lub pary. Produkowane w agregatach kogeneracyjnych ciepło o parametrach 90/70°C idealnie nadaje się do wykorzystania w agregatach absorpcyjnych produkujących chłód na cele klimatyzacji. Ciepło to można również wykorzystać w pewnym zakresie do chłodzenia technologicznego. Sprawność klimatyzacyjnych agregatów absorpcyjnych zasilanych ciepłą wodą mieści się w przedziale 0,65-0,85. Wykorzystanie ciepła do produkcji chłodu pozwala na lepsze wykorzystanie modułów kogeneracyjnych, a także ich bardziej optymalne dopasowanie. Układ kogeneracyjny wyposażony w agregat absorpcyjny nazywamy trigeneracją. Jej zastosowanie jest dość powszechne w obiektach przemysłowych, hotelach, basenach czy szpitalach.
Autorzy:
dr inż. Sebastian Gurgacz
inż. Michał Jarosiński
KAPE monitoring
"Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać"
Budynki odpowiadają za 40% zużycia energii w Unii Europejskiej i właśnie w nich istnieje największy potencjał do oszczędzania. Właściciel czy zarządca dbający o komfortowe warunki użytkowania obiektu oraz niskie koszty eksploatacji musi skorzystać z odpowiednich narzędzi do zarządzania zużyciem energii. Większość dostępnych systemów zarządzania wymaga znaczących nakładów, stałego nadzoru i wykwalifikowanej obsługi. Nasze rozwiązanie jest inne.
Opis systemu
KAPE monitoring to system dla nowobudowanych i istniejących budynków służący do zbierania, monitorowania i analizy danych o zużyciu energii w budynkach. Został pomyślany jako odpowiedź na dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2018/844 z dn. 30 maja 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej.
Właściciel czy zarządca budynków korzystając ze standardowej przeglądarki internetowej ma stały dostęp do informacji o monitorowanych mediach. Jednocześnie usługa przewiduje profesjonalną pomoc doradców energetycznych, którzy na bieżąco monitorują i analizują dane o zużyciu mediów w budynku i warunkach środowiskowych, czego wynikiem są propozycje działań zmierzające do poprawy efektywności energetycznej. Wszystkie dane z budynku gromadzone są przez lokalny rejestrator i sukcesywnie przesyłane do bezpiecznej chmury obliczeniowej.
Dostępne dane o budynku
W zależności od potrzeb i możliwości użytkownika system KAPE monitoring może zarządzać następującymi mediami:
- energią elektryczną
- energią cieplną/gazem
- wodą
Pulpit
System wizualizuje aktualne wartości zebrane z czujników i liczników w zestawieniu dziennym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym. Parametrami standardowo mierzonymi są dane środowiskowe: temperatura, wilgotność oraz dane z liczników energii elektrycznej i cieplnej, które są również na bieżąco monitorowane i analizowane. KAPE monitoring przystosowany jest do monitorowania instalacji OZE (odnawialne źródła energii) oraz stężenia CO2 i stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10. System dysponuje narzędziami analitycznymi, które umożliwiają bieżącą ocenę stanu energetycznego budynku.
Alarmy
Każdy mierzony parametr może mieć ustalony zakres dopuszczalnych zmian, po przekroczeniu którego wyświetlany jest alarm. Alarm powinien być przyjęty do wiadomości i potwierdzony przez obsługę budynku.
Analiza danych
Oprogramowanie umożliwia szczegółową analizę zebranych danych. Po wybraniu konkretnego budynku oraz zestawu czujników i liczników przypisanych do tego obiektu można te dane przedstawić na wykresie jak również można je wyeksportować do pliku w formacie xlsx.
Porównanie
Istnieje możliwość porównanie pod względem energetycznym danego budynek na tle pozostałych budynków użytkownika oraz na tle wszystkich budynków z bazy danych w systemie.
Baza danych
System umożliwia ręczne wprowadzanie danych z faktur za media we wszystkich budynkach zarządzanych przez użytkownika. W ten sposób istnieje możliwość zgromadzenia w jednym miejscu wszystkich informacji na temat zużycia mediów opomiarowanych jak i nieopomiarowanych.
Pomoc
W przypadku konieczności uzyskania wsparcia merytorycznego można się skontaktować bezpośrednio z doradcami energetycznymi KAPE S.A. Dodatkowo w zakładce Pomoc znajduje się instrukcja ułatwiająca nawigację w ramach systemu.
Wdrożenie systemu
System może być wdrażany jednorazowo lub stopniowo zarówno w nowych jak i istniejących budynkach. Po konsultacji z klientem wspólnie ustalany jest zakres wdrożenia systemu i rodzaj urządzeń pomiarowych, które można wykorzystać do zbierania danych.
Konfiguracja systemu, uruchomienie, zapewnienie dostępu do danych w chmurze i szkolenie obsługi należy do zadań KAPE S.A. Po wdrożeniu systemu klient może korzystać ze stałej pomocy świadczonej przez doradców energetycznych KAPE S.A. oraz z systematycznie przesyłanych raportów z rekomendacjami działań poprawiających efektywność energetyczną.
Korzyści
W zależności od aktualnego stanu budynku zainstalowanie systemu KAPE monitoring pozwala na uzyskanie oszczędność zużywanych mediów od 10% do nawet 30%. Pozostałe korzyści płynące z działania systemu to:
- bieżąca kontrola działania instalacji w budynku
- możliwość wczesnego wykrywania awarii i zapobieganie ich wystąpieniu
- alarmowanie o przekroczeniu dopuszczalnych wartości
- identyfikacja obszarów do poprawy oraz zalecenia do modernizacji
- porównanie monitorowanego budynku do innych budynków
- gromadzenie danych o budynkach w jednym miejscu
- obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery
- krótki okres zwrotu inwestycji i niski koszt utrzymania systemu
Schemat wdrożenia KAPE monitoring
• Przegląd energetyczny budynków
• Instalacja czujników i liczników
• Wdrożenie systemu KAPE monitoring
• Monitoring i analiza zużycia mediów
• Propozycje działań oszczędnościowych
• Wdrażanie proponowanych działań
• Weryfikacja spodziewanych efektów
Pasywna sala sportowa w Chociwiu
Pasywna sala sportowa przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Chociwiu.
