NEWSLETTER
bądź na bieżąco
NEWSLETTER NR 6
Ogniwa fotowoltaiczne, Cz. 1
Panele fotowoltaiczne (PV) montuje się najczęściej:
- na dachach budynków,
- podwiesza na ścianach zewnętrznych budynków,
- na specjalnie temu dedykowanych konstrukcjach.
*monokrystaliczne
- zbudowane z ogniw powstałych z dużego monokryształu krzemu
- zazwyczaj barwy ciemnoniebieskiej lub czarnej
- wykonane z płytek o przekroju kołowym, które następnie są przycinane do przekroju kwadratowego
- cechuje je nieznacznie większa sprawność niż panele polikrystaliczne, co przekłada się na mniejszą powierzchnię potrzebną do zainstalowania takiej samej mocy
- ze względu na wysoką jakość materiału półprzewodnikowego ogniwa tego typu są stosunkowo drogie
*polikrystaliczne
- składają się z ogniw powstałych z polikrystalicznego krzemu
- barwy niebieskiej
- wytwarzane są w procesie odlewania, krzepnięcia kierunkowego lub techniki wzrostu węglowego
- charakteryzuje je wysoka odporność
- są łatwo dostępne i stosunkowo tanie [2]
*amorficzne
- mają bordowy lub brązowy kolor
- wystarczy minimalna ich grubość aby promieniowanie słoneczne absorbowane było z dużo większą sprawnością niż w przypadku ogniw monokrystalicznych
- mogą być najbardziej opłacalnym ze stosowanych rozwiązań
*CdTe
- inaczej cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne na bazie kadmu i telluru, których sprawność w warunkach laboratoryjnych może osiągać nawet 22,1 %
*CIGS
półprzewodnik wykonany ze stopu miedzi, indu, galu i selenu
- należą do ogniw cienkowarstwowych
- warstwa aktywna układów może być naniesiona na elastyczne podłoże np. folię plastikową
Panele można łączyć ze sobą, tak aby uzyskać planowaną moc szczytową, a co za tym idzie produkować odpowiednie ilości energii elektrycznej.
Pojedyncze panele w instalacji fotowoltaiczne mogą być połączone:
- szeregowo;
- równolegle;
- w sposób mieszany.
Przy łączeniu szeregowym natężenie płynącego prądu ma wartość stałą. Ma to szczególne znaczenie przy częściowym zacienieniu panelu. Prąd płynący w jednej gałęzi jest wówczas znacząco ograniczany przez zacienione ogniwo, które stanowi swoistego rodzaju “wąskie gardło” dla produkcji energii elektrycznej w tej konkretnej gałęzi.
W przypadku szeregowego połączenia paneli natężenie przepływającego prądu jest takie samo dla każdego panelu, a napięcie wypadkowe jest sumą napięć na każdym z paneli. W praktyce oznacza to, że prąd płynący w całej gałęzi (przez wszystkie ogniwa) warunkowany jest przez najniższą wartość prądu produkowaną przez którekolwiek z ogniw. Sytuacja ta ma bezpośredni wpływ na moc generowaną na gałęzi.
Ilość faktycznie uzyskiwanej energii jest zależna od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są:
- dostępność energii słonecznej;
- ilość i moc zainstalowanych paneli;
- prawidłowość montażu i doboru urządzeń, a co za tym idzie, sprawność całkowita systemu PV.
Zasada działania
Instalacje fotowoltaiczne są urządzeniami przekształcającymi energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Proces ten zachodzi za pomocą zjawiska fotowoltaicznego.
Rodzaje systemów PV
Panele fotowoltaiczne mogą stanowić cześć oddzielnej sieci i nie być przyłączone do systemu elektroenergetycznego (tzw. “systemy wyspowe” – ang. offgrid). Taka instalacja fotowoltaiczna, poza panelami PV, wyposażona musi być w:
- inwerter – sterujący pracą ogniw w celu ich synchronizacji oraz maksymalizacji produkcji energii elektrycznej;
- akumulator – niezbędny do magazynowania energii w celu wykorzystywania jej później;
- urządzenie kontrolujące poziom naładowania akumulatorów.
Przyłącze do sieci elektroenergetycznej należy wyposażyć w liczniki energii pobranej i oddanej do sieci aby umożliwić rozliczenie z siecią wymienionej energii.
Falownik zamienia produkowany w panelach prąd stały na prąd zmienny o odpowiednich dla systemu elektroenergetycznego parametrach.
Ważność białych certyfikatów
2. Na rynku funkcjonują również Białe Certyfikaty wydane za przedsięwzięcia zrealizowane pomiędzy 1 stycznia 2014 a 30 września 2016 (świadectwa efektywności energetycznej wydawane w tzw. systemie przejściowym) - ważność tych certyfikatów mija z końcem czerwca roku następującego po ich wydaniu. Oznacza to, że certyfikaty wydane w 2018 roku (indeks PMEF_2018) należy sprzedać lub umorzyć do 30 czerwca 2019 roku. Nie wszystkie certyfikaty za przedsięwzięcia z „systemu przejściowego” zostały wydane w 2018 roku. Te, które będą wydane w 2019 roku (indeks PMEF_2019) należy sprzedać lub umorzyć do 30 czerwca 2020 roku.
3. Ważność Białych Certyfikatów, przydzielonych w ramach przetargów na mocy poprzednio obowiązującej Ustawy o efektywności energetycznej, wygasa 30 czerwca 2019 roku.
Wszyscy, którzy posiadają Białe Certyfikaty wydane na mocy przetargów (indeks PMEF) lub „systemu przejściowego” (indeks PMEF_2018) powinni je sprzedać lub umorzyć przed 30 czerwca 2019 roku. Aby dokonać sprzedaży Białych Certyfikatów, niezbędne jest podjęcie współpracy z odpowiednim domem maklerskim i założenie konta w Rejestrze Świadectw Pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii. Lista domów maklerskich, które zajmują się obrotem białymi certyfikatami na TGE znajduje się pod linkiem: https://www.tge.pl/pl/55/domy-maklerskie. Posiadacze Białych Certyfikatów, którzy nie mają podpisanej umowy z domem maklerskim i nie mają założonego konta w Rejestrze Świadectw Pochodzenia, powinni zrobić to jak najszybciej ponieważ jest to złożony proces i może trwać ponad miesiąc.
BUILD4FUTURE już 11 lutego - KAPE S.A. PARTNEREM WYDARZENIA
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. jest partnerem branżowym wydarzenia.
Tematami paneli dyskusyjnych podczas forum będą:
· Programy promieszkaniowe w Polsce,
· Eksport i współpraca międzynarodowa,
· Wpływ sektora budowlanego na gospodarkę,
· Efektywne zarządzanie energią w budownictwie.
Prelegentami i uczestnikami forum będą przedstawiciele Ministerstw oraz najważniejszych w kraju izb i stowarzyszeń
branżowych, a także producenci i eksporterzy.
Udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili:
· Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju,
· Włodzimierz Kocon, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Wojciech Hann, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Prof. Zygmunt Meyer, Wiceprezydent Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa,
· Dr inż. Arkadiusz Węglarz, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.,
· Mateusz Walewski, Dyrektor Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Prof. Zbigniew Kledyński, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
· Tomasz Kozłowski, Prezes Wschodniego Klastra Budowlanego,
· Jan Mikołuszko, Prezes Zarządu Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa,
· Zbigniew Janowski, Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”,
· Jerzy Stroński, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Ponadto uczestnikami paneli dyskusyjnych będą przedstawiciele: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Santander oraz MSL Group.
Forum zostało objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Zapraszamy do udziału w tym najważniejszym dla branży budowlanej wydarzeniu.
Więcej informacji TUTAJ
wystawa pracowni architektury 1M/ARCH z UDZIAŁEM KAPE s.A.
Już ponad 100 biur projektowych i pracowni architektonicznych zgłosiło swój udział w wystawie 1m/ARCH, wyjątkowego wydarzenia podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA!
Wystawa zaprezentuje projekty takich pracowni jak m.in.: EGO-Studio, Unica Design, ARH Plus, A Plus D, Monikadesign, ELD, eKodama Architektura, Vilanette, BXBstudio, Studio Trzy Czawrte, K-M-A, KULArchitekci, GPT Architekci, Doomo, Metaformalni, APX Architekci, Neo Art, Spacelab, Insomia, URBA i wielu, wielu innych.
Celem projektu jest promocja zawodu architekta poprzez udział w wystawie i prezentację najlepszych propozycji i realizacji projektowych, jak również możliwość prowadzenia punktów konsultacyjnych i rozmów kontraktowych z potencjalnymi inwestorami, osobami szukającymi niestandardowych rozwiązań architektonicznych oraz z producentami i dystrybutorami materiałów budowlanych obecnych na targach BUDMA.
czyste powietrze - wznowiono przyjmowanie wniosków
Aktualizacja programu priorytetowego Czyste Powietrze spowodowana była wprowadzeniem ulgi termomodernizacyjnej zgodnie z Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2246) oraz dostosowaniem systemów informatycznych. Nowa ulga podatkowa obowiązuje od 2019 r. i dotyczy wyłącznie termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Dodatkowo od 1 stycznia 2019 r. weszło w życie zwolnienie podatkowe od otrzymanej dotacji.
W związku z tym zmianie uległa intensywność dofinansowania, która dodatkowo jest uzależniona od osiągniętego przez Wnioskodawcę lub Wnioskodawcę i małżonka (w przypadku wspólnego rozliczenia) rocznego dochodu stanowiącego podstawę do opodatkowania za wskazany rok podatkowy poprzedzający datę złożenia wniosku. Wnioskodawcy, którzy nie mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, w szczególności Wnioskodawcy, których dochody nie podlegają opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: wymienione w art. 3 pkt 1 lit. c ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1952, z późn. zm.) oraz Wnioskodawców korzystających z dofinansowania dotyczącego nowo budowanych budynków jednorodzinnych intensywność dofinansowania nie ulegnie zmianie tzn. osoby, których kwota średniego miesięcznego dochodu wynosi powyżej 1600 zł dalej mogą otrzymać do 30% dotacji.
Obostrzenia dotyczą Wnioskodawców, którzy rozliczają się indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem i będą mogli skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2246). Wnioskodawcy, których kwota średniego miesięcznego dochodu wynosi powyżej 1600 zł wysokość dotacji uzależniona jest dodatkowo od kwoty rocznego dochodu Wnioskodawcy:
- do 85 528 zł – max. 18% dotacji,
- 85 529 – 125 528 zł – do 15% dotacji,
- powyżej 125 528 zł – brak możliwości otrzymania dotacji.
W dalszym ciągu Wnioskodawcy mogą uzupełnić dotację pożyczką do 100% kosztów kwalifikowanych.
Od 25 stycznia Wnioskodawcy również w ramach budowy nowych budynków mogą otrzymać dotację na system wentylacji wraz z odzyskiem ciepła.
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne naborY
I. PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE
1. 18 lutego rusza kolejny nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” NFOŚIGW
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii oferują kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcia, których realizacja uwzględnia spełnienie wymagań określonych w warunkach umowy o przyłączenie do sieci oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1194/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. i które polegają na kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej, w szczególności:
- demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych,
- montaż nowych opraw oświetleniowych,
- wymiana przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń,
- wymiana wysięgników,
- wymiana zapłonników,
- wymiana wyeksploatowanych słupów kablowych,
- modernizacja/przebudowa istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem,
- montaż sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego,
- montaż inteligentnego sterowania oświetleniem b) montażu nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych istniejących ciągów oświetleniowych jeżeli jest to niezbędne do spełnienia obowiązujących przepisów (m.in. normy PN EN 13201).
Zakres modernizacji oświetlenia wskazany we wniosku o dofinansowanie musi wynikać z przeprowadzonego audytu oświetlenia. Przedsięwzięcie może obejmować dodatkowo zakres prac bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją (wymiana/przesunięcie słupów, prace odtworzeniowe) pod warunkiem opisu i uzasadnienia we wniosku.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki z większościowym udziałem j.s.t., posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego w zakresie realizowanego przedsięwzięcia.
NABÓR: 18.02.2019-19.08.2019
II. PROGRAMY REGIONALNE
1. W ramach RPO województwa dolnośląskiego od stycznia 2019 r. trwa nabór na projekty demonstracyjne (Typ 3.3 C) – publiczne inwestycje w zakresie budownictwa o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.
BENEFICJENCI:
jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST;
jednostki organizacyjne JST.
NABÓR: od godz. 8.00 dnia 31.01.2019 r. do godz. 15.00 dnia 29.03.2019 r.
A) Konkurs jest ukierunkowany na następujące Obszary Strategicznej Interwencji (OSI):
Obszar Interwencji Doliny Baryczy (OIDB);
Obszar Interwencji Równiny Wrocławskiej (OIRW).
B) Konkurs jest ukierunkowany na Obszar ZIT WrOF obejmujący następujące obszary:
Gmina Wrocław, Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Siechnice, Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Oborniki Śląskie, Miasto i Gmina Sobótka, Gmina Miasto Oleśnica, Gmina Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Żórawina, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Wisznia Mała.
2. W ramach RPO województwa dolnośląskiego od listopada trwa nabór na projekty: Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej (wyłącznie projekty w formule grantowej).
BENEFICJENCI:jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST;
jednostki organizacyjne jst;spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe;
towarzystwa budownictwa społecznego;
organizacje pozarządowe;
PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej.
NABÓR:
A) od godz. 8.00 dnia 30.11.2018 r. do godz. 15.00 dnia 15.02.2019r.
Konkurs jest ukierunkowany na Obszar ZIT AJ obejmujące następujące obszary:
Miasto Jelenia Góra, Gmina Janowice Wielkie, Gmina Jeżów Sudecki, Miasto Karpacz, Miasto Kowary, Gmina Mysłakowice, Miasto Piechowice, Gmina Podgórzyn, Gmina Stara Kamienica, Miasto Szklarska Poręba, Gmina i Miasto Gryfów Śląski, Gmina i Miasto Lubomierz, Miasto i Gmina Mirsk, Miasto i Gmina Wleń, Gmina Pielgrzymka, Miasto i Gmina Świerzawa, Miasto Wojcieszów, Miasto Złotoryja.
oraz na obszar ZIT WrOF i OSI
B) od 11 grudnia 2018 do 28 marca 2019 ZIT AW
3. W ramach RPO województwa dolnośląskiego od października trwa nabór na projekty: Wdrażanie strategii niskoemisyjnych. Przedmiotem konkursu są następujące typy projektów określone dla działania 3.4 Wdrażanie strategii niskoemisyjnych:
4 b) – inwestycje ograniczające indywidualny ruch zmotoryzowany w centrach miast np. P&R, B&R, zintegrowane centra przesiadkowe, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, stacje tankowania paliw alternatywnych (np. CNG, LNG, LPG), wspólny bilet (przy czym stacje ładowania pojazdów elektrycznych, wspólny bilet itp. nie mogą stanowić samodzielnego elementu projektu lecz jedynie uzupełniający, poniżej 49% wartości wydatków kwalifikowalnych projektu);
4 c) – inwestycje (budowa, rozbudowa) związane z systemami zarządzania ruchem i energią (infrastruktura, oprogramowanie);
4 d) – inwestycje ograniczające indywidualny ruch zmotoryzowany w centrach miast: drogi rowerowe, ciągi pieszo – rowerowe, przy czym możliwe jest finansowanie samego ciągu pieszego (ale nie może on stanowić odrębnego projektu, a jedynie element uzupełniający), jeśli jego separacja od ciągu rowerowego wynika z warunków lokalnych, np. ciąg pieszo – rowerowy prowadzi do skrzyżowania, za którym nie ma możliwości kontynuowania ciągu łącznie i istnieje konieczność oddzielenia drogi dla rowerów od ciągu pieszego – na tym odcinku możliwa jest inwestycja również w ciąg pieszy. Koszt takiego wydzielonego ciągu pieszego powinien zawsze stanowić mniej niż 49% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w projekcie przeznaczonych na drogi rowerowe realizowane na obszarze ZIT WrOF
BENEFICJENCI:jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
jednostki organizacyjne jst;
jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej;
przedsiębiorcy będący zarządcami infrastruktury lub świadczący usługi w zakresie transportu zbiorowego na terenach miejskich i podmiejskich;
organizacje pozarządowe;
PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.