Projektujemy obecnie budynek sali sportowej w Chociwiu w standardzie pasywnym. To już drugi obiekt użyteczności publicznej o tak wysokim standardzie energetycznym, który powstanie w gminie Widawa. Podobnie jak poprzedni budynek przedszkola, również sala sportowa projektowana jest przez Pracownię Architektoniczną Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Sala sportowa została zaplanowana w miejscu istniejącej sali tymczasowej. Proponowana zabudowa jest zgodna z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla tego regionu. Jest to jednokondygnacyjny budynek z płaskim dachem o zwartej prostej formie, o wymiarach wynoszących około 25 m x 42,0 m. Bryła budynku składa się z dwóch części: z wyższej, osiągającej ok. 9,0 m z salą sportową oraz z niższej około 4,5 m ze strefą szatni oraz łącznikiem między obydwoma budynkami (istniejące szkoły i projektowanej sali sportowej). Łączna powierzchnia projektowanego budynku wyniesie 942 m2.
Budynek zostanie zaprojektowany w wysokim standardzie energetycznym odpowiadającym budynkom pasywnym. Zapotrzebowanie tego typu budynków na energię jest równe lub mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok.
Zgodnie z wytycznymi, budynek będzie zasilany w ciepło z istniejącej kotłowni. W sali gimnastycznej zaprojektowana zostanie instalacja wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z rekuperacją, a powietrze będzie doprowadzane przez gruntowy wymiennik ciepła znajdujący się pod płytą fundamentową. Takie rozwiązanie umożliwi ochronę wymiennika instalacji, a także schładzanie powietrza wentylacyjnego latem.
Na dachu sali sportowej przewidziano usytuowanie paneli fotowoltaicznych. Planowane jest pokrycie panelami całej powierzchni dachu. Uzysk energii pokryje zapotrzebowanie na energię elektryczną nowoprojektowanej sali i istniejącej szkoły. Wstępnie zaplanowano ponad 100 sztuk paneli, co odpowiada mocy ok. 25-30 kWp.
Projekt Label 2020
Projekt LABEL2020 wspiera konsumentów, producentów i sprzedawców urządzeń AGD oraz instytucje publiczne we wdrażaniu nowej koncepcji etykietowania energetycznego wprowadzonej przez Unię Europejską. Dotychczas obowiązujące oznakowanie stało się mało przejrzyste, gdyż większość produktów na rynku znajduje się już w 2-3 najwyższych klasach efektywności energetycznej, co utrudnia konsumentom odróżnienie najbardziej energooszczędnych urządzeń. Najważniejszą zmianą jest zastąpienie dotychczasowych klas energetycznych nową skalą efektywności energetycznej od A do G. Znikną klasy A+ do A+++. Projekt LABEL2020 koordynowany przez Austriacką Agencję Energetyczną rozpoczął się w czerwcu 2019 r. i będzie trwał do stycznia 2023 r. Inicjatywa finansowana jest przez program badań i innowacji Komisji Europejskiej „Horyzont 2020”.
Początek obowiązywania nowej etykiety energetycznej w sklepach stacjonarnych i internetowych to 1 marca 2021 r. Do tego czasu zarówno producenci jak i sprzedawcy mają czas na przygotowanie produktów i zastosowanie się do planowanych zmian.
Co nowego jest na nowych etykietach?
-
Powrót do skali etykietowania energetycznego od A do G, a co za tym idzie usunięcie klas A + do A +++ (z zastrzeżeniem, że nowa klasa A będzie niedostępna dla obecnie istniejących urządzeń, tak aby zarezerwować miejsce na dalszy rozwój innowacyjnych, bardziej energooszczędnych urządzeń.)
-
Wprowadzenie internetowej bazy danych produktów energooszczędnych, dzięki czemu wszystkie nowe produkty wchodzące na rynek UE są rejestrowane. Zapewnia to większą przejrzystość rynku i łatwiejszy nadzór nad nim. Zapewnia to większą przejrzystość rynku i łatwiejszy nadzór nad nim.
-
Nowym elementem etykiet jest kod QR, dzięki któremu konsumenci mogą uzyskać dodatkowe (niekomercyjne) informacje skanując kod za pomocą smartfona. Dane te są wprowadzane przez producentów do bazy danych EPREL UE.
-
W zależności od produktu etykiety energetyczne pokazują za pomocą intuicyjnych piktogramów nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale także inne informacje (np. zużycie wody na cykl prania, pojemność, emitowany hałas). Pozwala to porównywać produkty i dokonywać świadomych zakupów.
Jakich grup produktów dotyczą zmiany?
• Zmywarki
• Lodówki i zamrażarki
• Pralki i pralko-suszarki
• Urządzenia chłodnicze
• Telewizory i wyświetlacze elektroniczne
• Źródła światła (nowe etykiety zaczną obowiązywać od 1 września 2021 r.)
W przypadku innych etykietowanych grup produktów, takich jak klimatyzatory, suszarki bębnowe, grzejniki do pomieszczeń i ogrzewacze wody itp., nowe etykiety zostaną wprowadzone, gdy tylko wejdą w życie nowe lub zmienione przepisy UE.