NABÓR: od godz. 8.00 dnia 29.10.2018 r. do godz. 15.00 dnia 25.02.2019r.
Konkurs jest ukierunkowany na Obszar ZIT WrOF.
4. W ramach RPO województwa lubelskiego od stycznia trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, w tym będących w zasobie JST (m.in. szpitali, szkół). 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji),włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki
organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek
prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają
jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki naukowe;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Jednostki
sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną z wyłączeniem
podmiotów określonych jako beneficjenci Działania 1.3.1 PO IŚ (zgodnie z
kodami form prawnych ujętych w SZOOP PO IŚ);
Służby ratownicze i
bezpieczeństwa publicznego Podmioty wdrażające instrument finansowy,
które spełniają kryteria wymienione w rozporządzaniu delegowanym nr
480/2014
NABÓR: od 04.01.2019 do 28.02.2019
5. W ramach RPO województwa lubelskiego od stycznia trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja budynków mieszkalnych, 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji), włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki
organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek
prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają
jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną
Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki, samorządu terytorialnego lub ich związki;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z wyłączeniem zlokalizowanych na obszarze ZIT LOF);
Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
NABÓR: od 04.01.2019 do 28.02.2019
6. W ramach RPO województwa mazowieckiego trwa nabór wniosków w konkursie Rozwój zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej – „Parkingi Parkuj i Jedź’’. Konkurs przeznaczony jest na budowę/przebudowę węzłów (centrów) przesiadkowych, systemy ,,Parkuj i Jedź” oraz na przystosowanie istniejących parkingów do funkcji ,,Parkuj i Jedź” wraz z infrastrukturą towarzyszącą, w tym:
– poprawa funkcjonalności ruchu pieszego i rowerowego (z wyłączeniem funkcji turystycznej);
– miejsca parkingowe dla rowerów, kładki i tunele pieszo-rowerowe, przebudowa schodów na pochylnie z wykorzystaniem dla rowerzystów;
– chodniki i przejścia dla pieszych;
– modernizacja oświetlenia ulicznego pod kątem zwiększenia jego energooszczędności;
– inwestycje w infrastrukturę drogową (np. jezdnia, nawierzchnia, obiekty inżynierskie, odwodnienie itp.) mogą być współfinansowane wyłącznie w zakresie niezbędnym dla właściwej realizacji projektów z zakresu P+R i uzasadnionym z punktu widzenia technologicznego. Część wykraczająca poza niezbędny zakres projektu będzie stanowić wydatek niekwalifikowany;
– infrastruktura niezbędna do korzystania z komplementarnych form transportu tj. transportu bezemisyjnego komplementarnego w stosunku do autobusowego transportu publicznego np. bikesharing lub carsharingu opartego o samochody elektryczne.
BENEFICJENCI:
JST funkcjonujące w ramach Porozumienia gmin Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w perspektywie finansowej UE 2014-2020 oraz jednostki organizacyjne tych JST.
NABÓR: 26.11.2018 - 06.03.2019
7. W ramach RPO województwa mazowieckiego trwa nabór wniosków w
konkursie Ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i rozwój mobilności miejskiej. W ramach konkursu wsparcie udzielane będzie na realizację projektów dotyczących likwidacji „niskiej emisji” w regionie. Interwencja w działaniu będzie skierowana na realizację przyłączy do sieci ciepłowniczej/chłodniczej oraz wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe. Wspierane będą kotły elektryczne, olejowe, spalające biomasę (np. drewno, pellet) lub paliwa gazowe, z wyłączeniem pieców węglowych. Wsparcie może zostać udzielone jedynie w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej nie jest uzasadnione ekonomicznie. Zakres projektów:
- wymiana źródła ciepła (kotłów, pieców, urządzeń grzewczych) w gospodarstwach domowych (w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych), kotłowniach osiedlowych,
- wymiana źródła ciepła (kotłów, pieców, urządzeń grzewczych) w budynkach użyteczności publicznej,
podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej.
BENEFICJENCI:
- jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
- jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
-spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y.
NABÓR: 31.12.2018 - 08.05.2019
8. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na:
1. Modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
2.
Likwidację „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych
źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników
ciepła.
3. Budowę instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
Podmioty
wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności
leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe;
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.07.2018 - 15.02.2019
9. W ramach RPO województwa zachodniopomorskiego trwa nabór wniosków w konkursie Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na kompleksową głeboką modernizację energetyczną obiektów użyteczności publicznej.
BENEFICJENCI: samorząd województwa i jednostki podległe samorządowi województwa
NABÓR: 02.11.2017 do 28.06.2019
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowania
NEWSLETTER NR 5
WESOŁYCH ŚWIĄT i szczęśliwego nowego roku!
Systemy wsparcia produkcji energii elektrycznej z OZE
Polska, jako kraj członkowski UE postawiła sobie za cel osiągnięcie do 2020 roku co najmniej 15% – owego udziału energii z OZE w finalnym zużyciu energii brutto oraz dalszy jego wzrost w latach następnych.
Szczegółowe wytyczne w tym zakresie określa dokument Polityka energetyczna Polski do 2030 roku (zał. 2 – „Prognoza zapotrzebowania na paliwa i energię do 2030 roku”), przyjęty uchwałą nr 202/2009 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 2009 roku.
Mechanizmy wsparcia
W celu spełnienia unijnych celów, dla zapewnienia ciągłego wzrostu mocy zainstalowanej z odnawialnych źródeł energii, wprowadzono następujące mechanizmy wsparcia:
· obowiązek zakupu „zielonej energii” z instalacji o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej <500 kW przez sprzedawców zobowiązanych (m.in. przedsiębiorstwa energetyczne, odbiorcy przemysłowi) po cenie stanowiącej równoważność średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w kwartale poprzednim ogłoszonej przez Prezesa URE;
feed–in–tariff (FIT) i feed–in–premium (FIP) przeznaczone dla producentów biogazu i energii elektrycznej z elektrowni wodnych;
· system zielonych certyfikatów;
· aukcyjny system wsparcia, który docelowo ma zastąpić system zielonych certyfikatów;
system opustów – dedykowany dla prosumentów (dawniej mikroinstalacje OZE o mocy do 40 kW, a od 14 lipca to 50 kW).
Powyższe systemy wsparcia są odrębne dla wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacjach OZE, małych instalacjach OZE oraz instalacjach większej mocy.
Mikroinstalacje
Mikroinstalacja jest instalacją OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 kW, podłączoną do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV. Zapis ten w sposób klarowny określa przedział mocy dla instalacji prosumenckich, jakimi mogą być np. mikroinstalacje fotowoltaiczne czy małe siłownie wiatrowe.
Małe instalacje
Mała instalacja – instalacja odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 50 kW i mniejszej niż 500 kW, podłączona do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV [1].
System opustów
System wsparcia zgodnie z ustawą dedykowany jest dla prosumenta.
Prosument – „odbiorca końcowy, który dokonuje zakupu energii elektrycznej na podstawie umowy kompleksowej i wytwarza energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji, w celu jej zużycia na potrzeby własne niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą”.
Podmiot pragnący zostać prosumentem musi posiadać jedną umowę na zakup i dystrybucję energii (tzw. umowa kompleksowa).
System opustów został wprowadzony na mocy nowelizacji ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o odnawialnych źródłach energii, której postanowienia weszły w życie z dniem 1 lipca 2016 r. Ideą systemu opustów jest utworzenie wsparcia, które umożliwi prosumentom pokrycie w jak najwyższym stopniu zapotrzebowania na energię elektryczną w bilansie rocznym np. w gospodarstwach domowych.
System opustów polega na założeniu, że energia, która została wytworzona w mikroinstalacji OZE, przyłączonej do sieci elektroenergetycznej operatora OSD, a nie została zużyta na bieżące potrzeby, zostaje wprowadzona do sieci. Sieć elektroenergetyczna stanowi w takim przypadku pewnego rodzaju „wirtualny magazyn energii”.
W chwili, gdy generator nie produkuje energii elektrycznej lub jej produkcja nie wystarcza do pokrycia bieżącego zapotrzebowania, możliwe jest odebranie z sieci do 80% zmagazynowanej energii (w przypadku instalacji o mocy do 10 kW) lub 70% (w przypadku instalacji większej niż 10 kW, ale mniejszej niż 40 (50) kW) bez ponoszenia żadnych dodatkowych kosztów. Wytwarzanie i wprowadzanie do sieci energii elektrycznej, nie stanowi działalności gospodarczej, a także pobieranie tej energii z sieci nie jest świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT.
W zależności od sprzedawcy energii, rozliczanie przeprowadzane jest w okresach rocznych lub półrocznych. W myśl ustawy o OZE, z systemu opustów mogą skorzystać osoby fizyczne, podmioty należące do sektora publicznego, wspólnoty mieszkaniowe czy też związki wyznaniowe.
Wsparcie w formule systemu opustów przewidziane jest dla prosumentów na okres 15 lat, lecz nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2035 r. W trakcie tego okresu sprzedawca zobowiązany jest do rozliczania energii, w sposób, w jaki to zostało przedstawione powyżej.
Feed–in–tariff & feed–in–premium
Nowelizacja ustawy o OZE z dnia 7 czerwca 2018 r. [2] wprowadza nowe mechanizmy wsparcia produkcji energii elektrycznej jednak wyłącznie dla instalacji wykorzystujących:
biogaz rolniczy;
biogaz pozyskany ze składowisk odpadów;
biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków;
biogaz inny niż wymieniony w punktach powyżej;
hydroenergię.
Dla powyższych typów instalacji OZE o zainstalowanej mocy nie przekraczającej 500 kW wprowadzono gwarantowane ceny zakupu energii elektrycznej (FIT), a dla instalacji o mocy nie mniejszej niż 500 kW i mniejszej niż 1 MW – system dopłat do ceny rynkowej (FIP). Stała cena zakupu energii elektrycznej (waloryzowana corocznie o wskaźnik inflacji) wynosi 90% ceny referencyjnej właściwej dla danego typu instalacji OZE.
Wsparcie w formule FIT lub FIP ma obowiązywać przez 15 lat, lecz nie dłużej niż do dnia 21 grudnia 2035 r.
System zielonych certyfikatów
Obecnie funkcjonują równolegle dwa systemy wsparcia dla instalacji OZE > 40 kW. „Stary” system zielonych certyfikatów oraz „Nowy”– system aukcyjny, dedykowany dla nowych instalacji OZE. System zielonych certyfikatów funkcjonuje w Polsce od 1 października 2005 r. w oparciu o znowelizowaną ustawę z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. 1997 nr 54 poz. 348 ze zm.). Założeniem systemu jest ilościowe wsparcie produkcji energii elektrycznej z OZE, tzn. na każdą kWh energii elektrycznej wytworzonej z OZE przypada świadectwo pochodzenia wydane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) [3].
Cena zielonych certyfikatów
Cena zielonych certyfikatów na giełdzie kształtowana jest w sposób rynkowy przez popyt na certyfikaty, ich podaż oraz wysokość opłaty zastępczej. Jest ona określona ustawowo, a Prezes URE każdego roku ogłasza jej wysokość. System nie przewiduje dla certyfikatów ceny minimalnej. Uzyskanie zielonych certyfikatów oraz ich sprzedaż to dla producenta energii elektrycznej dodatkowy profit, obok zysków ze sprzedaży, bądź też oszczędności płynących z zużycia energii na potrzeby własne.
System aukcyjny
W myśl przyjętej ustawy o OZE, aukcje mają stać się podstawowym i docelowym mechanizmem wsparcia dla tego typu instalacji OZE. Ramy regulacyjne systemu aukcyjnego dla OZE wprowadzone zostały początkiem 2015 r. na mocy Ustawy o OZE (Dz.U. 2015 poz. 478 ze zm.). W grudniu 2015 i czerwcu 2016 r. zapisy te zostały poddane znaczącym zmianom.
Aukcje
Zgodnie z założeniami systemu aukcje organizowane są przez prezesa URE, gdzie producenci energii elektrycznej z OZE składają oferty. Oferta zawiera ilość energii jaką producent zobowiązuje się dostarczyć w okresie 15 lat oraz jednostkową cenę wyprodukowanej energii (cena za 1 MWh).
Cena podana w ofercie nie może przewyższać ceny referencyjnej, określonej dla danego typu instalacji OZE w Rozporządzeniu Ministra Energii. Wsparcie przyznawane jest wyłącznie tym projektom, które zadeklarowały najniższą cenę za jednostkę oferowanej energii, aż do wyczerpania wolumenu określonego przez prezesa URE. Przez okres 15 lat od momentu zrealizowania inwestycji i po raz pierwszy wprowadzenia energii do sieci, producent będzie otrzymywał za jednostkę wytworzonej energii kwotę, z jaką wygrał aukcję [4].
Zwycięska cena aukcyjna podlega corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych za rok poprzedni.
Stan obecny systemu aukcyjnego
Jak dotąd zostały przeprowadzone trzy aukcje OZE w dniach:
- 30.12.2016 r.,
- 29.06.2017 r.,
- 28.09.2017 r. (wolumen energii elektrycznej podlegającej sprzedaży w tej aukcji wyniósł 0,000 MWh, a tym samym wartość sprzedaży ukształtowała się na poziomie 0,00 zł), z czego jedynie dwie udało się przeprowadzić pomyślnie.
Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE (z dnia 7 czerwca 2018 r.) zakłada znaczące wsparcie w formule aukcji dla wytwórców energii elektrycznej z OZE (w szczególności z wiatru na lądzie i fotowoltaiki).
Przypisy
PERSPEKTYWA ZMIAN W SEKTORZE CIEPŁOWNICTWA
Ciepłownictwo jest jednym z najistotniejszych sektorów przemysłowych gospodarki, o podstawowym znaczeniu dla społeczeństwa w polskich warunkach klimatycznych. Zużycie energii finalnej w obszarze zaopatrzenia w ciepło (w ogrzewnictwie) w roku 2016 wyniosło ok. 1 000 PJ, co stanowiło około 1/3 zużycia energii finalnej w Polsce. Ciepło systemowe zaspokaja prawie 1/4 zapotrzebowania na ciepło w Polsce. Ciepło jest przede wszystkim wykorzystywane przez gospodarstwa domowe, ale również na potrzeby przemysłu i budownictwa, handlu, usług oraz budynków użyteczności publicznej. Zużycie ciepła pochodzącego ze źródeł o mocy powyżej 20 MW w 2016 r. wyniosło ponad 160 PJ (opracowanie własne KAPE S.A.). Ciepłownictwo systemowe w Polsce w 2016 r.odpowiedzialne było za ponad 23 mln ton wyemitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, ponad 70 tys. ton związków siarki, ponad 37 tys. ton związków azotu oraz około 12 tys. ton pyłów.
Według danych Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami, w 2017 r. zinwentaryzowano łącznie 2752 źródeł energetycznego spalania paliw o mocy od 1 do mniej niż 50 MW. Wszystkie źródła o mocy od 1 do 50 MW, w perspektywie najbliższych 12 lat (nowe źródła już od 2018 r.) będą musiały dostosować emisyjność do wymagań stawianych w Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (zwanej dalej Dyrektywą MCP). Konieczne będzie podjęcie działań związanych z modernizacją technologii oczyszczania spalin lub częściową bądź całkowitą wymianą źródeł ciepła lub systemów. Według szacunków KAPE 80–90% systemów ciepłowniczych w Polsce nie będzie spełniało wymogów dotyczących efektywności energetycznej. Oznacza to, że nawet ponad 2 200 małych i średnich źródeł spalania będzie musiało zostać wymienionych bądź zmodernizowanych. Znaczna część PEC nie będzie w stanie pozwolić sobie na wydatki związane z realizacją przedsięwzięć modernizacyjnych. Niektóre będą realizować projekty kosztem wysokooprocentowanego kredytu, co tym samym obniży ich rentowność, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ich bankructwa. Poza samymi PEC, negatywne konsekwencje będą odczuwalne także dla użytkowników sieci. Z dużym prawdopodobieństwem wprowadzane zmiany będą powodować wzrost cen, a w przypadku drastycznych różnic, odłączanie się od sieci i zakup własnych źródeł ciepła, często cechujących się wyższą emisją. Małe przedsiębiorstwa energetyki cieplnej stanowią niedoinwestowaną grupę wśród przedsiębiorstw energetycznych. Z powodu ograniczonego zasięgu sieci zyski PEC nie pozwalają na znaczące inwestycje w infrastrukturę. Wykonywanie jedynie napraw i modernizacji często jest niewystarczające do osiągnięcia optymalnej pracy systemu. Powoduje to więc zwiększanie potencjału oszczędności energii, a co się z tym wiąże także poprawy stanu środowiska. Zapobieganie problemom finansowym PEC, a także przyczynianie się do ich rozwoju ma również bardzo duże znaczenie dla środowiska. W wielu przypadkach, z powodu braku dostępu do sieci ciepłowniczej, potencjalni odbiorcy często zmuszeni są do korzystania z niskosprawnych źródeł lokalnych, emitujących znaczne ilości zanieczyszczeń. Rozbudowywanie sieci ciepłowniczej i podłączanie nowych odbiorców ogranicza zjawisko niskiej emisji.
Konieczne jest umożliwienie przedsiębiorstwom energetyki cieplnej dalszego rozwoju poprzez dofinansowanie, które nie będzie naruszało ich płynności finansowej.
W ten sposób przedsiębiorstwa ciepłownicze będą mogły ubiegać się o fundusze zewnętrzne na rozbudowę efektywnych energetycznie sieci ciepłowniczych. Podsumowując, brak środków finansowych na wkład własny ze względu na stosunkowo niskie zyski oraz wysokie koszty działalności jest jedną z głównych barier związanych z rozwojem PEC. Oferując przedsiębiorstwom energii cieplnej KOMPLEKSOWE DORADZTWO TECHNICZNOFINANSOWE, KAPE wesprze proces przystosowania się do nowych regulacji, podnosząc jednocześnie konkurencyjność PEC na rynku krajowym.
Kontrola zużycia energii w przedsiębiorstwie – praktyczne narzędzia START2ACT
Pomiary i monitorowanie zużycia energii pozwalają lepiej zrozumieć jak i gdzie wykorzystuje się w firmie energię. Dzięki temu można łatwiej przewidzieć koszty i sprawniej nimi zarządzać, a także określić obszary, w których marnuje się energię i temu zapobiec.
Aby skutecznie zmniejszyć zużycie energii firma musi zidentyfikować czynniki kształtujące zużycie energii, wdrożyć środki mające na celu likwidację strat oraz oceniać postępy w ich osiąganiu.
Monitorowanie i tworzenie raportów o zużyciu energii to proces ciągły. Gdy zostanie już wprowadzony, jest on łatwy i szybki w realizacji.
Źródło: Carbon Trust Energy Management Guide
Wstępna kontrola
Pierwszym etapem prowadzącym do monitorowania zużycia energii jest sprawdzenie, jakie dane są dostępne. Może się okazać, że masz dostęp do większej ilości danych niż myślisz. Czasem dostawcy energii prowadzą odczyty półgodzinne, ale nie przekazują ich użytkownikom budynku. Możliwe źródła danych to: rachunki za energię, odczyty liczników energii, a nawet dane zbierane przez inne podmioty - np. pomiar i monitoring zużycia prowadzony przez firmę zarządzającą budynkiem. Jeżeli nie wiesz, jakiego rodzaju dane są dostępne, zwróć się do właściciela budynku, firmy zarządzającej budynkiem lub dostawcy energii.
Gromadzenie danych
Poniżej przedstawiono różne sposoby zbierania danych o zużyciu energii – od najprostszych technicznie aż po najbardziej zaawansowane systemy automatyczne.
Przeglądanie rachunków za energię: rachunki za energię wskazują całkowitą ilość zużytej energii, zarówno w ciągu dnia jak i nocy, a także informację o stosowanej taryfie. Należy zwrócić szczególną uwagę na rachunki oparte na „danych szacunkowych”. Jeżeli otrzymujesz dane półgodzinne można na ich podstawie określić takie informacje jak szczytowe zapotrzebowanie na energię i koszty. Dane dotyczące zużycia energii i jej kosztów powinny być zapisywane w arkuszu kalkulacyjnym.
Regularne samodzielne odczyty liczników: jeżeli nie masz dostępu do automatycznych odczytów liczników, najprostszą metodą zbierania danych jest samodzielny odczyt liczników i podliczników. Samodzielne odczyty zapisujemy w arkuszu kalkulacyjnym lub w systemie monitorowania zużycia energii. Należy zachować ostrożność przy wpisywaniu własnych odczytów, ponieważ można wpisać zbyt wiele zer lub w złym miejscu postawić przecinek. Bardziej zaawansowane liczniki mogą oddzielnie wskazywać zużycie dzienne, nocne i całkowite. Odczyty własne należy prowadzić regularnie, raz w tygodniu lub co miesiąc. Można je wykorzystać do oceny skuteczności działań energooszczędnych oraz do prowadzenia porównań.
Samodzielne odczyty można usprawnić przez wykorzystanie formularza do rejestrowania danych – szablon dostępny jest tutaj.
Wykorzystanie automatycznych odczytów prowadzonych co pół godziny: w zależności od skali i rozkładu zużycia energii dostawca może prowadzić i przekazywać firmie odczyty półgodzinne. Dodatkowo, w ramach wprowadzania inteligentnych liczników, firma może zostać objęta takimi odczytami automatycznie. Dostawcy energii czasem rejestrują odczyty półgodzinne, aby dokładnie przedstawić zużycie energii na rachunku. Skontaktuj się z dostawcą energii i jeżeli prowadzi on odczyty półgodzinne poproś, aby przekazywano Ci takie dane.
Wykorzystanie systemu podliczników z automatycznym monitorowaniem i kontrolą zużycia: w budynkach o określonej wielkości w niektórych krajach prawo budowlane wymaga obecnie instalowania podliczników oraz systemów monitoringu i kontroli zużycia, więc nowe lub niedawno remontowane budynki najczęściej mają takie systemy. Jeśli Twoje biuro znajduje się w takim budynku, być może masz dostęp do zaawansowanego systemu monitoringu.
Bardziej zaawansowane systemy mogą nawet rozsyłać maile zawierające raporty lub alarmy w przypadku podwyższonego zużycia. Jeżeli masz dostęp do takiego systemu, spróbuj zrozumieć, jak on działa oraz wprowadź mechanizm pobierania i oceny takich danych, aby je jak najlepiej wykorzystać.
Monitorowanie i analizowanie zużycia
Monitorowanie i analizowanie zużycia energii to najważniejszy element. Należy określić strategię, czyli częstotliwość zbierania, analizowania i oceniania danych, a także wyznaczyć pracowników, którzy będą za to odpowiedzialni.
Częstotliwość gromadzenia danych zależy od ilości zużywanej energii (im większe zużycie, tym częściej należy zbierać dane) oraz od dostępności danych (systemy automatyczne prowadzą odczyty regularnie, ale przy samodzielnych odczytach zbyt duża częstotliwość może być kłopotliwa).
Należy również opracować harmonogram wskazujący częstotliwość analizowania i oceny danych. Zależy ona od tego, jakie informacje chcemy uzyskać. Jeżeli uważasz, że w firmie marnuje się energię i chcesz określić tego przyczyny, użyteczne może być analizowanie danych nawet co tydzień. Jeżeli pomiar i monitorowanie służą po prostu do przedstawienia informacji o zużyciu, wystarczy krótka analiza raz w miesiącu.
Dobrym sposobem wykorzystania zebranych danych jest określenie: docelowych wartości zużycia energii, zmniejszenia jej zużycia oraz stopnia osiągnięcia tych wartości w skali miesiąca, kwartału i roku.
Raporty
Gromadzenie danych samo w sobie nie prowadzi do oszczędności energii. Dopiero działania podejmowane na podstawie zebranych danych mogą przynieść firmie oszczędności.
Jedną z najważniejszych funkcji systemu monitorowania i kontrolowania zużycia jest zgłaszanie przypadków nagłego wzrostu zużycia energii. Jeżeli odczyt licznika nagle wzrasta, mimo że firma nie zmieniła trybu działania, może to wskazywać na problem taki jak np. pozostawienie włączonego ogrzewania lub odkręconego kranu z ciepłą wodą na noc.
Planowanie zużycia energii na przestrzeni czasu i uwzględnianie możliwych zmian (np. temperatury, liczby osób w pomieszczeniach, itp.) pozwala określić nietypowe sytuacje i nieoczekiwany wzrost zużycia. Ważne jest, aby przed wyciągnięciem wniosków określić wszystkie czynniki wpływające na wzrost zużycia.
Jeżeli stwierdzisz nieoczekiwane podwyższone zużycie energii, np. poza godzinami pracy, sporządź listę działań mających na celu wyeliminowanie takich sytuacji, np. automatyczne wyłączanie komputerów w biurze na koniec każdego dnia lub zmiana ustawień programatora systemu ogrzewania.
Budynek biurowy charakteryzuje się „podstawowym zużyciem” energii, które ma miejsce nawet jeśli budynek nie jest użytkowany. Za podstawowe zużycie odpowiadają urządzenia, które muszą pracować stale, takie jak lodówki, automaty do sprzedaży produktów chłodzonych, routery, serwery oraz zasobniki ciepłej wody. Inne czynniki często niepotrzebnie powiększają to zużycie, np. jeżeli na noc nie wyłączy się komputerów, zostawi włączone światła lub ogrzewanie.
Podstawowe zużycie można przedstawić na wykresie słupkowym, takim jak poniżej. Wskazuje ono, ile energii zużywa się poza godzinami pracy, np. w weekendy lub święta. Dane te można wykorzystać do zmniejszenia strat energii i do kontroli postępów w tym zakresie.
Analiza zużycia energii elektrycznej, porównująca zużycie w weekendy i w dni robocze. Wykres liniowy na dole pokazuje zużycie energii w okresach półgodzinnych na przestrzeni doby – dla dnia pracy i dla dnia wolnego.
Określenie zużycia docelowego
Aby systematycznie zmniejszać zużycie energii należy określić zużycie docelowe.
Wartości docelowe muszą być motywujące dla pracowników, ale nie aż tak ambitne, aby ich zniechęcić. Zaangażuj pracowników informując ich o zużyciu docelowym i opisując konieczne zmiany. Ludzie częściej zmieniają swoje nawyki jeśli rozumieją, w jaki sposób ich działania wpływają na zużycie energii i jeśli wiedzą, że ich działania są monitorowane.
Analiza porównawcza umożliwia porównanie swoich wyników z efektami najlepszych praktyk. Oznacza to porównanie firmy do podobnych podmiotów, jeżeli dostępne są dane na ich temat. Może to być zwykłe porównanie zużycia energii w skali tygodnia lub miesiąca lub też porównanie do najlepszych wyników osiąganych w firmie. Analiza porównawcza jest ważna, ponieważ pozwala ocenić możliwość osiągnięcia najniższego zużycia energii.
Aby poprawić jakość danych, można również uwzględniać czynniki wpływające na zużycie energii. Mogą to być proste elementy takie jak średnie dzienne temperatury powietrza na zewnątrz lub liczba osób przebywających w biurze. Oba te czynniki mają zwykle wpływ na zużycie energii w firmie. Na przykład zużycie energii może być wyższe niż zwykle w szczególnie zimny dzień, a niższe, gdy wielu pracowników jest nieobecnych i nie używa komputerów ani urządzeń w kuchni.
Takie dane można wykorzystać do określenia przyczyny nieoczekiwanych wzrostów zużycia energii. Aby ocenić wpływ temperatury zewnętrznej można sprawdzić rozkład temperatur dla danego regionu i odnieść go do danych dotyczących zużycia energii. Podobnie można ocenić wpływ liczby pracowników w biurze na codzienne zużycie energii.
Ocena i wprowadzenie usprawnień
Pomiary i monitorowanie mogą być prowadzone w prostej, ręcznie zapisywanej formie lub mogą być w pełni zautomatyzowane.
Należy regularnie oceniać skuteczność procesu pomiaru i monitorowania, aby sprawdzić, czy spełnia on oczekiwania. Prowadzenie ocen pomaga określić pozytywne zmiany oraz obszary, w których takich zmian nie było. O pozytywnych efektach działań należy informować pracowników, aby ich motywować do dalszych starań i docenić ich zaangażowanie w działania energooszczędne. W ciągu roku należy prowadzić oceny o mniejszym zakresie, a raz w roku ocenę szczegółową.
Informacje o sukcesach i niepowodzeniach można wykorzystać do ciągłego doskonalenia systemu pomiarów i monitorowania. Określ nowe cele po osiągnięciu poprzednich, zmień punkt odniesienia i podejmuj wśród pracowników nowe kampanie koncentrujące się na nowych projektach i działaniach. Jeżeli zaczynałeś od samodzielnych odczytów, sprawdź, czy można zainstalować licznik rejestrujący dane bardziej szczegółowe. Im dokładniejsze dane, tym więcej można określić możliwości oszczędzania energii.
Rozwój i pozytywny wizerunek firmy
Wraz z rozwojem firmy można rozważyć przejście od pomiaru i monitorowania zużycia energii do szeroko zakrojonego programu zarządzania energią. Należy nim objąć wszystkie obszary działalności firmy. Skuteczne zarządzanie energią obejmuje:
- zobowiązanie do oszczędzania energii - podjęte na poziomie kierownictwa wyższego szczebla,
- wdrożenie polityki energetycznej firmy,
- przyjęcie strategii oszczędzania energii, obejmującej: pomiar i monitorowanie zużycia, zakup urządzeń, inwestowanie, utrzymanie zgodności z przepisami, określenie możliwych oszczędności, zaangażowanie pracowników, działania informacyjne.
Jeśli Twoja firma spełnia określone kryteria zrównoważonego rozwoju, stosowany w niej system zarządzania energią może otrzymać powszechnie uznawany certyfikat. Posiadanie takiego certyfikatu jest sposobem informowania społeczeństwa o podjętych zobowiązaniach i osiągnięciach w zakresie zarządzania energią. Coraz więcej właścicieli firm stara się o takie certyfikaty, aby pokazać, że działa w sposób obniżający emisję zanieczyszczeń w całym łańcuchu swoich działań.
Poprawa efektywności energetycznej to czynnik, który może wyróżnić firmę spośród konkurencji!
Aby dowiedzieć się więcej na temat zarządzania energią w firmie, skorzystaj z praktycznych narzędzi dostępnych na stronie pl.start2act.eu: bazy wiedzy, kursu e-learningowego oraz forum dyskusyjnego.
Możliwe jest także indywidualne spotkanie z ekspertem Krajowej Agencji Poszanowania Energii, który przyjedzie do firmy i doradzi jak zwiększyć efektywność energetyczną. Wizyta taka jest dla przedsiębiorcy bezpłatna.
Projekt START2ACT współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach Programu Horyzont 2020.
Kontakt dla zainteresowanych firm: start2act@kape.gov.pl.
KAPE S.A. PARTNEREM III Forum Gospodarczego Budownictwa Build4Future (11 - 12 lutego 2019 r.)