Więcej informacji na temat projektu znajdziecie na stronie https://www.label2020.pl
NEWSLETTER NR 10
Kalkulator oszczędności energii elektrycznej
Kalkulator jest pierwszym z narzędzi przygotowanych przez KAPE S.A. w ramach projektu "Wsparcie techniczne dla promowania audytu energetycznego oraz inwestycji w efektywność energetyczną w Małych i Średnich Przedsiębiorstwach (MŚP)" prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu. Celem projektu jest poszerzanie świadomości w dziedzinie poprawy efektywności energetycznej, a w szczególności promowanie przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa oraz inwestycji w obszarze efektywności energetycznej.
Więcej informacji nt. projektu można znaleźć pod adresem:
https://www.gov.pl/web/klimat/promowanie-audytow-energetycznych-w-msp
Celem narzędzia stworzonego przez specjalistów KAPE S.A. jest uświadomienie przedsiębiorcom, jaki potencjał tkwi w energooszczędnych urządzeniach, które można stosować zamiast urządzeń nieefektywnych energetycznie.
W prosty sposób, nie wymagający umiejętności informatycznych, można oszacować ile energii i pieniędzy zostanie zaoszczędzone z tytułu stosowania urządzeń energooszczędnych typu: lodówka, komputer, telewizor, zmywarka, odkurzacz itp. Kalkulator obecnie umożliwia analizę energooszczędności dla 21 urządzeń z podziałem na kategorie ze względu na rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej np. biuro, usługi hotelowe, usługi oświatowe, sklep itp.
Kalkulator jest dostępny na stronie KAPE pod adresem:
https://www.kalkulator.kape.gov.pl
Kogeneracja - propozycja dla
Przedsiębiorstw
Kogeneracja
Nieuchronny wzrost cen energii, która w strukturze kosztów przedsiębiorstwa stanowi główną pozycję, zmusza do działania. Dlatego proponujemy Państwu współpracę skutkującą istotnym obniżeniem kosztów za energię elektryczną i ciepło. Takim rozwiązaniem jest wysokosprawna kogeneracja.
Kogeneracja, to równoczesne wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej ze spalania gazu w jednym procesie technologicznym. Takie połączenie zapewnia wzrost sprawności energetycznej i prowadzi do mniejszego zużycia paliwa niż w procesach rozdzielonych. Opcjonalnie możliwe jest również wytwarzanie chłodu w układzie trigeneracyjnym.
Zauważalną korzyścią z wprowadzenia kogeneracji jest nie tylko minimalizacja strat energetycznych, lecz również oszczędność kosztów już od pierwszego roku eksploatacji urządzenia. Koszt inwestycji zwraca się w ciągu pierwszych 5 lat od jej rozpoczęcia. KAPE S.A. oferuje cały szereg rozwiązań związanych z pozyskaniem środków na cały proces inwestycyjny. W zależności od życzenia Klienta, KAPE może przyjąć rolę:
• inwestora oraz późniejszego operatora agregatu kogeneracyjnego, rozliczając się z Klientem jedynie za dostarczoną energię
• inwestora zastępczego, prowadząc inwestycję w imieniu Klienta
• niezależnego doradcy na każdym z etapów inwestycji, od planowania, przez dobór optymalnych urządzeń aż do budowy i rozruchu
Jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła charakteryzuje się znacząco niższą emisją zanieczyszczeń w porównaniu do wytwarzania rozdzielonego. Inwestycja w kogenerację to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również ochrona środowiska i zyskanie wizerunku firmy proekologicznej.
Dodatkowym atutem tej propozycji może być możliwość pozyskania dofinansowania na wykonanie instalacji kogeneracyjnej.
KAPE dysponuje doświadczonym zespołem audytorów i ekspertów, którzy są gotowi pomóc Państwu w przygotowaniu zestawu dokumentów i pozyskaniu wymienionego powyżej dofinansowania. Dodatkowo, KAPE może zaoferować również możliwość sporządzenia dokumentacji wykonawczej, dostawę i uruchomienie urządzeń, eksploatację i serwisowanie wykonanej instalacją oraz zapewnić finansowanie pozostałej części inwestycji. Tym samym jesteśmy gotowi zaproponować kompleksową współpracę przy realizacji wysokosprawnej kogeneracji w Państwa przedsiębiorstwie. Proponujemy przy tym elastyczne warunki współpracy dostosowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Cechuje nas niezależność – nie jesteśmy pośrednikiem handlowym, a rozwiązania, proponowane Klientom, są zindywidualizowane i zoptymalizowane pod kątem korzyści i możliwości.
W przypadku zainteresowania propozycją współpracy prosimy o kontakt z naszymi przedstawicielami:
dr inż. Sebastian Gurgacz
Dyrektor ds. energetyki i ciepłownictwa
lub
mgr inż. Zbigniew Kidawa
Z-ca dyrektora ds. handlowych
Czyste Powietrze v. 2.
0.
Od 15 maja 2020 wystartowała druga wersja programu „Czyste Powietrze”, w której dokonano znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów. W ramach odbiurokratyzowania programu sporo uwagi poświęcono m.in. zmianie formularza wniosku o dofinansowanie, tak aby jego wypełnienie zajmowało możliwie najmniej czasu i wymagało złożenia jedynie niezbędnych załączników.
Szczegóły najważniejszych zmian w programie „Czyste Powietrze”:
1. Uproszczenie zasad przyznawania dotacji
Uproszczenie zasad przyznawania dotacji w programie „Czyste Powietrze” będzie polegać na odejściu od weryfikacji wysokości dochodu przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Za wydawanie zaświadczeń potwierdzających prawo do zwiększonego dofinansowania w programie oraz udzielania pożyczek będą odpowiadać teraz gminy.
2. Włączenie w program Jednostek Samorządu Terytorialnego
Luka w sieci dystrybucji programu „Czyste Powietrze” została uzupełniona przez włączenie w jego realizację jednostek samorządu terytorialnego – aktualnie podpisano 658 porozumień z gminami. To one znają potrzeby na swoim obszarze i wiedzą, jakie problemy mają ich mieszkańcy. To gmina posiada też wiedzę, kto może skorzystać i z jakiej formy pomocy.