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. jest partnerem branżowym wydarzenia.
Tematami paneli dyskusyjnych podczas forum będą:
· Programy promieszkaniowe w Polsce,
· Eksport i współpraca międzynarodowa,
· Wpływ sektora budowlanego na gospodarkę,
· Efektywne zarządzanie energią w budownictwie.
branżowych, a także producenci i eksporterzy.
Udział w panelach dyskusyjnych potwierdzili:
· Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju,
· Włodzimierz Kocon, Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Wojciech Hann, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Prof. Zygmunt Meyer, Wiceprezydent Europejskiej Rady Inżynierów Budownictwa,
· Dr inż. Arkadiusz Węglarz, Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.,
· Mateusz Walewski, Dyrektor Biura Badań i Analiz Banku Gospodarstwa Krajowego,
· Prof. Zbigniew Kledyński, Prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa,
· Tomasz Kozłowski, Prezes Wschodniego Klastra Budowlanego,
· Jan Mikołuszko, Prezes Zarządu Polskiego Klastra Eksporterów Budownictwa,
· Zbigniew Janowski, Przewodniczący Związku Zawodowego „Budowlani”,
· Jerzy Stroński, Przewodniczący Wielkopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.
Ponadto uczestnikami paneli dyskusyjnych będą przedstawiciele: Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Banku Santander oraz MSL Group.
Forum zostało objęte Patronatem Honorowym Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.
Zapraszamy do udziału w tym najważniejszym dla branży budowlanej wydarzeniu.
Więcej informacji TUTAJ
Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S. A. brała udział w projekcie pn. „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie” współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z programu „Wsparcie demokracji”. Partnerami projektu są: Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S. A., Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Regionalne Centrum Rozwoju Samorządów w Charkowie.
Głównym celem projektu jest wzrost efektywności energetycznej poprzez świadome realizowanie inwestycji na terenie połączonych hromad (odpowiedników polskich gmin) tworzonych na terenie obwodu charkowskiego. W ramach projektu w 5 wybranych hromadach Eksperci KAPE, wspierani przez eksperta ukraińskiego, dokonali przeglądu zasobów budynków danej hromady oraz zaproponowali działania mające na celu wzrost efektywności energetycznej.
W dniach 29.07 – 08.08.2018 r. w wybranych hromadach przeprowadzono wizyty polsko – ukraińskich ekspertów, których celem było spotkanie z władzami hromad oraz przeprowadzanie wizji lokalnej budynków przez nie zarządzanych (szkoły, szpitale, ośrodki kultury). Na bazie wiedzy zdobytej w trakcie wizyt oraz danych przekazanych przez przedstawicieli władz i jednostek komunalnych, opracowane zostanie 5 dokumentów zawierających rekomendacje dla poszczególnych hromad. Wskażą one możliwe do zrealizowania rozwiązania z zakresu termomodernizacji, wymiany i modernizacji systemów ogrzewania oraz działania niskobudżetowe, które pozwolą w sposób bardziej efektywny zarządzać budynkami.
W dniach 11 - 14.09.2018 r. przedstawiciele hromad odpowiedzialni za przeprowadzanie inwestycji wzięli udział w 5-dniowej wizycie studyjnej w Polsce, w ramach której zapoznali się z rozwiązaniami z zakresu poprawy efektywności energetycznej i OZE, które zostały zastosowane w polskich gminach. Organizatorem wizyty studyjnej była Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.
Doświadczenia projektu oraz proponowane rozwiązania, adresowane do przedstawicieli połączonych hromad, zostały zaprezentowane podczas III Polsko-Ukraińskiego Forum Samorządowego w Charkowie 16.10.2018 r.
Pracownicy Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. w oparciu o wiedzę zdobytą w ramach wizji lokalnych opracowali pięć dokumentów pn.: „Raporty z analiz Energetycznych hromad wraz z rekomendacjami z zakresu poprawy efektywności energetycznej”.
Powyższe dokumenty zostały w sposób szczegółowy omówione na spotkaniu w dniach 28 - 29.11.2018 r. w Charkowie w ramach seminarium ze sposobu pozyskiwania środków na efektywność energetyczną i warsztatów dla hromad objętych programem.
Wszelkie informacje na temat projektu dostępne są TUTAJ.
Konferencja „Wsparcie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym”
W dniu 5 grudnia br. w Warszawie odbyła się konferencja „Wsparcie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym”. Wydarzenie zorganizowane przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. w ramach międzynarodowego projektu PUBLENEF (Horyzont 2020) – Wspieranie władz publicznych we wdrażaniu zrównoważonej polityki energetycznej ze szczególnym uwzględnieniem efektywności energetycznej, skierowane było do przedstawicieli samorządów lokalnych oraz do przedsiębiorstw ciepłowniczych. Spotkanie otworzył Pan Zbigniew Szpak – Prezes Zarządu KAPE S.A., nawiązując do dwóch kluczowych kierunków rozwoju sektora energii w perspektywie 2040 r., tj. Poprawa efektywności energetycznej gospodarki oraz Rozwój ciepłownictwa i kogeneracji.
W trakcie pierwszej części spotkania zaprezentowano projekt Publenef, przybliżono wyniki przeprowadzonych w ramach projektu analiz, utworzoną platformę narzędzi www.publenef-toolbox.eu wspierających wdrażanie zrównoważonej polityki energetycznej oraz realizowane przez partnerów projektu mapy drogowe dla polityk energetycznych na poziomie lokalnym i regionalnym. Ponadto przedstawiono również krótko projekt Implement skierowany do gmin, realizowany przez KAPE w ramach programu Horyzont 2020.
Niezwykle ciekawym punktem konferencji był dialog ekspercki Arkadiusza Węglarza - Doradcy Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej oraz Piotra Woźnego – Pełnomocnika Premiera do spraw programu „Czyste Powietrze” na temat programów rządowych „Stop Smog” oraz „Czyste powietrze”, mających na celu walkę ze zjawiskiem smogu w Polsce. W dyskusji dwóch ekspertów odniesiono się do kwestii skuteczności proponowanych mechanizmów wsparcia, ich wpływu na zmniejszenie skali ubóstwa energetycznego oraz roli samorządów lokalnych w ich wdrażaniu.
Tematem zamykającym część główną spotkania była prezentacja klastra energii gminy górniczo – rolniczej Gierałtowice wygłoszona przez Pana Joachima Bargiela – Wójta Gierałtowic (w latach 2000 - 2018). Działania Gminy Gierałtowice zmierzające do zawiązania klastra energii wspierane były w ramach mapy drogowej projektu Publenef.
Część dyskusyjna konferencji podzielona była na dwie grupy tematyczne, jedna skierowana do samorządów lokalnych, natomiast w drugiej grupie zebrali się zaproszeni przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych. Panel z udziałem przedstawicieli gmin otwierały trzy prezentacje wprowadzające. Pani Beata Jędrzejewska – Kozłowska – Dyrektor Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Lublina przybliżyła działania podejmowane przez Miasto Lublin w zakresie realizacji zrównoważonej polityki energetycznej. Następnie Pani Hanna Górecka – Banasik - Kierownik Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni zaprezentowała korzyści, jakie czerpie Gdynia z udziału w różnego rodzaju projektach, czy inicjatywach o zasięgu międzynarodowym. Pani Antonina Kaniszewska – Kierownik Projektów ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w KAPE S.A., krótką prezentacją wprowadziła do dyskusji temat lokalnych strategii elektromobilności.
W drugim panelu dyskusyjnym z udziałem przedstawicieli przedsiębiorstw ciepłowniczych dyskusja również poprzedzona były trzema prezentacjami. W pierwszej prezentacji Pani Urszula Zając – Dyrektor Departamentu Energii w NFOŚiGW przybliżyła rolę instytucji publicznych w modernizacji ciepłownictwa, natomiast Pan Krzysztof Skowroński, reprezentujący KAPE S.A. nakreślił wymagania, jakie stawia przed sektorem ciepłownictwa wdrożenie postanowień Dyrektywy MCP. Pan Zbigniew Szpak – Prezes Zarządu KAPE S.A. przedstawił koncepcję programu pod nazwą Krajowy Integrator Przedsięwzięć Inwestycyjnych w PEC.
Najważniejsze problemy poruszone podczas obu dyskusji panelowych zostały zebrane i przedstawione w ramach podsumowania spotkania przez moderatorów paneli: Pana Arkadiusza Węglarza (KAPE S.A.) Pana Bogusława Regulskiego (IGCP).
Wyzwanie START2ACT - Oszczędzaj energię w biurze
Możesz zmniejszyć zużycie energii w biurze nawet o 20%, korzystając z prostych i beznakładowych środków zalecanych przez START2ACT.
Obniż rachunki, zaangażuj pracowników i wygraj nagrody w konkursie START2ACT Oszczędzaj energię w biurze.
Czy podejmiesz wyzwanie START2ACT? Zgłoszenie do konkursu zajmie Ci tylko kilka minut.
Dlaczego warto podjąć wyzwanie?
-
Do wygrania ekologiczny głośnik Bamboustics nie wymagający zasilania – jedno zgłoszenie daje pięć szans na wygraną podczas czterech losowań nagród miesięcznych.
-
Zwycięzca konkursu otrzyma nowoczesny Energomonitor, który będzie świetnym wsparciem w efektywnym zarządzaniu energią.
-
Każda uczestnicząca w konkursie firma otrzyma pakiet startowy START2ACT i będzie promowana w Europie na stronie internetowej START2ACT i biuletynie (patrz poprzedni zwycięzcy i uczestnicy konkursu tutaj).
Jak wziąć udział w konkursie?
KROK 1: Zrób zdjęcie lub nagraj film, na którym będzie widać jak Twoja firma oszczędza energię
KROK 2: Opisz krótko te działania – wystarczy jedno zdanie lub akapit
KROK 3: Wyślij wszystko na adres info@start2act.eu* lub na @START2ACT używając #S2Achallenge na Twittera lub Facebooka
Konkurs jest już otwarty i zakończy się 15 lutego 2019 r. Im wcześniej przystąpisz do konkursu, tym większa szansa, że wygrasz w losowaniu comiesięcznych nagród.
Jak można oszczędzać energię?
Wymyśl swoje sposoby na zredukowanie rachunków za energię, albo skorzystaj z poniższych sugestii. Każdy pomysł to dobry pomysł, niezależnie od tego czy to proste działanie, czy też bardziej zaawansowany projekt.
- Spacer po firmie: Przespaceruj się po firmie rano, w południe i wieczorem, aby sprawdzić, które urządzenia są włączone, mimo że nikt ich nie używa. Użyj w tym celu check listy START2ACT. Sprawdź, jak można natychmiast zredukować ilość zużywanej energii.
- Ogrzewanie i chłodzenie ma największy potencjał oszczędności. Zmniejszenie temperatury ogrzewania o zaledwie 1°C pozwala zaoszczędzić 8% energii, a zwiększenie temperatury chłodzenia o 1°C pozwala zaoszczędzić 3-4% energii. Dowiedz się więcej >>
- Oświetlenie w „widoczny” sposób zużywa energię. Oznacz ogólnodostępne włączniki światła, zwłaszcza w rzadziej odwiedzanych pomieszczeniach, takich jak sale konferencyjne, magazyny i toalety. Użyj naklejek START2ACT. Dowiedz się więcej >>
- Sprzęt biurowy zużywa więcej energii niż Ci się wydaje. Drukarki, ekspresy do kawy i monitory pozostawia się często w trybie gotowości przez 24 godziny na dobę. Możesz zaoszczędzić nawet dwie trzecie energii, używając programatorów czasowych, które automatycznie wyłączą urządzenia poza godzinami pracy. Dowiedz się więcej >>
- Monitoruj zużycie energii w firmie w celu zidentyfikowania obszarów potencjalnych oszczędności. Sprawdzaj zapis licznika energii elektrycznej raz w tygodniu i dokonuj zapisów w szablonie gromadzenia danych START2ACT. Dowiedz się więcej >>
- Stwórz w swojej firmie politykę energetyczną. Oprócz korzyści finansowych, które ona przyniesie, stworzysz także pozytywny wizerunek firmy wśród swoich klientów. Dowiedz się więcej >>
Wykorzystaj powyższe wskazówki, aby wymyślić kolejne działania, które zmniejszą koszty energii w biurze. Odwiedź Bazę wiedzy START2ACT, aby dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu energii w firmie i w domu.
Sprawdź najnowsze informacje na naszym Forum.
Ocena zgłoszeń i przyznanie nagród
Zgłoszenia konkursowe będą oceniane na podstawie trzech kryteriów:
- Różnorodność (ilość działań podjętych w wyznaczonym czasie)
- Zaangażowanie (jak dużego zaangażowania wymagają działania, ilu angażują pracowników oraz kompleksowość działań)
- Kreatywność (czy pomysły są nowe czy zaczerpnięte z zasugerowanej listy)
Zwycięzca zostanie ogłoszony 22 lutego 2019 r. Wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy START2ACT w ciągu czterech tygodni od podania adresu pocztowego.
*Zgłoszenia przysłane drogą mailową będą publikowane na stronie internetowej START2ACT i w mediach społecznościowych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, podaj taką informację w wiadomości mailowej.
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne nabory
1. W ramach RPO województwa dolnośląskiego od stycznia 2019 r. planowany jest nabór na projekty demonstracyjne (Typ 3.3 C) – publiczne inwestycje w zakresie budownictwa o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej w budynkach użyteczności publicznej.
BENEFICJENCI:jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST;
jednostki organizacyjne JST.
NABÓR: od godz. 8.00 dnia 31.01.2019 r. do godz. 15.00 dnia 29.03.2019 r.
A) Konkurs jest ukierunkowany na następujące Obszary Strategicznej Interwencji (OSI):
Obszar Interwencji Doliny Baryczy (OIDB);
Obszar Interwencji Równiny Wrocławskiej (OIRW).
B) Konkurs jest ukierunkowany na Obszar ZIT WrOF obejmujący następujące obszary:
Gmina Wrocław, Miasto i Gmina Jelcz-Laskowice, Miasto i Gmina Kąty Wrocławskie, Gmina Siechnice, Gmina Trzebnica, Miasto i Gmina Oborniki Śląskie, Miasto i Gmina Sobótka, Gmina Miasto Oleśnica, Gmina Oleśnica, Gmina Długołęka, Gmina Czernica, Gmina Żórawina, Gmina Kobierzyce, Gmina Miękinia, Gmina Wisznia Mała.
2. W ramach RPO województwa dolnośląskiego od listopada trwa nabór na projekty: Modernizacja systemów grzewczych i odnawialne źródła energii - projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej (wyłącznie projekty w formule grantowej).
BENEFICJENCI:jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub dla których podmiotem założycielskim jest JST;
jednostki organizacyjne jst;
spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe;
towarzystwa budownictwa społecznego;
organizacje pozarządowe;
PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne;
kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
jednostki sektora finansów publicznych, inne niż wymienione powyżej.
NABÓR:
A) od godz. 8.00 dnia 30.11.2018 r. do godz. 15.00 dnia 15.02.2019r.
Konkurs jest ukierunkowany na Obszar ZIT AJ obejmujące następujące obszary:
Miasto Jelenia Góra, Gmina Janowice Wielkie, Gmina Jeżów Sudecki, Miasto Karpacz, Miasto Kowary, Gmina Mysłakowice, Miasto Piechowice, Gmina Podgórzyn, Gmina Stara Kamienica, Miasto Szklarska Poręba, Gmina i Miasto Gryfów Śląski, Gmina i Miasto Lubomierz, Miasto i Gmina Mirsk, Miasto i Gmina Wleń, Gmina Pielgrzymka, Miasto i Gmina Świerzawa, Miasto Wojcieszów, Miasto Złotoryja.
B) od 11 grudnia 2018 do 28 marca 2019 ZIT AW
3. W ramach RPO województwa lubelskiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, w tym będących w zasobie JST (m.in. szpitali, szkół). 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji),włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki naukowe;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną z wyłączeniem podmiotów określonych jako beneficjenci Działania 1.3.1 PO IŚ (zgodnie z kodami form prawnych ujętych w SZOOP PO IŚ);
Służby ratownicze i bezpieczeństwa publicznego Podmioty wdrażające instrument finansowy, które spełniają kryteria wymienione w rozporządzaniu delegowanym nr 480/2014
NABÓR: od 12.2018
4. W ramach RPO województwa lubelskiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja budynków mieszkalnych, 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji), włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną
Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki, samorządu terytorialnego lub ich związki;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z wyłączeniem zlokalizowanych na obszarze ZIT LOF);
Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
5. W ramach RPO województwa lubuskiego rozpocznie się nabór w konkursie konkursu na budowę nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej, tj. na:
- budowę nowych źródeł wytwórczych wytwarzających energię elektryczną (np. z wykorzystaniem energii wiatrowej, wodnej, słonecznej),
- przyłączanie jednostek wytwórczych OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa); jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia; spółki prawa handlowego będące własnością JST; uczelnie/szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytuty badawcze, instytucje kultury, operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD), właściciele/zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, rolnicy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, grupy producentów rolnych, jednostki organizacyjne JST (ośrodki doradztwa rolniczego), organy administracji państwowej prowadzące szkoły (szkoły rolnicze), rybacy śródlądowi oraz hodowcy ryb (w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym) prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia i fundacje.
NABÓR: 26.11.2018 - 30.01.2019
6. W ramach RPO województwa lubuskiego w październiku ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania m.in. na:
- wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
- inwestycje polegające na podłączeniu do sieci ciepłowniczej, jedynie w przypadku gdy podłączenie do sieci na danym obszarze jest uzasadnione ekonomicznie,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej,
- połączenie do sieci gazowej i instalacja indywidualnego źródła ogrzewania,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego z własnego zbiornika LPG,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, odnawialnymi źródłami energii (OZE-typu fotowoltaika, pompa ciepła lub inne) oraz olejem opałowym,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania z kotłem na paliwo stałe lub biomasę charakteryzującym się parametrami co najmniej 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia oraz podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub, dla których podmiotem założycielskim jest JST.
NABÓR: 15.10.2018 - 15.01.2019
NABÓR: od 12.2018
7. W ramach RPO województwa mazowieckiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym wspierane są inwestycje polegające na budowie, rozbudowie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, w tym również z OZE; przebudowie jednostek wytwarzania ciepła, w wyniku której jednostki te zostaną zastąpione jednostkami wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji.
BENEFICJENCI:
JST, ich związki i stowarzyszenia;
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
przedsiębiorstwa;
dostawcy usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, realizujący inwestycje w oparciu o art. 2 pkt. 27 dyrektywy 2012/27/UE w formie (EPC Energy Performance Contracting) umów o poprawę efektywności energetycznej, o ile zakres projektu wykonywany jest na rzecz podmiotów publicznych na terenie objętym RPO WM 2014-2020;
podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia;
instytucje kultury;
szkoły wyższe;
spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y;
kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
organizacje pozarządowe;
PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.
NABÓR: 29.10.2018 - 04.01.2019
8. W ramach RPO województwa mazowieckiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym wspierane będą inwestycje polegające na wymianie urządzeń grzewczych.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y;
Dostawcy usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, realizujący inwestycje w oparciu o art. 2 pkt. 27 dyrektywy 2012/27/UE w formie (EPC Energy Performance Contracting) umów o poprawę efektywności energetycznej, o ile zakres projektu wykonywany jest na rzecz podmiotów publicznych na terenie objętym RPO WM 2014-2020;
Przedsiębiorstwa;
Podmiot, który wdraża instrumenty finansowe.
NABÓR: od 12.2018
9. W ramach RPO województwa podkarpackiego w listopadzie rozpoczął się nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na budowę lub modernizację budynków użyteczności publicznej, które będą spełniać standardy budownictwa pasywnego.
BENEFICJENCI: jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, jednostki sektora finansów publicznych, posiadające osobowość prawną, przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa ciepłownicze), organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS, porozumienia podmiotów wyżej wymienionych, reprezentowane przez lidera.
NABÓR: od 11.2018
10. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na:
1. Modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
2. Likwidację „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła.
3. Budowę instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe;
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.07.2018 - 30.01.2019
11. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: od 2018-08-31 [07:00:00] do 2019-02-06 [12:00:00] (RIT Południowy)
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowania
NEWSLETTER NR 4
Niskoemisyjność w planowaniu przestrzennym
Opracowanie poświęcone jest promowaniu rozwiązań niskoemisyjnych przyczyniających się do zmniejszenia emisyjności obszarów zurbanizowanych, poprawy jakości życia mieszkańców, stanu środowiska przyrodniczego oraz jakości przestrzeni, do zastosowania w planowaniu przestrzennym i zarządzaniu rozwojem miast w Polsce.
Jednym z istotnych aspektów rozwoju miast, miejscowości oraz wsi jest dbałość o środowisko i zdrowie mieszkańców. Realizacja tych założeń stawia nowe wyzwania przed instytucjami odpowiedzialnymi za realizację polityki przestrzennej. Jednocześnie strategie krajowe oraz zobowiązania międzynarodowe Polski wymagają rozwój gospodarki niskoemisyjnej, która osiąga wzrost, integrując wszystkie aspekty rozwoju gospodarczego wokół niskoemisyjnych technologii i praktyk, wydajnych rozwiązań energetycznych, czystej i odnawialnej energii oraz proekologicznych innowacji technologicznych. Obecnie jednym z ograniczonych zasobów, którym dysponuje ludzkość, jest przestrzeń, zatem konieczne jest stworzenie, wdrożenie oraz wypromowanie standardu procedury planistycznej dla planów gospodarki niskoemisyjnej, który będzie spójny nie tylko z polityką klimatyczną państwa, ale przede wszystkim ze strategicznymi dokumentami lokalnymi takimi jak m.in.: strategia rozwoju, plany środowiskowe, plany miejscowe. Dlatego rozwój gospodarki niskoemisyjnej jest silnie powiązany z planowaniem przestrzennym.
Szczególnie istotnym problemem w Polsce jest znaczące rozproszenie zabudowy, które powoduje nie tylko znaczny wzrost kosztów uzbrojenia terenów (związany z koniecznością doprowadzenia infrastruktury do pojedynczych zabudowań) ale również zwiększone zużycie paliw w transporcie oraz wzrost strat energii w sieciach przesyłowych. Dotychczas w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego nie poświęcano szczególnej uwagi zagadnieniom związanym z ograniczeniem strat energii czy ograniczeniom w wyborze rodzaju źródła ciepła. Mając jednak na uwadze realizację przez Polskę zobowiązań pakietu klimatyczno-energetycznego takie zapisy w miejscowych planach są konieczne. Pozwoli to na optymalne wykorzystanie terenów oraz infrastruktury towarzyszącej. Zadanie można realizować np. poprzez koncentrację zabudowy wokół istniejących sieci ciepłowniczych, tworzenie zwartej zabudowy, rozbudowę sieci ciepłowniczych czy zakaz stosowania paliw stałych.
Ideę budowy gospodarki niskoemisyjnej w aspekcie planowania przestrzennego można wdrażać za pomocą:
1. Efektywnego planowania transportu – który odgrywa kluczową rolę w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, redukcji zanieczyszczeń powietrza oraz zmniejszenia zużycia paliw i energii. Najistotniejsze czynniki, związane z zagospodarowaniem przestrzennym, mające wpływ na sposób przemieszczania się ludności to intensywność zagospodarowania obszaru, funkcja zabudowy i zagospodarowania przestrzeni, polityka parkingowa oraz układ i struktura ulic oraz innych przestrzeni publicznych. Obecnie polityka transportowa starająca się sprostać współczesnym wyzwaniom środowiskowym oparta jest na trzech strategiach:
- unikanie i ograniczanie popytu na transport,
- wykorzystywanie najmniej emisyjnych środków transportu,
- działania technologiczne i organizacyjne wpływające na poprawę efektywności pojazdów.
2. Uwzględniania zielonej infrastruktury w planowaniu przestrzennym – konieczne jest odpowiednie planowanie terenów zurbanizowanych z uwzględnieniem zasobów środowiska. Wprowadzanie zielonej infrastruktury zapewnia wiele korzyści środowiskowych, ekonomicznych oraz społecznych, pozwala na niwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła, ograniczania zużycia wody czy przewietrzania miast.
3. Rewitalizacji obszarów zdegradowanych – dzięki racjonalnemu zagospodarowaniu terenów rewitalizacyjnych można realizować ideę miasta zwartego: uzupełniać i dogęszczać zabudowę, poprawiać strukturę funkcjonalno-przestrzenną miast i wprowadzać najnowsze rozwiązania organizacyjno-techniczna służące ograniczaniu emisji.
4. Stosowania inteligentnych sieci energetycznych – tworzenie rozproszonych mikrosieci energetycznych umożliwiających lepsze wykorzystywanie energii z OZE w obszarze lokalnym, powiązanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z planami zaopatrzenia w ciepło, paliwa gazowe i energię elektryczną w celu rozwoju efektywnych energetycznie sieci ciepłowniczych, gazowych oraz umożliwienia dostępu właścicielom nieruchomości ze źródłami ciepła powodującymi zjawisko niskiej emisji.
5. Planowania i tworzenia nowych, efektywnych energetycznie budynków – budynki, jako niezależne obiekty, a także jako zespoły budynków mają znaczący wpływ na zużycie energii i emisję ponieważ wykorzystują ogromne zasoby energii zarówno w trakcie produkcji wyrobów budowlanych, jak i ich eksploatacji. Niezbędne jest zatem projektowanie budynków i przestrzeni w sposób kompleksowy dążący do ograniczania zużycia energii przez sektor budowlany.
6. Termomodernizowania obiektów istniejących – istotne jest wspieranie działań dla tak zwanej głębokiej termomodernizacji, która uwzględnia wszystkie elementy mające wpływ na efektywność energetyczną budynku w związku z tym planowanie przestrzenne powinno uwzględniać stopniową termomodernizację istniejących zasobów budowlanych w połączeniu z projektami rewitalizacji zdegradowanych obszarów miast.
7. Optymalnego lokalizowania uciążliwych inwestycji i usług – istotne jest kompleksowe i zintegrowane podejście mające na celu powiązanie miejscowych planów z pozostałymi gminnymi dokumentami strategicznymi, w celu optymalnej lokalizacji obiektów tego typu.
„Ograniczenie ekspansji miejscowości i zwarta zabudowa mogą przyczynić się do istotnego zmniejszenia kosztów infrastruktury, rozwoju gospodarki niskoemisyjnej oraz poprawy jakości życia mieszkańców. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest zaprzestanie negatywnych praktyk powodujących przypadkowy rozwój przestrzeni miejskich i wdrożenie planów zagospodarowania przestrzennego popartych analizami w aspekcie gospodarki niskoemisyjnej.”
Działania związane z niskoemisyjnością w planowaniu przestrzennym powinny być realizowane przy współpracy różnych podmiotów od władz lokalnych, poprzez inwestorów, planistów, aż po mieszkańców i osoby zainteresowane. Niezbędne jest zatem przeprowadzanie działań miękkich, których celem jest poszerzenie wiedzy, promocja pozytywnych zachowań oraz zapewnienie komunikacji wszystkich zaangażowanych stron. Mogą mieć one charakter obligatoryjny i wynikać z aktów prawnych, lub fakultatywny stanowiąc uzupełnienie przeprowadzanych przemian przestrzennych. Wśród obligatoryjnych form wymienia się wnioski, uwagi oraz konsultacje społeczne (dotyczące miejscowych planów, studium uwarunkowań czy rewitalizacji obszarów zdegradowanych). Działania miękkie o charakterze uzupełniającym mogą przybierać różne formy (np. konkursy, wykłady otwarte, edukacyjne centra mobilne, konferencje, ścieżki edukacyjne, imprezy plenerowe) i zazwyczaj pełnią funkcję informacyjną i edukacyjną.
Cały podręcznik „Niskoemisyjność w planowaniu przestrzennym” można znaleźć TUTAJ.
Krajowy Integrator Procesów Inwestycyjnych w PEC
Program wsparcia małych i średnich Przedsiębiorstw Energetyki Cieplnej
Zapewnienie komfortu cieplnego stanowi podstawową potrzebę społeczeństwa, która nierozerwalnie wiąże się z problem zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, zarówno w postaci niskiej (budynki jednorodzinne), jak i wysokiej emisji (ciepłownictwo systemowe).
W odpowiedzi na potrzeby rynku KAPE jako Krajowy Integrator Projektów Inwestycyjnych przedstawia koncepcję Kompleksowego doradztwa techniczno-finansowego przy inwestycjach w modernizację przedsiębiorstw energetyki cieplnej, co przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej systemów ciepłowniczych oraz spełnienia wymogów dyrektywy w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania. Skuteczna realizacja tak szerokiego procesu inwestycyjnego ma charakter lokalny (gminny, a rzadziej powiatowy). Wyłączenie lokalnych systemów ciepłowniczych może grozić katastrofą środowiskową i wzrostem skali wykluczenia energetycznego. Integracja projektów inwestycyjnych w przedsiębiorstwach energetyki cieplnej w całej Polsce przyczyni się do osiągnięcia większych efektów niż te, których wymaga ww. dyrektywa.
Projekt Kompleksowego doradztwa techniczno-finansowego zostanie w najbliższym czasie przedstawiony podczas dwóch wydarzeń: organizowanej przez KAPE Kompleksowego doradztwa techniczno-finansowego zostanie w najbliższym czasie przedstawiony podczas dwóch wydarzeń: organizowanej przez KAPE 5 grudnia w Warszawie konferencji Wsparcie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym (szczegóły w kolejnym artykule naszego newslettera) i konferencji organizowanej wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska 6 grudnia w Gdańsku (szczegóły wkrótce)
Ciepłownictwo jest jednym z najistotniejszych sektorów przemysłowych gospodarki, o podstawowym znaczeniu dla społeczeństwa w środkowo-europejskich warunkach klimatycznych.
Obok zanieczyszczeń powietrza z budynków jednorodzinnych, mających wpływ na efekt smogu, ciepło systemowe jest drugim producentem zanieczyszczeń tego typu w Polsce małomiasteczkowej i gminnej.
Ciepłownictwo systemowe w Polsce w 2016 r. odpowiedzialne było za:
W krajowej bazie prowadzonej przez KOBiZE[1] w 2015 r. zinwentaryzowano łącznie 4 812 małych i średnich źródeł spalania paliw.
Wszystkie źródła o mocy od 1 do 50 MW, w perspektywie najbliższych 12 lat (nowe źródła już od 2018 r.) będą musiały dostosować emisyjności do wymagań stawianych w Dyrektywie[2] w sprawie ograniczenia emisji niektórych zanieczyszczeń do powietrza ze średnich obiektów energetycznego spalania (zwanej dalej Dyrektywą MCP). Działania inwestycyjne związane będą z częściową bądź całkowitą wymianą źródeł ciepła – co ułatwi wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz pozwoli zmodernizować sieci przesyłowe (ponad 21 tys. km).
Skuteczna realizacja tak szerokiego procesu inwestycyjnego ma charakter wybitnie lokalny (powiatowy i gminny).
Wyłączenie lokalnych systemów ciepłowniczych może grozić katastrofą środowiskową i wzrostem skali wykluczenia energetycznego.