3. Skrócenie czasu rozpatrywania wniosków
Dzięki uproszczeniu wniosku i zmniejszeniu liczby dokumentów do oceny termin rozpatrywania wniosku o dofinansowanie został skrócony z 90 do 30 dni.
4. Uproszczenie wniosku o dotację
Nowa wersja wniosku przygotowana została w oparciu o zastrzeżenia zgłaszane do jego poprzedniej wersji. Uproszczony został wniosek aplikującego o środki finansowe, przez co potencjalny beneficjent poświęci mniej czasu na jego wypełnienie. Zrezygnowano z konieczności podawania we wniosku informacji technicznych, których uzupełnianie sprawiało wnioskodawcom problemy na etapie jego wypełniania. Zrezygnowano także z konieczności zbierania dokumentów dot. wysokości dochodów, a zamiast dołączania dokumentów wystarczy złożenie oświadczeń.
5. Możliwość składania wniosków online w serwisie gov.pl
Na rządowym portalu gov.pl przygotowano podstronę dedykowaną programowi. W pierwszej fazie wnioskodawcy znajdą tam linki do generatorów wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, a następnie – na przełomie maja i czerwca– planuje się ogólnopolską odsłonę e-wniosków na gov.pl.
6. Włączenie w program sektora bankowego, który jest źródłem finansowania uzupełniającego i pomostowego (pożyczki/kredyty)
Dla przyspieszenia realizacji programu oraz efektywnego wykorzystania kredytu bankowego z dotacją przez właścicieli domów jednorodzinnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz ze Związkiem Banków Polskich, podjął prace nad przygotowaniem warunków do oferowania przez banki produktów umożliwiających finansowanie kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć związanych z wymianą przestarzałych pieców oraz ociepleniem domów.
7. Integracja z programem „Mój Prąd”
Ważną zmianą w programie „Czyste Powietrze” jest także integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji do 5 tys. zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.
8. Powiązanie poziomu dotacji z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność
Premiowane będą te inwestycje, które są rozwiązaniami bezemisyjnymi (pod względem niskiej emisji) i umożliwiają redukcję emisji CO2. Najwyższe dofinansowanie będzie przyznawane dla inwestycji optymalnych z punktu widzenia celów powietrzno-klimatycznych, tj. instalacja łącznie pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej.
9. Dotacje dla tych, którzy wymienili już źródło ciepła
W nowej wersji programu istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na termomodernizację w przypadku osób, które mają już wymienione źródło ciepła na nisko/zeroemisyjne (do 10 tys. zł, a w przypadku osób uprawnionych do zwiększonego poziomu dofinansowania – do 15 tys. zł na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej).
10. Możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i zakończonych
Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.
Celem programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Więcej informacji na:
https://czystepowietrze.gov.pl/rusza-program-czyste-powietrze-2-0
Akademia Czystego Powietrza
#AkademiaCzystegoPowietrza to cykl bezpłatnych webinariów dla instalatorów, doradców energetycznych i firm z branży budowlanej. Dotychczas odbyły się trzy poniedziałkowe spotkania on-line. Jest to wspólna inicjatywą Ministerstwa Klimatu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Polskiego Alarmu Smogowego.
Dotychczas odbyły się następujące webinaria:
11 maja 2020
Omówiono zasady programu „Czyste Powietrze”. Szkolenie prowadzili eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW, którzy wprowadzili uczestników szkolenia również w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowym „Czystym Powietrzu”.
18 maja 2020
Drugie szkolenie poprowadził Paweł Lachman z PORT PC. Jego tematyka obejmowała dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, a także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu „Czyste Powietrze”.
25 maja 2020
Trzecie szkolenie poprowadził Mariusz Makowski – doradca podatkowy. Tematem była termomodernizacyjna ulga podatkowa i jej łączenie z programem „Czyste Powietrze”.
Żeby wziąć udział w kolejnym webinarium, wystarczy zarejestrować się na stronie: http://nfosigw.gov.pl/formularze
Projekt - "Multiple benefits of
Energy efficiency"
W dniach 13-15.05.2020 miał miejsce cykl trzech webinarów dotyczących efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach i nieenergetycznych korzyści towarzyszących działaniom poprawiającym efektywność energetyczną. Szkolenia zrealizowane zostały w ramach międzynarodowego projektu „Multiple Benefits of Energy Efficiency” Komisji Europejskiej, którego wiodącym zagadnieniem jest identyfikacja i ocena różnorodnych korzyści wynikających z działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej.
Standardowe podejście do projektów poprawy efektywności energetycznej zazwyczaj obejmuje wyłącznie aspekty energetyczne, które następnie determinują opłacalność inwestycji. Rozszerzona metodyka M-Benefits przewiduje dodatkowo identyfikację i kwantyfikację nieenergetycznych korzyści towarzyszących działaniom poprawiającym efektywność energetyczną, które nierzadko znacząco poprawiają wynik ekonomiczny przedsięwzięcia.
Filmy z nagranymi wystąpieniami dostępne są na kanale YouTube KAPE pod adresami:
https://www.youtube.com/watch?v=3zfilXrqCWA
https://www.youtube.com/watch?v=6AwQNZaF5ok
https://www.youtube.com/watch?v=C1YwVZLo9fM
fUNDUSZE nORWESKIE - pOPRAWA EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ W BUDYNKACH SZKOLNYCH - opis ogólny
Szanowni Państwo,
W trudnych czasach potrzebna jest zdolność do podejmowania odważnych decyzji.
Chcemy zwrócić Państwa uwagę na wyjątkową okazję, jaką są tzw. Fundusze Norweskie.
W ramach konkursu mogą Państwo otrzymać dofinansowanie na duże projekty w zakresie kompleksowych działań inwestycyjnych polegających na głębokiej termomodernizacji, podjętych w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych.
Warunkami koniecznymi udziału w projekcie są:
- status publicznej lub niepublicznej szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, w której planowane są szeroko rozumiane prace termomodernizacyjne
- całkowita wartość dofinansowania mieści się w przedziale: od około 2,1 mln zł do około 21,5 mln zł
- zadanie musi być zrealizowane do 30.04.2024.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. proponuje Państwu kompleksowe wsparcie w pozyskaniu dotacji wraz z opracowaniem niezbędnych dokumentów, jak również pomoc w trakcie realizacji zadania. Streszczenie zasad programu oraz szczegółowy zakres oferowanej współpracy znajdują się w dokumentach załączonych do tego listu.
Być może na podobną okazję przyjdzie w przyszłości długo czekać.
Termin składania wniosków upływa 14.09.2020. Biorąc pod uwagę fakt, że szkoły są zamknięte a nasi eksperci w większości pracują zdalnie, nie zostało zbyt wiele czasu na rzetelne przygotowanie wniosków. Dlatego decyzję o udziale w konkursie trzeba podjąć niezwłocznie.
Jeśli znacie Państwo inne szkoły, które mogą być zainteresowane taką inicjatywą, to prosimy o przesłanie tej informacji dalej.
Wszelkich informacji nt. współpracy z KAPE udzielą Państwu nasi przedstawiciele:
Marta Bąk e-mail: mbak@kape.gov.pl
Marta Sikorska e-mail: msikorska@kape.gov.pl
Z poważaniem
Zespół ds. pozyskiwania dofinansowań
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROPOZYCJĄ WSPÓŁPRACY
PROPOZYCJA WSPÓŁPRACY dla szkół (Fundusze Norweskie)
Szanowni Państwo,
W związku z ogłoszeniem przez Ministra Klimatu naboru prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. proponuje pomoc w przygotowaniu kompleksowej dokumentacji aplikacyjnej oraz wsparcie w trakcie realizacji inwestycji w ramach Działania „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 tzw. „funduszy norweskich”.
Dotację, która wynosi do 70% kosztów kwalifikowanych , otrzymają inwestorzy realizujący kompleksowe działania polegające na głębokiej termomodernizacji, podjęte w celu doprowadzenia budynków szkolnych do standardu energetycznego „pasywnego” lub „prawie zeroemisyjnego”.
Zakres dofinansowywanych działań obejmuje:
· ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu, w tym ścian zewnętrznych, podłóg przy gruncie, dachów i stropodachów,
· wymianę okien i drzwi zewnętrznych,
·
przebudowę systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła i c. w. u. lub podłączeniem do bardziej efektywnego energetycznie
i ekologicznie źródła ciepła, które nie jest zasilane paliwem węglowym,
· instalację/przebudowę systemów chłodzących, w tym również z zastosowaniem OZE,
· wymianę systemów wentylacji z rekuperacją i klimatyzacją,
· montaż i zastosowanie systemów zarządzania energią w budynkach szkolnych,
· zastosowanie automatyki pogodowej,
· zastosowanie technologii odnawialnych źródeł energii,
· wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne jako zadanie realizowane równolegle z termomodernizacją.
Zakres przedsięwzięcia musi wynikać z przeprowadzonego audytu energetycznego.
Do dofinansowania kwalifikują się publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz ich filie, których obiekty wykorzystywane są na cele działalności oświatowo-wychowawczej tj. prowadzenia zajęć edukacyjnych zgodnych z programem nauczania z zakresu kształcenia ogólnego - należy przez to rozumieć program z zakresu kształcenia ogólnego, o którym mowa w art. 3 pkt 13b ustawy o systemie oświaty.
Minimalna wysokość dofinansowania: 500 000 euro tj. 2 157 950 zł
Minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia: ok. 3 082 786 zł
Maksymalna wysokość dofinansowania: 5 000 000 euro tj. 21 579 500 zł
Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia: ok. 30 827 860 zł
Dodatkowo, montaż finansowy przedsięwzięcia może zostać uzupełniony pożyczką na preferencyjnych warunkach, wynoszącą do 100% kosztów kwalifikowanych, ze środków NFOŚiGW.
Nabór wniosków: do 14 września 2020 r. godz. 15:00
Projekty mogą być realizowane do 30 kwietnia 2024 roku.
PROPONOWANY ZAKRES WSPÓŁPRACY
- na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie:
· przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej,
· sporządzenie audytów energetycznych budynków,
· sporządzenie audytów oświetlenia,
· sporządzenie koncepcji instalacji OZE,
· przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego,
· pomoc w przygotowaniu oraz kompletowaniu niezbędnych załączników, w tym m.in. w zakresie gromadzenia wszelkich niezbędnych
danych, informacji,
· dokonywanie niezbędnych zmian i uzupełnień do wniosków, a także doradztwo przy udzielaniu wyjaśnień – o ile wystąpi taka konieczność –
podczas procedury oceny wniosku w ramach procedur konkursowych.
- na etapie realizacji inwestycji:
· wykonanie ekspertyzy i inwentaryzacji budowlanej istniejących budynków,
· opracowanie koncepcji oraz wielobranżowego projektu budowlanego (w tym niezbędne uzgodnienia i odstępstwa od przepisów),
· przeprowadzenie procedury uzyskania Decyzji o pozwoleniu na budowę – jeśli będzie wymagana,
· opracowanie wielobranżowego projektu wykonawczego,
· wykonanie specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót budowlanych,
· opracowanie kosztorysu inwestorskiego.
·
nadzór autorski ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień jakości i prawidłowości realizacji robót budowlanych pod kątem efektywności
energetycznej.