Bariery skutecznej realizacji modernizacji lokalnych PEC
W oparciu o przeprowadzone przez KAPE analizy oraz wywiady środowiskowe wśród pracowników PEC zidentyfikowano wyzwania i bariery stojące przed sektorem ciepłowniczym. Wśród nich wymienić można dwie grupy:
1/ o charakterze finansowym:
• brak środków na wkład własny przy aplikowaniu o pożyczkę inwestycyjną,
• konieczność równoczesnego wykorzystania środków inwestycyjnych na modernizację źródła i rozbudowę sieci (skala inwestycji),
• brak zasobów finansowych na wykonywanie studium wykonalności dotyczących projektów inwestycyjnych,
• konieczność zbilansowania kosztów obsługi długu z wpływami ze sprzedaży ciepła (koncesjonowanie URE);
2/ o charakterze kompetencyjnym:
• brak kadr mogących przygotować koncepcję studium wykonalności i realizacji inwestycji (ponad 60% zatrudnienia to pracownicy fizyczni),
• brak zdolności optymalizowania dostępnych programów wsparcia inwestycji,
• brak kadr umożliwiających wygenerowanie strategii lokalnego rozwoju sieci (konieczność aktualizacji Planów zaopatrzenia w ciepło),
•
brak wiedzy i świadomości z zakresu rosnących kosztów eksploatacji (np. wzrost uprawnień do emisji CO2),
[1] KOBIZE – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami (http://www.kobize.pl/)
[2] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2193 z dnia 25 listopada 2015 r.
Wsparcie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym - Konferencja 5 grudnia w Warszawie
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. (KAPE S.A.) zaprasza do wzięcia udziału w konferencji „Wsparcie efektywności energetycznej na poziomie lokalnym”, która odbędzie się 5 grudnia 2018 roku w Warszawie, w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej przy ulicy Rektorskiej 4. Wydarzenie to organizowane jest w ramach europejskiego projektu Publenef, którego celem jest wsparcie krajów członkowskich w skutecznym wdrażaniu zrównoważonej polityki energetycznej.
Pierwsza część spotkania poświęcona będzie najważniejszym wyzwaniom, jakie stoją przed władzami lokalnymi w dziedzinie energetyki i problemów klimatyczno – energetycznych.
Dyskusje panelowe w drugiej części spotkania będą dotyczyły efektywności energetycznej na poziomie lokalnym w świetle nowych regulacji, zarówno krajowych jak i europejskich. Pierwszy z paneli skierowany będzie do samorządów lokalnych, a na drugi zapraszamy w szczególności przedstawicieli przedsiębiorstw energetyki cieplnej. W ramach spotkań panelowych zaproszeni eksperci poruszą najważniejsze dla danej grupy tematy i odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania.
Niekorzystne zmiany w prawie energetycznym
W świetle znowelizowanej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej oraz innych zobowiązań Polski wynikających z pakietu zimowego Unii Europejskiej usunięcie efektywności energetycznej z celów polityki energetycznej jest błędem. Powoduje deprecjację efektywności energetycznej i stanowi wyraźny sygnał dla rynku, aby nie inwestować w nowoczesne, ale kosztowne technologie, przynoszące oszczędność energii. Wpłynie też na decyzje w obszarze mechanizmów wsparcia finansowego inwestycji w zakresie efektywności energetycznej oferowanych przez komercyjne podmioty (banki, firmy ESCO) oraz zahamuje rozwój tych mechanizmów na poziomie regionalnym i krajowym. Takie podejście ograniczy innowacyjność w sektorze energii, oraz ewidentnie wpłynie na ograniczenie możliwości zrealizowania przez Polskę unijnych celów w zakresie efektywności energetycznej dla 2030 roku (32,5%). Bez znacznego wzrostu poziomu efektywności energetycznej nie da się również zrealizować ambitnych celów jakie stawia nam Unia Europejska w zakresie dekarbonizacji sektora energii w perspektywie 2050 roku i celu 40% redukcji emisji CO2 w roku 2030. Wzrost efektywności energetycznej gospodarki wpływa pozytywnie na wzrost jej konkurencyjności, rynek pracy oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania sektora energii na środowisko. Postulujemy, więc pozostawienie obecnego zapisu w prawie energetycznym.
Strategie rozwoju elektromobilności – dotacja NFOŚiGW
Dobra jakość powietrza w miastach wymaga bardzo wielu działań. Jednym z nich jest ograniczanie niskiej emisji z transportu, który niezależnie od pory roku ma znaczący negatywny wpływ na stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
Drogą do zmniejszenia emisji transportowych niewątpliwie jest obserwowany obecnie rozwój elektromobilności, który wynika zarówno z wymogów prawa, jak i podejmowania niezależnych inwestycji prośrodowiskowych. Kluczowe w tym aspekcie jest kompleksowe przeanalizowanie wszystkich zagadnień związanych z emisją zanieczyszczeń do powietrza i opracowanie optymalnej strategii działań podejmowanych w kolejnych latach.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w ramach programu priorytetowego GEPARD II – transport niskoemisyjny Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności. W ramach konkursu jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie opracowania strategii rozwoju elektromobilności na swoim terenie.
Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji w wysokości:
• dla miast małych i średnich do 100% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł
• dla miast dużych do100% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 100 tys. zł,
• w przypadku pozostałych jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków przy ustalaniu wysokości dofinansowania brana jest pod uwagę liczba mieszkańców – do 100% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 50 tys. zł dla liczby ludności odpowiadającej liczebności miast małych i średnich oraz do 100% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 100 tys. zł dla liczby ludności odpowiadającej liczebności miast dużych.
Szczegóły dotyczące naboru można znaleźć na stronie: www.nfosigw.gov.pl
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., krajowy lider w obszarze efektywnego zarządzania energią oraz gospodarki niskoemisyjnej, oferuje pomoc w opracowaniu kompleksowej Strategii rozwoju elektromobilności w oparciu o analizę stanu obecnego i perspektyw rozwoju elektromobilności oraz w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie (w szczególności fiszki – zarys strategii rozwoju elektromobilności). Zainteresowanych prosimy o kontakt.
OPTYMALIZACJA ZUŻYCIA ENERGII W PRZEDSIĘBIORSTWACH
Ustawa o efektywności energetycznej z 20 maja 2016 roku, która nałożyła na duże przedsiębiorstwa obowiązek przeprowadzenia audytu energetycznego, to kolejny z elementów stymulujących wzrost świadomości wśród przemysłowych konsumentów energii o konieczności ciągłej analizy realizowanych przez nich procesów w aspekcie kosztów i wolumenu zużywanej energii. Celem realizowanych przez niezależne podmioty eksperckie audytów jest wskazanie obszarów, w których istnieje potencjał poprawy wykorzystania energii. W efekcie ma to skutkować prezentowaniem propozycji modernizacyjnych, które pozwolą optymalizować to wykorzystanie w dłuższym okresie czasu. Rosnące przekonanie o nieuchronności podjęcia przez przedsiębiorstwa działań modernizacyjnych przy uwzględnieniu, zwłaszcza w ostatnim czasie, znacznego wzrostu zakupu energii elektrycznej czy paliw powoduje wzrost zainteresowania komplementarnymi Systemami Zarządzania Energii (SZE), które mają wspierać służby techniczne zakładów w świadomym zarządzaniu gospodarką energetyczną oraz w krótkiej perspektywie skutkować redukcją ponoszonych kosztów działalności.
Niestety w Polsce zainteresowanie poprawą efektywności energetycznej jest wciąż mniejsze, niż wśród np. przedsiębiorstw niemieckich czy francuskich. Tam, gdzie zrealizowano już część działań i zauważono pozytywne efekty, łatwiej jest podejmować decyzje o kolejnych tego typu inicjatywach. Warto jednak odnotować widoczny wzrost popularności rozwiązań systemowych, np. wdrażanych w oparciu o międzynarodowy standard dla Systemów Zarządzania Energią ISO 50001, który dotyczy redukcji kosztów, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. W ubiegłym roku przyznano w Polsce 61 nowych certyfikatów ISO 50001, a to daje 54% wzrost certyfikacji wdrożonych SZE wobec roku 2016. Co ciekawe, ISO 50001 jest czwartym najbardziej dynamicznie rozwijającym się standardem na świecie. Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. na bazie prowadzonych audytów energetycznych identyfikując znaczący potencjał poprawy efektywności energetycznej w obszarze procesów przemysłowych zwracają także uwagę na częsty problem z dokładnym określeniem wolumenu możliwych do osiągnięcia oszczędności, powodowany brakiem szczegółowego monitoringu zużycia energii w obszarze audytowanych instalacji czy ciągów technologicznych. Odpowiedzią na zapotrzebowanie na tę wiedzę jest szeroka gama rozwiązań softwarowych, oferowana przez firmy sektora IT czy wyspecjalizowane jednostki firm konsultingowych. W celu poprawy zarządzania energią należy zacząć od uzyskania informacji na temat bieżącego jej zużycia. Oznacza to konieczność zgromadzenia danych o głównych poborach energii w zakładzie i dokonania analizy ich wpływu na całkowite zużycie energii w czasie. Już na tym etapie ważne jest wyposażenie instalacji w urządzenia pomiarowe i systemu monitoringu, gdyż stanowią one punkt odniesienia dla symulowania efektów kolejnych planowanych ulepszeń i modernizacji.
Postępująca automatyzacja i robotyzacja oraz kontrola procesów, wspomagana przez rozwiązania grupowane pod nośnym ostatnio terminem Przemysłu 4.0 jako działania uzupełniane wiedzą doświadczonych podmiotów audytorskich prowadzą do budowania przewag konkurencyjnych przez przedsiębiorstwa zainteresowane holistycznym podejściem do wdrażanych oraz już posiadanych Systemów Zarządzania Energią.
Przegląd literatury dotyczący społecznej akceptacji dla energetyki wiatrowej
W ramach projektu WinWind, w którym uczestniczą eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii, został opracowany dokument, zawierający przegląd literatury dotyczącej szeroko rozumianej akceptacji energetyki wiatrowej oraz uwarunkowań krajowych rozwoju tej gałęzi energetyki (Niemcy, Łotwa, Włochy, Hiszpania, Norwegia, Polska). Zasadnicza 1 część dokumentu została przetłumaczona na język polski.
Jak wynika z wielu analiz (patrz "Przegląd literatury") dogłębna analiza barier tej gałęzi energetyki i przyczyn braku akceptacji społecznej jest podstawą do oceny możliwości budowy obiektów energetyki wiatrowej.
Dokument w polskiej wersji można pobrać TUTAJ
Wersja angielska dokumentu znajduje się TUTAJ
Zachęcamy do zapoznania się z lekturą i śledzenia strony projektu: http://winwind-project.eu/.
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne nabory
I. PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE
1. W uruchomionym we wrześniu w ramach POIiŚ konkursie dla przedsiębiorców wsparcie skierowane jest na budowę nowych lub zwiększenie mocy (w wyniku rozbudowy lub przebudowy) istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji.
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (forma prawna – kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124, kod 140), jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne (forma prawna – kod 403, kod 429, kod 430, kod 431), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami (forma prawna – kod 115), spółdzielnie mieszkaniowe (forma prawna – kod 140).
NABÓR: 28.09.2018 - 30.11.2018
2. Od września trwa konkurs w ramach POIiŚdla przedsiębiorców dedykowany projektom z zakresu wytwarzania energii elektrycznej. Wsparcie skierowane będzie na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących: budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy – wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii (forma prawna – kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124).
NABÓR: 03.09.2018 - 30.11.2018
II. PROGRAMY REGIONALNE
1. W ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego trwa nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii, w tym:
- elektrowni wiatrowych – do 200 kWe,
- instalacji wykorzystujących energię słońca (np. kolektory słoneczne, fotowoltaika) – do 2 MWe/MWth,
- instalacji wykorzystujących biomasę – do 5 MWe/MWth oraz instalacji wykorzystujących biogaz – do 1 MWe,
- wykorzystujących energię geotermalną, aerotermalną oraz hydrotermalną polegającą na wykorzystaniu pomp ciepła – do 2 MWth oraz małych elektrowni wodnych – do 200 kWe.
- budowę/modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego na sieci o niskim i średnim napięciu (poniżej 110 kV)
BENEFICJENCI: przedsiębiorstwa; jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego; spółdzielnie mieszkaniowe/wspólnoty mieszkaniowe; inne podmioty posiadające osobowość prawną.
NABÓR: 28.09 - 30.11.2018
2. W ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego trwa nabór wniosków w konkursie na:
1. głęboką kompleksową modernizację budynków w tym:
ocieplenie obiektu, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne;
przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą źródła ciepła - z wyłączeniem indywidualnych źródeł ciepła, podłączeniem do niego lub modernizacją przyłącza, podłączenie do sieci ciepłowniczej), systemów wentylacji i klimatyzacji, instalacją systemów chłodzących w tym również OZE (tylko w zakresie części wspólnych budynków);
wykorzystanie technologii OZE w budynkach, przy założeniu iż do sieci dystrybucyjnej oddawana będzie wyłącznie niewykorzystana część energii elektrycznej instalacja inteligentnych systemów zarządzania energią w oparciu m.in. o technologie TIK (wyłącznie jako element projektów kompleksowej modernizacji, opisanych powyżej);
2. audyt energetyczny realizowany jako element projektu.
BENEFICJENCI: spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne jednostek samorządu terytorialnego.
NABÓR: 29.10 - 29.11.2018
3. W ramach RPO województwa lubuskiego rozpocznie się nabór w konkursie konkursu na budowę nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej, tj. na:
- budowę nowych źródeł wytwórczych wytwarzających energię elektryczną (np. z wykorzystaniem energii wiatrowej, wodnej, słonecznej),
- przyłączanie jednostek wytwórczych OZE do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa); jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia; spółki prawa handlowego będące własnością JST; uczelnie/szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytuty badawcze, instytucje kultury, operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD), właściciele/zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, rolnicy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, grupy producentów rolnych, jednostki organizacyjne JST (ośrodki doradztwa rolniczego), organy administracji państwowej prowadzące szkoły (szkoły rolnicze), rybacy śródlądowi oraz hodowcy ryb (w rozumieniu ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym) prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, organizacje pozarządowe, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia i fundacje.
NABÓR: 26.11.2018 - 30.01.2019
4. W ramach RPO województwa lubuskiego w październiku ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania m.in. na:
- wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
- inwestycje polegające na podłączeniu do sieci ciepłowniczej, jedynie w przypadku gdy podłączenie do sieci na danym obszarze jest uzasadnione ekonomicznie,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej,
- połączenie do sieci gazowej i instalacja indywidualnego źródła ogrzewania,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego z własnego zbiornika LPG,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, odnawialnymi źródłami energii (OZE-typu fotowoltaika, pompa ciepła lub inne) oraz olejem opałowym,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania z kotłem na paliwo stałe lub biomasę charakteryzującym się parametrami co najmniej 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia oraz podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub, dla których podmiotem założycielskim jest JST.
NABÓR: 15.10.2018 - 15.01.2019
5. W ramach RPO województwa świętokrzyskiego trwa nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie, w którym wsparciem objęte będą projekty, obejmujące swym zakresem poprawę efektywności energetycznej (z uwzględnieniem OZE wykorzystywanej na potrzeby własne), mające na celu zmniejszenie zużycia i strat wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, polegające na głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w przedsiębiorstwach w tym wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE. Projekty muszą wynikać z uprzednio przeprowadzonego audytu efektywności energetycznej i/lub audytu energetycznego.
BENEFICJENCI: mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa posiadające oddział lub zakład na terenie województwa świętokrzyskiego
NABÓR: 28.09.2018 - 30.11.2018
6. W ramach RPO województwa świętokrzyskiego trwa nabór wniosków o dofinansowanie w konkursie, w którym wsparciem objęte będą projekty wynikające z przygotowanych przez samorządy Planów Gospodarki Niskoemisyjnej, w zakresie modernizacji i/lub budowy scentralizowanych systemów ciepłowniczych. Wzmocnieniu efektów realizowanych projektów będą służyć inteligentne systemy zarządzania energią w oparciu o technologie TIK W ramach projektu musi zostać realizowany pełny zakres wskazany w audycie energetycznym/audycie efektywności energetycznej.