ZESPÓŁ WYKONAWCZY
KAPE S.A. oświadcza, że dysponuje osobami posiadającymi niezbędną wiedzę i doświadczenie w aplikowaniu o fundusze unijne oraz krajowe w zakresie gospodarki niskoemisyjnej. Ponadto Zespół posiada dużą wiedzę merytoryczną, zarówno w zakresie technicznym, jak i ekonomicznym, związaną z planowaniem przedsięwzięć z zakresu efektywności energetycznej.
OSOBY DO KONTAKTU ZE STRONY KA PE
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pozyskaniem dofinansowania i realizacją inwestycji w szkole, prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem w celu uzyskania wyjaśnień i uzgodnienia zakresu współpracy:
Marta Bąk - kierownik zespołu ds. pozyskiwania dofinansowań
e-mail:
mbak@kape.gov.pl
Marta Sikorska - k ierownik zespołu ds. budownictwa
e-mail: msikorska@kape.gov.pl
Przedstawiona propozycja współpracy ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.
NEWSLETTER NR 9
zapraszamy na konferencję "Innowacje w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza"

Celem konferencji jest upowszechnienie wiedzy na temat innowacji w obszarze energii w aspekcie zmian klimatycznych i poprawy jakości powietrza, poprzez umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy dostawcami technologii innowacyjnych a ich potencjalnymi odbiorcami.
Program konferencji obejmuje cały obszar związany z przetwarzaniem energii, a więc: wytwarzanie, przesył, magazynowanie, dystrybucję i jej końcowe użytkowanie. Jednak przesłanie konferencji będzie skierowane głównie do końcowych użytkowników energii, a w szczególności do małych i średnich przedsiębiorstw oraz samorządów i prosumentów.
Miejsce konferencji: Business Centre Club, Plac Żelaznej Bramy 10 w WarszawieKonferencja współfinansowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej informacji i program: INFORMACJE O KONFERENCJI
REJESTRACJA - KLIKNIJ
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!
Zero energii – czy to się opłaca?
Gdy bierzemy pod uwagę wyłącznie rachunek efektywności finansowej i tylko jednego interesariusza, jakim jest inwestor, okazuje się, że nie wszystkie projekty wykazują zadowalającą stopę zwrotu w stosunku do budynków referencyjnych (czyli takich, które spełniają przepisy techniczno-budowlane). Inwestorzy, podejmujący się realizacji inwestycji wyłącznie na podstawie rachunku finansowego, oczekują pewnych ulg lub dofinansowań, które zrekompensują im wyższe wydatki lub decydują się odrzucić projekt zeroenergetyczny, realizując taki, który wykaże lepsze wskaźniki finansowe. Rozszerzając jednak zakres analizy opłacalności i oczekiwania na innych interesariuszy: użytkowników, bezpośredniego otoczenia, czy całego społeczeństwa i szacując łączne koszty i korzyści projektu uwzględniające kwestie wpływu budynków na środowisko, kwestie bezpieczeństwa energetycznego można wykazać, że zero energii, nawet przy obecnych cenach energii, jest w takiej globalnej analizie opłacalne.
1. Budynek o zerowym bilansie energetycznym – teoria, projekt, praktyka.
Nasze doświadczenie z budynkami o zerowym bilansie energetycznym potwierdza, że budynki nie zużywają energii, a robią to ludzie. O finalnym zużyciu energii decydują ostatecznie użytkownicy obiektu. Energooszczędne mogą być ich zachowania, natomiast budynki mogą tylko charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię. Wykonany przez nas monitoring kilku budynków o podwyższonym standardzie energooszczędności wykazał, że tylko w części z nich rzeczywiście zużywano niewielką ilość energii, a niektóre pod względem zużytej energii niczym nie różniły się od budynków konwencjonalnych (Wykres 1). Niestety w obiektach tych starania projektantów i wykonawców nie spowodują, że budynek będzie energooszczędny, jeżeli tacy nie są jego użytkownicy. Jeżeli myślimy więc o budynkach o zerowym bilansie energetycznym, powinniśmy zwrócić uwagę na obiekt w każdej fazie jego eksploatacji, nie zapominając o monitorowaniu zużywanej energii, ciągłym doskonaleniu i promocji dobrych praktyk oraz energooszczędnych zachowań. Podobnie jak w wielu innych przypadkach o końcowym sukcesie decyduje tzw. „czynnik ludzki”.
2. Co zrobić, aby obiekt był bardziej wydajny energetycznie – na etapie projektowania i modernizacji.
Na etapie projektowania dysponujemy największymi możliwościami zmiany standardu w stosunku do wymagań i najniższym kosztem ich wprowadzenia. Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnych rozwiązań instalacyjnych czy materiałowych należy określić ich wpływ na koszt cyklu życia obiektu, jeżeli takiego kryterium chcemy używać. W tym celu warto wykonać analizy wariantowe rozważanych standardów energetycznych wykonania obiektu oraz ocenić przez pryzmat kryteriów ekologicznych i ekonomicznych. Warto również zwrócić uwagę na obliczenia energetyczne, na podstawie których podejmowane są decyzje. W Polsce powszechnie stosuje się metodę stanu quasi-ustalonego obliczeń zapotrzebowania na ciepło i chłód budynku, która znalazła zastosowanie w metodyce wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków. Metoda ta jest właściwa, by oszacować roczne zapotrzebowanie na energię budynków w celach porównawczych, lecz w przypadku oceny rzeczywistego zużycia energii dla budynku zeroenergetycznego może okazać się niewystarczająca. W budynkach tych istotna jest niemal każda kilowatogodzina, a użycie metod miesięcznych wydaje się zbyt dużym uproszczeniem. To tak, jakby spoglądać na niewielkie organizmy przez lupę zamiast użyć mikroskopu. Dostrzeżenie efektów, o które tak walczymy, zmusza coraz częściej do użycia metod godzinowych. Dla polskich warunków klimatycznych analizy najczęściej pokazują, że najistotniejszy jest standard ochrony cieplnej (izolacyjność cieplna przegród) i dobre rozwiązania w zakresie wentylacji. Powinny być jak najwyższe, tak, żeby mało istotną kwestią stał się sposób ogrzewania budynku z uwagi na niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Wtedy możemy stosować tańsze systemy grzewcze w postaci lokalnych źródeł ciepła i OZE na potrzeby ogrzewania.