BENEFICJENCI: jednostki samorządu terytorialnego z województwa świętokrzyskiego,
mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa świadczące usługi publiczne na terenie województwa świętokrzyskiego,
duże przedsiębiorstwa świadczące usługi publiczne na terenie województwa świętokrzyskiego,
partnerzy społeczni i gospodarczy działający na terenie województwa świętokrzyskiego,
organizacje pozarządowe (NGO) działające na terenie województwa świętokrzyskiego,
samorządowe osoby prawne działające na terenie województwa świętokrzyskiego,
instytucje otoczenia biznesu działające na terenie województwa świętokrzyskiego,
uczelnie działające na terenie województwa świętokrzyskiego,
państwowe jednostki budżetowe działające na terenie województwa świętokrzyskiego,
instytucje kultury (z wyłączeniem związków wyznaniowych) działające na terenie województwa świętokrzyskiego.
NABÓR: 28.09.2018 - 30.11.2018
7.
- en. wodna (poniżej 5 MWe),
- en. wiatru (poniżej 5 MWe),
- en. słoneczna (poniżej 2 MWe/MWth),
- en. geotermalna (poniżej 2 MWth),
- en. biogazu (poniżej 1 MWe),
- en. biomasy (poniżej 5 MWth/MWe).
W przypadku kogeneracji z OZE – brak wsparcia dla projektów, których moc zainstalowana energii elektrycznej wynosi powyżej 1 MW.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej), podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 31.08 - 04.12.2018
8. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych, likwidację „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła, budowę instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia.
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia.
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej).
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną.
Szkoły wyższe.
Organizacje pozarządowe.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.05 - 10.12.2018
8. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na budowę i przebudowę infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia.
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia.
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej).
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną.
Szkoły wyższe.
Organizacje pozarządowe.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.05 - 03.12.2018
9. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na:
1. Modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych.
2. Likwidację „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła.
3. Budowę instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe;
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.07.2018 - 30.01.2019
10. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej);
Spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: od 2018-08-31 [07:00:00] do 2019-02-06 [12:00:00] (RIT Południowy)
od 2018-08-31 [07:00:00] do 2018-12-04 [12:00:00] (RIT Północny)
od 2018-08-31 [07:00:00] do 2018-12-04 [12:00:00] (ZIT)
11. W ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na projekty dotyczące budowy lub modernizacji jednostek wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z OZE w budynkach użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych – mikroinstalacji.
BENEFICJENCI:
- jednostki samorządu terytorialnego, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego, organizacje pozarządowe.
NABÓR: 20.08 - 23.11.2018
12. W ramach RPO województwa lubelskiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej, w tym będących w zasobie JST (m.in. szpitali, szkół). 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji),włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki naukowe;
Szkoły wyższe;
Organizacje pozarządowe;
Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną z wyłączeniem podmiotów określonych jako beneficjenci Działania 1.3.1 PO IŚ (zgodnie z kodami form prawnych ujętych w SZOOP PO IŚ);
Służby ratownicze i bezpieczeństwa publicznego Podmioty wdrażające instrument finansowy, które spełniają kryteria wymienione w rozporządzaniu delegowanym nr 480/2014
NABÓR: od 12.2018
13. W ramach RPO województwa lubelskiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na następujące projekty: 1. Głęboka termomodernizacja budynków mieszkalnych, 2. Zmiana wyposażania ww. obiektów w urządzenia o najwyższej, uzasadnionej ekonomicznie, klasie efektywności energetycznej (np. ocieplenie obiektów, wymiana drzwi i okien, modernizacja systemów grzewczych wraz z wymianą źródła ciepła), modernizacja systemów wentylacji, klimatyzacji), włącznie z systemami zarządzania energią. Generacja rozproszona, poprawiająca sprawność wytwarzania ciepła przez zmianę źródeł ciepła m.in. na jednostki wysokosprawnej kogeneracji (w ramach kompleksowej głębokiej termomodernizacji budynków).
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną z wyłączeniem spółek prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki;
Jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną
Spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki, samorządu terytorialnego lub ich związki;
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe (z wyłączeniem zlokalizowanych na obszarze ZIT LOF);
Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
NABÓR: od 12.2018
14. W ramach RPO województwa mazowieckiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym wspierane są inwestycje polegające na budowie, rozbudowie jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, w tym również z OZE; przebudowie jednostek wytwarzania ciepła, w wyniku której jednostki te zostaną zastąpione jednostkami wytwarzania energii w wysokosprawnej kogeneracji.
BENEFICJENCI:
JST, ich związki i stowarzyszenia;
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną;
przedsiębiorstwa;
dostawcy usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, realizujący inwestycje w oparciu o art. 2 pkt. 27 dyrektywy 2012/27/UE w formie (EPC Energy Performance Contracting) umów o poprawę efektywności energetycznej, o ile zakres projektu wykonywany jest na rzecz podmiotów publicznych na terenie objętym RPO WM 2014-2020;
podmioty lecznicze działające w publicznym systemie ochrony zdrowia;
instytucje kultury;
szkoły wyższe;
spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y;
kościoły i związki wyznaniowe oraz osoby prawne kościołów i związków wyznaniowych;
organizacje pozarządowe;
PGL Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne.
NABÓR: 29.10.2018 - 04.01.2019
15. W ramach RPO województwa mazowieckiego w grudniu planowany jest nabór wniosków w konkursie, w którym wspierane będą inwestycje polegające na wymianie urządzeń grzewczych.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia;
Jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną;
Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y;
Dostawcy usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE, realizujący inwestycje w oparciu o art. 2 pkt. 27 dyrektywy 2012/27/UE w formie (EPC Energy Performance Contracting) umów o poprawę efektywności energetycznej, o ile zakres projektu wykonywany jest na rzecz podmiotów publicznych na terenie objętym RPO WM 2014-2020;
Przedsiębiorstwa;
Podmiot, który wdraża instrumenty finansowe.
NABÓR: od 12.2018
16. W ramach RPO województwa podkarpackiego w listopadzie rozpoczyna się nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na budowę lub modernizację budynków użyteczności publicznej, które będą spełniać standardy budownictwa pasywnego.
BENEFICJENCI: jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, jednostki sektora finansów publicznych, posiadające osobowość prawną, przedsiębiorstwa (w tym przedsiębiorstwa ciepłownicze), organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS, porozumienia podmiotów wyżej wymienionych, reprezentowane przez lidera.
NABÓR: od 11.2018
17. W ramach RPO województwa podlaskiego w listopadzie rozpoczął się nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na:
Inwestycje w zakresie ciepłownictwa i chłodnictwa (spoza obszaru realizacji ZIT BOF);
Montaż/instalacja efektywnego energetycznie oświetlenia w gminach lub obiektach użyteczności publicznej oraz systemy sterowania oświetleniem (ulicznym);
Projekty demonstracyjne w zakresie budownictwa pasywnego /zeroemisyjnego , którym towarzyszą działania informacyjno-promocyjne na rzecz upowszechnienia gospodarki niskoemisyjnej Systemy pomiaru zanieczyszczeń w miastach (takich, jak pył PM10 i benzo(a)piren) oraz systemy informowania mieszkańców o poziomach zanieczyszczeń.
BENEFICJENCI: jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki i stowarzyszenia, podmioty działające w ramach partnerstw publiczno-prywatnych.
NABÓR: 09.11.2018 - 30.11.2018
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowania
NEWSLETTER NR 3
OGÓLNOPOLSKI PROGRAM PRIORYTETOWY CZYSTE POWIETRZE
Wystartował zapowiadany od dawna ogólnopolski Program Priorytetowy Czyste Powietrze. Celem programu jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Budżet programu wynosi 103 mld zł, w tym 63,3 mld zł w formie bezzwrotnej i 39,7 mld zł w formie zwrotnej.
Beneficjentami mogą zostać:
· osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego,
· osoby fizyczne, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Rodzaje przedsięwzięć, na które można pozyskać dofinansowanie:
Przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie lub uniknięcie niskiej emisji związane z podnoszeniem efektywności energetycznej oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w budynkach jednorodzinnych, w szczególności:
1) wymiana źródeł ciepła starej generacji niespełniających wymagań określonych w załączniku do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe (Dz.U. z 2017 r. poz. 1690),
2) instalacja urządzeń i instalacji spełniających wymagania techniczne określone w załączniku nr 1 do Programu priorytetowego: kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrze, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody, wraz z przyłączami,
3) zastosowanie odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, mikroinstalacje fotowoltaiczne),
4) wykonanie termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w zakresie pozostałym niż określone w p. 1) – 3) (tj. m.in. docieplenie przegród zewnętrznych i wewnętrznych, wymiana i montaż stolarki zewnętrznej, montaż i modernizacja instalacji wewnętrznych ogrzewania i ciepłej wody użytkowej).
Wnioski należy składać do właściwych terytorialnie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej do 30 czerwca 2027 r. Natomiast wydatki refundowane będzie można ponosić do 2029 r.
Sposób składania wniosku:
1. Wersja elektroniczna poprzez aplikację - Portal Beneficjenta dostępny na stronie WFOŚiGW oraz wysyłka:
a) poprzez ePUAP po podpisaniu certyfikatem kwalifikowanym lub profilem zaufanym,
b) podpisanej wersji papierowej (wydrukowanej z Portalu Beneficjenta) wraz z wymaganymi załącznikami drogą pocztową.
2. W przypadku, gdy wnioskodawca nie ma możliwości złożenia wniosku drogą elektroniczną dopuszczalne jest złożenie wniosku wraz z załącznikami jedynie w formie papierowej (formularz do pobrania w siedzibie właściwego WFOŚiGW lub jego oddziale).
Forma dofinansowania: dotacja, pożyczka, dotacja i pożyczka
Odnawialne źródła energii – dofinansowanie wyłącznie w formie pożyczki do 100% kosztów kwalifikowanych.
Wysokość dofinansowania określana jest na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy:
- dotacja od 30% przy dochodzie powyżej 1600 zł/osobę do 90% przy kwocie dochodu 600 zł/osobę – pozostały % kosztów kwalifikowanych można uzupełnić pożyczką.
Oprocentowanie pożyczki nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie, zaś okres finansowania wynosi maksymalnie 15 lat. Możliwa jest karencja w spłacie pożyczki, lecz nie dłuższa niż do zakończenia inwestycji.
Dotacja i pożyczka mogą być wypłacane zarówno po zrealizowaniu etapu, jak i całości przedsięwzięcia. Środki mogą być przekazane na rachunek bankowy wykonawcy, a jeżeli dowody księgowe zostały przez Beneficjenta opłacone – na jego rachunek bankowy.
Okres kwalifikowalności wydatków : 1.01.2018 r. – 30.06.2029 r., przy czym:
· przedsięwzięcie nie może zostać zakończone przed dniem złożenia wniosku,
· maksymalny okres realizacji inwestycji – 24 miesiące, max. do 30.06.2029 r.,
· rozpoczęcie przedsięwzięcia: po 1.01.2018 i nie wcześniej niż 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.
Wartość kosztów kwalifikowanych (należy uwzględnić maksymalny dopuszczalny koszt poszczególnych prac):
· minimalny: 7 tys. zł,
· maksymalny: 53 tys. zł.
Koszty kwalifikowane określone zostały szczegółowo w programie priorytetowym. Dokumentacja, usługi, urządzenia, instalacje oraz wyroby budowlane muszą spełniać wymagania określone w załączniku nr 1 „Wymagania techniczne”.
UWAGA:
W celu dofinansowania działań związanych z dociepleniem przegród wewnętrznych/zewnętrznych, wymianą stolarki zewnętrznej, instalacji wewnętrznych co i cwu, OZE oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła niezbędna jest wymiana źródła ciepła lub istniejące źródło musi spełniać „Wymagania techniczne” określone w ramach naboru lub zainstalowany kocioł na paliwo stałe spełniają, co najmniej 5 klasę normy europejskiej EN 303-5:2012 lub nowszej, a zgoda na rozpoczęcie budowy została uzyskana przed wejściem w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.) tj. do dnia 15 grudnia 2002 r.,
· izolacyjności cieplna – musi spełniać wymagania zawarte w pkt 1 Załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 1422, z późn. zm.), obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku,
· dofinansowanie źródła ciepła jedynie w przypadku, gdy nie jest możliwe lub nie jest uzasadnione ekonomicznie podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze,
· dofinansowanie kotła opalanego węglem jedynie w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub sieci dystrybucji gazu,
· dofinansowaniu nie podlegają prace prowadzone w budynkach wykorzystywanych sezonowo,
· jeśli w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza koszty kwalifikowane należy pomniejszyć proporcjonalnie do powierzchni przeznaczonej na te cele (max. 30% powierzchni budynku),
· w przypadku wymiany indywidualnego źródła ciepła w zakresie: kocioł na węgiel, kocioł na biomasę, piec wolnostojący typu koza, trzon kuchenny, realizacja inwestycji może być dofinansowana jedynie w sytuacji, gdy wymieniane źródło ciepła jest trwale wyłączone z użytku (potwierdzenie - imienny dokument zezłomowania).
Okres trwałości projektu : 3 lata od zakończenia inwestycji – brak możliwości zmiany przeznaczenia budynku, demontażu urządzeń, instalacji oraz wyrobów budowlanych.
otwarcie przedszkola w widawie
W poniedziałek 3 września odbyło się uroczyste otwarcie przedszkola w Widawie, zaprojektowanego przez architektów Pracowni Projektów Budownictwa Energooszczędnego KAPE S.A. W ceremonii uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych oraz Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, a przecięcia wstęgi dokonał Dyrektor Pracowni, Michał Pierzchalski.
Opis budynku
Przedszkole w Widawie zostało zaprojektowane jako energooszczędny budynek spełniający wymagania programu LEMUR – Energooszczędne budynki użyteczności publicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budynek osiągnął klasę A – najwyższą, która odpowiada w przybliżeniu standardowi budynków pasywnych.
Jest to budynek zaprojektowany dla 125 dzieci, posiada 5 sal zajęć, salę wielofunkcyjną, zespół zaplecza kuchennego z kuchnią, administrację oraz niezbędne pomieszczenia techniczne. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi 780 m2, a powierzchnia komunikacji 200,5 m2.
Przed projektantami postawiono trudne zadanie zaprojektowania parterowego budynku, dostosowanego do potrzeb najmłodszych użytkowników. Ponadto tak rozległy obiekt trzeba było umiejscowić na stosunkowo niedużej działce. Omawiana realizacja stanowiła wyzwanie również ze względów energetycznych, ponieważ parterowy budynek trudniej zaprojektować jako pasywny niż budynek piętrowy. Wynika to ze zwartości bryły budynku – zwiększa się powierzchnia przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury ogrzewanej. Aby zapewnić odpowiedni komfort dzieciom i ich opiekunom oraz pozyskać jak największą ilość energii słonecznej, sale zajęć znajdują się od strony południowej (3 sale) i południowo-wschodniej (2 sale). Częstym problemem budynków pasywnych i energooszczędnych jest ich przegrzewanie w sezonie letnim. Aby tego uniknąć zaprojektowano we wszystkich oknach skierowanych na wschód, południe i zachód zewnętrzne elementy przeciwsłoneczne – ruchome żaluzje oraz daszek od strony południowej.
Budynku ma konstrukcję tradycyjną murowaną z bloczków wapienno-piaskowych oraz prefabrykowanych stropów żelbet. Konstrukcja taka umożliwia skuteczniejsze magazynowanie energii cieplnej zimą oraz chłodu latem – co wpływa na skuteczniejsze wykorzystanie zysków słonecznych oraz ograniczenia przegrzewania budynku latem.