3. Izolacja, stolarka okienna, technologie budowlane i instalacje OZE – na czym można, a na czym nie warto oszczędzać?
W przypadku izolacyjności cieplnej czy stolarki okiennej dostępnych jest wiele opracowań, prezentujących wyniki analizy doboru grubości materiału termoizolacyjnego lub współczynnika przenikania ciepła, określone za pomocą marginalnego kosztu inwestycji i ogrzewania [1,2]. Przedsięwzięcia termomodernizacyjne lub wznoszenie nowych obiektów traktujemy jako projekty, a zatem przyjmujemy pewne indywidualne, właściwe wyłącznie dla danego obiektu cechy i na ich podstawie potrafimy dobrać optymalne parametry (np. izolacyjności cieplnej czy wielkości instalacji OZE). Jak wspomniano, optymalizacja taka wskazuje często, że korzystne jest wykonanie większych grubości ociepleń niż wymagają przepisy prawne w budownictwie.
Jeżeli na czymś nie warto oszczędzać w przypadku większych i bardziej skomplikowanych obiektów są to na pewno układy automatyki i systemy sterowania (BMS). Dotyczy to przede wszystkim odbiorów tych systemów i przeszkolenia kadr je obsługujących. Na budowie automatyka instalowana jest zawsze na końcu, często po czasie planowanego zakończenia prac i oddania obiektu, przez co wykonywana jest w pośpiechu. Po prostu ma być, aby udało potwierdzić się efekt rzeczowy i uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Prawidłowe funkcjonowanie budynku i jego energooszczędna eksploatacja wymaga, by system automatyki prawidłowo sterował pracą instalacji. W praktyce spotykamy się często z wieloma błędami, które dla nas nie są trudne do rozpoznania, jednak obsługa budynku ma z tym większy kłopot. Często nie ma ustawionych prawidłowo harmonogramów pracy urządzeń, występują błędy na czujnikach czy prezentacji trybów pracy urządzeń. Zdarza się również antagonistyczna praca systemu ogrzewania i chłodzenia, która jest identyfikowalna z systemu BMS, a jest dowodem niewłaściwej automatyki.
Nie warto oszczędzać również na wiedzy, czyli szkoleniach użytkowników i obsługi technicznej budynku, która będzie ostatecznie odpowiedzialna za ilość wykorzystywanej w budynku energii.
KAPE S.A. na podstawie swoich doświadczeń opracowało system KAPE monitoring, który służy do agregacji, monitorowania i analizy danych o zużyciu energii w budynkach. Właściciel czy zarządca budynków korzystając ze standardowej przeglądarki internetowej ma stały dostęp do informacji o monitorowanych mediach. Jednocześnie usługa przewiduje pomoc doradców energetycznych, którzy na bieżąco monitorują i analizują dane o zużyciu mediów i warunkach środowiskowych panujących w budynku, czego wynikiem są propozycje działań zmierzające do poprawy. Wszystkie dane z budynku gromadzone są przez lokalny rejestrator i sukcesywnie przesyłane do bezpiecznej chmury obliczeniowej.
System może być wdrażany zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Po konsultacji z klientem wspólnie ustalany jest zakres wdrożenia systemu i typ urządzeń pomiarowych, które można wykorzystać do zbierania danych.
W zależności od potrzeb i możliwości użytkownika system KAPE monitoring może zarządzać następującymi mediami:
• energią elektryczną
• energią cieplną/gazem
• wodą
Konfiguracja systemu, uruchomienie i szkolenie z obsługi należy do zadań KAPE. Po wdrożeniu systemu klient może korzystać z doraźnej pomocy świadczonej przez doradców energetycznych KAPE lub zdecydować się na stałe doradztwo, z systematycznie przesyłanymi raportami i rekomendacjami działań.
Zarządzanie energią to proces ciągły. Nieustanna analiza danych, które pobierane są z urządzeń pomiarowych stanowi najważniejszy element, który pozwala na ciągłe utrzymanie zakładanego zużycia energii oraz ułatwia podejmowanie dalszych działań opartych o energooszczędne rozwiązania.

W zależności od aktualnego stanu budynku zainstalowanie systemu KAPE monitoring pozwala na uzyskanie oszczędności od 10% do nawet 30% zużywanych mediów. Pozostałe korzyści płynące z działania systemu to:
• bieżąca kontrola działania instalacji;
• możliwość wykrywania;
• alarmowanie o przekroczeniu dopuszczalnych wartości;
• identyfikacja obszarów do poprawy oraz zalecenia do modernizacji;
• porównanie monitorowanego budynku do innych budynków;
• gromadzenie danych o budynkach w jednym miejscu;
• obniżenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery;
• krótki okres zwrotu inwestycji i niski koszt utrzymania systemu.
4. Jak magazynować energię – we własnym zakresie czy w sieci? Kwestie bilansowania i rozliczeń z operatorem
Sezonowych i krótkookresowych magazynów ciepła raczej się nie stosuje. Są to drogie rozwiązania i łatwiej jest ciepło magazynować w nośniku. Lokalne wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej staje się co raz częściej koniecznie w przypadku np. braku możliwości zwiększenia mocy istniejących przyłączy elektrycznych lub montażu nowych, a planuje się modernizację budynku w zakresie budowy wentylacji mechanicznej lub systemu klimatyzacji [1]. Magazyn energii, we współpracy z OZE, ma wtedy za zadanie być pewnym i bezpiecznym źródłem energii. Magazynowanie energii elektrycznej, w przypadku dużego udziału wytwarzania jej z OZE, staje się również konieczne z punktu widzenia operatorów systemów dystrybucyjnych. Magazyny pozwalają w pewnym, ciągle niewielkim stopniu, przesuwać zapasy energii z okresów szczytowego jej wytwarzania do szczytowego poboru. Bardziej istotne jest jednak w tym przypadku zapewnienie i stabilizacja jakości energii elektrycznej w sieci zasilającej.
W kwestii bilansowania, przyjęte w czerwcu 2018 r. zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków określają wizję, w której budynki staną się aktywnym elementem inteligentnych sieci, będąc stroną nie tylko popytową, ale również bilansującą i podażową [2]. W dyrektywie wprowadzono nowy wskaźnik gotowości budynku, który informuje o możliwości obsługi budynku przez inteligentne sieci. Ma on opisywać zdolność budynku do dostosowania jego funkcjonowania do potrzeb użytkownika, sieci oraz do poprawy jego efektywności energetycznej. Jedną z bardziej istotnych funkcji takiego budynku ma być również magazynowanie energii wytworzonej lokalnie z OZE. Zespół ekspercki pracujący nad metodologią określania tego wskaźnika wskazuje, że ważnym celem jego wprowadzenia jest integracja sektora budynków z przyszłymi systemami energetycznymi i rynkami [5].
Bibliografia
[1] Gorszkov A., Orłowicz R., Określenie optymalnej grubości warstwy termoizolacyjnej dla zewnętrznych ścian budynku mieszkalnego, Izolacje 1/2018.
[2] Górzyński J., Efektywność energetyczna w działalności gospodarczej, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2017.
[3] Jarosiński M., Jóźwiak M., Systemy klimatyzacji w budynkach o niewystarczającej mocy przyłączeniowej, Rynek Instalacyjny 5/2019.
[4] Krysik P., Najważniejsze zmiany w dyrektywach EPBD oraz EED wprowadzone dyrektywą 2018/844/EU, Rynek Instalacyjny 10/2018.
[5] Bogdan A., Czy czeka nas rewolucja w warunkach technicznych? – zmiany w EPBD i ich konsekwencje w krajowej legislacji, Chłodnictwo i Klimatyzacja 7/2018.
JAK WSPIERAĆ OSOBY DOTKNIĘTE UBÓSTWEM ENERGETYCZNYM?
Ubóstwo energetyczne jest zjawiskiem dość powszechnym, choć inaczej interpretowanym przez różne kraje w związku ze specyfiką ich sytuacji. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej podejmowane są próby zdefiniowania tego problemu w odniesieniu do realnych warunków gospodarstw domowych.
Od ponad 2 lat Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) uczestniczy w jednym z projektów realizowanych w ramach programu Horyzont 2020, którego celem jest przeciwdziałanie problemowi ubóstwa energetycznego - projekt o akronimie ASSIST. Ma on na celu wspieranie polityki w zakresie ograniczania ubóstwa energetycznego, poprzez m.in. poszerzenie wiedzy i świadomości na temat tego zjawiska, identyfikację potrzeb i dobrych praktyk w zakresie realizacji polityk publicznych skierowanych do tzw. odbiorców wrażliwych, najbardziej narażonych na ubóstwo energetyczne; stworzenie europejskiej sieci doradców wspierających wrażliwych odbiorców energii.
W każdym z 6 krajów uczestniczących w projekcie realizowane są zadania mające na celu weryfikację możliwości realizacji konkretnych działań wspierających odbiorców wrażliwych i tym samym minimalizację ubóstwa energetycznego. Działania pilotażowe realizowane w krajach partnerskich pozwolą na opracowanie wytycznych dla polityki europejskiej, jak również polityk poszczególnych krajów.
W ramach projektu przeprowadzone zostały szkolenia w zakresie wspierania odbiorców wrażliwych narażonych na ubóstwo energetyczne, w których wzięło udział ponad 150 osób. Osoby, które wzięły udział w szkoleniach i uzyskały tytuł Domowego Doradcy Energetycznego (Home Energy Advisor – HEA) to najczęściej pracownicy gmin lub pomocy społecznej. KAPE współpracuje z Warszawą, Gdynią oraz gminami biorącymi udział w projekcie Life+ Małopolska (55 gmin).
Domowi Doradcy Energetyczni wspierają osoby dotknięte ubóstwem energetycznym i wrażliwych konsumentów już prawie od roku. Mogą się od nich dowiedzieć więcej na temat:
• prostych bezkosztowych i niskokosztowych sposobów oszczędzania energii,
• możliwych, zarówno lokalnych jak również ogólnopolskich sposobów dofinansowania różnych rodzajów działań, takich jak wymiana kotłów, termomodernizcja budnków itp.,
• jak czytać faktury za energię,
• gdzie zgłosić się po więcej informacji dot. racjonalnego zużycia energii.
W ramach projektu zakupiono również oświetlenie LED, perlatory i matę zagrzejnikową. Drobne prezenty są rozdzawane podczas wizyt u osób ubogich energetycznie. Doradcy pokazują, w jaki sposób działają i jak je poprawnie zamontować.
Jest to element zachęcający do dzialań efektywnościowych w domu. Dzięki nim osoby ubogie energetycznie chętniej otwierają drzwi Doradcom i chętniej uczestniczą w spotkaniach.
Poza sprzętem pomagającym oszczędzać energię Doradcy przekazują także materiały informacyjno-edukacyjne – ulotki oraz teczki, do których można zbierać rachunki.