Właściwości zdrowotne
Bloczki wapienno-piaskowe są wyjątkowo zdrowym, hipoalergicznych materiałem konstrukcyjnym, który korzystnie reguluje wilgotność powietrza wewnątrz budynku. W budynku zastosowano wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, sterowaną czujnikami stężenia dwutlenku węgla w powietrzu wewnętrznym. Rozwiązanie takie zapewni świeże, pozbawione kurzu o odpowiedniej temperaturze powietrze w pomieszczeniach w których przebywają dzieci. Okna w pomieszczeniach zajęć zamontowane zostały nisko, aby zapewnić dzieciom nieograniczony widok. Wielkość okien zapewni odpowiednią ilość światła dziennego. Te wszystkie czynniki wpływają na samopoczucie i zdrowie przebywających wewnątrz dzieci.
Rozwiązania techniczne
Zewnętrzne ściany zostały zaizolowane izolacją termiczną o grubości od 36 do 40 cm, w zależności od rodzaju wykończenia i zastosowanej termoizolacji. Budynek posadowiono na płycie fundamentowej, a konstrukcję stropodachu stanowią płyty prefabrykowane kanałowe typu „Żerań” - rozwiązanie to obniża koszt wykonania stropodachu i znacznie przyspiesza etap realizacji budynku. Budynek został wyposażony w system BMS, który będzie monitorować parametry budynku, takie jak zużycie energii, wody, temperaturę zewnętrzną i wewnętrzną, poziom stężenia dwutlenku węgla w salach zajęć, a ponadto będzie sterować wentylacją mechaniczną, ogrzewaniem, kolektorami słonecznymi i PV oraz wybranymi żaluzjami. Dzięki temu zapewnione zostaną odpowiednie warunki wewnątrz budynku i możliwe będzie inteligentne zarządzanie obiektem w celu podniesienia jego efektywności energetycznej.
Budynek wyposażono w instalację kolektorów słonecznych oraz instalację ogniw fotowoltaicznych. Ogniwa PV zostały umiejscowiono na daszku chroniącym okna przed przegrzewaniem.
DRUGIE ŻYCIE BUDYNKÓW
Drugie Życie Budynków - Konferencja pod patronatem Krajowej Agencji Poszanowania Energii S. A.
Informacje od organizatora:
II edycja konferencji Drugie Życie Budynków poświęcona będzie rewitalizacjom i modernizacjom w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi porównamy warunki rewitalizacji w różnych miastach regionu CEE, poznamy case study rewitalizacji miejskich, podejmiemy dyskusję o aspektach społecznych, a także zastanowimy się nad technologiami rewitalizacji i modernizacji budynków i ich architekturą. Zapraszamy!
W konferencji wezmą udział eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii S. A.
Konferencja odbędzie się 1.X.2018 r. w Warszawie. REJESTRACJA możliwa jest POD TYM ADRESEM.
Aktualny program konferencji dostępny jest TUTAJ.
Nowa fala na rynku nieruchomości i miast w Polsce
Inicjatywa Drugie Życie Budynków zrzesza podmioty zainteresowane tematem rewitalizacji, modernizacji i zmiany przeznaczenia istniejącej zabudowy, także w ujęciu szerszych procesów rewitalizacji miast.
Naszym celem jest szeroka dyskusja o tej problematyce. Zapraszamy ekspertów z rozmaitych dziedzin, by wspólnie wymieniać doświadczenia i wypracowywać rozwiązania, które pomogą w rozwoju miast oraz wzbogacaniu okolicy przez nadawanie nowych funkcji budynkom. Chcemy wspólnie odpowiedzieć na pytanie, jak projektować i przekształcać miasta czy budynki, by służyły one jak najdłużej i najlepiej całym pokoleniom.
Naszymi partnerami są: inwestorzy, deweloperzy, samorządy miast i władze lokalne, firmy doradcze, konsultingowe, firmy z obszaru budownictwa (producenci materiałów, usług, generalni wykonawcy), architekci i firmy zajmujące się wnętrzami, kancelarie prawne, firmy posiadające nieruchomości na sprzedaż, pośrednicy nieruchomości.
W ostatnich latach zawrotną karierę robi pojęcie głębokiej termomodernizacji. Jak ją zdefiniować? Poprosiliśmy o to KAPE- partnera tegorocznej edycji konferencji „ Drugie Życie Budynków. Polska i CEE”.
Głęboka termomodernizacja
W ostatnich latach zawrotną karierę robi pojęcie głębokiej termomodernizacji, jednak do chwili obecnej nie ma jego ujednoliconej definicji. Według specjalistów KAPE za budynek poddany głębokiej termomodernizacji można uznać obiekt, który spełnia obecnie obowiązujące wymagania dla budynków nowych, opisane w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie, ale także taki, który spełnia wymagania jak dla budynków nowych, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r.
Według opracowania pt.: Strategia modernizacji budownictwa: mapa drogowa 2050, głęboka termomodernizacja to zestaw działań remontowych i modernizacyjnych, prowadzących do zmniejszenia zużycia energii w budynkach. Ich zakres określany jest także na poziomie optymalnym z punktu widzenia ekonomicznego.
Można także przyjąć bardziej ogólną definicję: modernizację dającą efekt ograniczenia zużycia energii cieplnej o ponad 85% także można nazwać głęboką termomodernizacją.
X Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki w Opolu
Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki "Zielony Feniks" już po raz dziesiąty zaprasza do uczestnictwa w Ogólnopolskim Festiwalu Ekoenergetyki w Opolu. Festiwal odbędzie się w terminie od 9 do 11 października 2018 w Opolu oraz 12 października 2018 w Polkowicach. Krajowa Agencja Poszanowania Energii bjęła wydarzenie patronatem, a Sebastian Gurgacz, zastępca dyrektora, lider zespołu projektowego w Dziale Efektywności Energetycznej KAPE przedstawi prezentację „Modernizacja ciepłowni w świetle wymagań stawianych w Dyrektywie MCP”.
Informacje o festiwalu wraz z aktualnym programem znajdą Państwo tu: https://www.festiwal-ekoenergetyki.pl/ofe/
Bezpłatna REJESTRACJA.
Tegoroczny Festiwal będzie już X, jubileuszową edycją wydarzenia. Impreza jest organizowana w formule „non profit” – dostęp do jej wszystkich modułów jest bezpłatny. Celem projektu jest popularyzacja idei ekoenergetyki, budowanie wiedzy i kompetencji w jej wdrażaniu, wymiana doświadczeń i technologii, kontaktowanie środowisk „nauka-biznes-inwestor” ze szczególnym, zwłaszcza w ostatnich latach, uwzględnieniem zainteresowań samorządów i prosumentów. Niezwykle wartościowym modułem są „warsztaty dobrych praktyk” dzięki którym szereg zaprezentowanych rozwiązań znalazło swoich naśladowców. Nie bez znaczenia pozostaje systematyczny udział przedstawicieli zagranicy prezentujących badania, technologie, rozwiązania prawno-finansowe swych krajów (m.in. Austria, Czechy, Niemcy, Szwecja, Ukraina).
dr inż. Sebastian Gurgacz - ekspert w dziedzinie efektywności energetycznej, doktor nauk technicznych. Pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Działu Efektywności Energetycznej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Kieruje zespołem odpowiedzialnym za przeprowadzanie audytów energetycznych przedsiębiorstw oraz audytów efektywności energetycznej w celu uzyskania białych certyfikatów. Odpowiada również za koordynowanie i wykonanie studiów wykonalności projektów modernizacji źródeł spalania w celu dostosowania do wymagań dyrektywy MCP oraz efektywnego systemu ciepłowniczego. Autor publikacji naukowych w dziedzinie energetyki.
Wdrażanie systemu zarządzania energią iso 50001
Świadczymy usługi doradcze i szkoleniowe w zakresie wdrażania normy ISO 50001 „Systemy zarządzania energią - Wymagania i zalecenia użytkowania”.
Norma ISO 50001 „Systemy zarządzania energią - Wymagania i zalecenia użytkowania” jest nowym standardem służącym procesowi ciągłego doskonalenia efektywnego wykorzystania energii. Celem nowego standardu jest tworzenie procesów i systemów niezbędnych do poprawy w zakresie oszczędności energii. Norma energetyczna jest kolejną z serii standardów systemów zarządzania i może być stosowana niezależnie lub może być zintegrowana z dowolnym innym systemem zarządzania.
Główną misją wdrożenia normy ISO 50001 jest osiągnięcie lepszej efektywności energetycznej przez użytkowników energii. Stosowanie standardu opiera się na założeniu, że organizacja zużywająca energię będzie przeprowadzać okresowe audyty energetyczne oraz przeglądy i poddawać ocenie swój system zarządzania energią w celu osiągnięcia efektywnego jej wykorzystania. W wyniku tych działań organizacja określi możliwości udoskonaleń w zakresie obniżania zużycia energii i przedstawi metody ich wdrażania.
Wymagania dla organizacji określone w normie energetycznej:
- ustanowienie polityki energetycznej,
- identyfikacja aspektów energetycznych wynikających z działalności organizacji,
- zidentyfikowanie wymagań prawnych dotyczących organizacji,
- określenie priorytetów, celów i zadań dotyczących zarządzania energią,
- ustanowienie odpowiedniej struktury oraz działań wspomagających wdrożenia polityki energetycznej i realizację celów,
- dla zapewnienia działań zgodnych z polityką energetyczną i zapewnienia, że system zarządzania energią jest właściwy dla organizacji norma wymaga:
- wspomaganie planowania,
- nadzór nad działaniami,
- monitorowanie zużycia energii,
- działania zapobiegawcze i korygujące,
- działania związane z audytami i przeglądami energetycznymi.
Przedsiębiorstwo (zakład przemysłowy, obiekt użyteczności publicznej, zarządcy nieruchomości itp.) przygotowując się do wdrożenia normy powinno wykonać wstępny przegląd w celu określenia obszarów użytkowania energii i w wyniku analizy wyznaczyć możliwości usprawnienia i doskonalenia systemu użytkowania energii.
Aby stworzyć i wdrożyć skuteczny system zarządzania energią należy:
- określić potrzeby organizacji,
- ustanowić politykę energetyczną i cele energetyczne,
- przeprowadzić audyt wewnętrzny,
- określić niezbędne procesy i obowiązki,
- zapewnić zasoby, aby osiągnąć cele energetyczne,
- ustanowić metody monitoringu i analizy w zakresie energii,
- określić wskaźniki efektywności energetycznej i wydajności energetycznej,
- określić środki efektywnej kontroli operacyjnej,
- dokonywać przeglądu i monitorować celem ciągłego zwiększania efektywności energetycznej.
Czas wdrażania systemu zarządzania energią oraz etapy procesu wdrażania są indywidualnie ustalane z Klientem, co pozwala na optymalne przygotowanie organizacji (zakładu) do procesu certyfikacji.
optymalizacJA zużycia energii w budynkach biurowych
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. oferuje pełen zakres usług skupionych wokół optymalizacji energetycznej budynków biurowych, w tym kompleksowe doradztwo przy wdrażaniu działań efektywnych energetycznie oraz prowadzenie monitoringu i analizy zużycia energii w budynkach.
Korzyści dla Klientów będących właścicielem/zarządcą istniejących budynków
Wspieramy naszych klientów w podnoszeniu efektywności energetycznej w budynkach biurowych, a tym samym zwiększaniu jego konkurencyjności oraz podnoszeniu komfortu użytkowania budynków. Proponowane przez KAPE rozwiązania obejmują zarówno działania nisko kosztowe – monitoring zużycia energii, zarządzanie energią w budynku, szkolenia pracowników, jak i działania wymagające inwestycji, takie jak wymiana oświetlenia czy termomodernizacja.
Bardzo ważną rolę w optymalizacji zużycia energii odgrywa szczegółowa ocena stanu obecnego bryły budynku, ale także instalacji. Dokładna analiza pozwala wykryć błędy w działaniu poszczególnych systemów oraz urządzeń. Szybka reakcja na niepoprawne działanie instalacji wiąże się z wymiernymi oszczędnościami zużycia energii oraz obniżeniem kosztów eksploatacyjnych, zazwyczaj bez ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych.
Poza działaniami twardymi, takimi jak docieplenie przegród, wymiana stolarki okiennej czy modernizacja systemu grzewczego, zespół audytorski KAPE dostrzega znaczny potencjał do oszczędzania energii w samym sposobie zarządzania energią w budynku. Wspieramy kadry techniczne w bieżącej pracy, identyfikujemy obszary o znacznym zużyciu energii i wskazujemy możliwości poprawy.
Ponadto, jeśli istnieje potrzeba wdrożenia systemu BMS, świadczymy usługę wyboru i montażu najbardziej optymalnego systemu oraz późniejszego monitoringu pracy systemu BMS pod kątem efektywności energetycznej.
W ramach usługi analizujemy także plany inwestycyjne Klienta i wskazujemy, które z inwestycji mogą uzyskać dofinansowanie w ramach systemu tzw. białych certyfikatów. W tym celu wykonujemy analizy energetyczne dla poszczególnych przedsięwzięć. Monitorujemy także zużycie energii elektrycznej oraz ciepła i wyciągamy trafne spostrzeżenia dla kadr technicznych.
W ramach współpracy KAPE S.A. oferuje:
• Bieżące analizy zużycia ciepła i energii elektrycznej (co miesięczna analiza zużycia energii), reakcję na niepokojące sygnały oraz szybką identyfikację obszarów strat energii w celu obniżenia kosztów energii;
• Kompleksowe doradztwo przy wdrażaniu niskokosztowych i bezkosztowych działań (korekty nastaw oraz zmiany harmonogramów pracy instalacji);
• Wykonanie wstępnych analiz energetycznych oraz ekonomicznych dla planowanych działań inwestycyjnych w celu sprawdzenia możliwości pozyskania dofinansowania z tzw. białych certyfikatów.
• Wykonanie badań jakości energii elektrycznej, badań termowizyjnych w celu identyfikacji miejsc o znacznych stratach ciepła.
Dzięki wysokim kompetencjom pracowników i świadomości nt. szeroko rozumianej efektywności energetycznej, KAPE oferuje wsparcie przy realizacji projektów efektywnościowych, w tym wykonanie audytów efektywności energetycznej/audytów energetycznych pod białe certyfikaty oraz inne dofinansowania. Zapraszamy do kontaktu mailowego!
PublenEf Toolbox
Wyniki projektu Publenef, m.in. zebrane przez partnerów projektu najlepsze praktyki, narzędzia i instrumenty wspierające podmioty odpowiedzialne za kreowanie polityki energetycznej na poziomie administracji lokalnej, regionalnej oraz krajowej, są dostępne na nowej platformie „Publenef toolbox”.
Platforma została została zaprojektowana w sposób umożliwiający wybór konkretnego rozwiązania, odpowiadającego potrzebom podmiotów odpowiedzialnych za realizację zrównoważonej polityki energetycznej.
Platforma on-line daje możliwość stałej aktualizacji zawartych w niej treści poprzez aktywny udział jej użytkowników. Instytucje samorządowe odpowiadające za wdrażanie oraz realizację polityki i programów w obszarze efektywności energetycznej mają możliwość wprowadzenia treści oraz przeszukania zawartości pod kątem konkretnych zagadnień tematycznych. Każdy ma możliwość uzupełniania zawartości bazy poprzez dzielenie się dostępnymi materiałami (prezentacje, podręczniki, software itp.), zamieszczając je na platformie.
Poza funkcją informacyjną, platforma sprzyja również nawiązywaniu kontaktów między jej użytkownikami. Umożliwia wymianę doświadczeń wśród instytucji i departamentów odpowiedzialnych za różne obszary efektywności energetycznej na różnych poziomach administracji publicznej.
Platforma to sprawdzone rozwiązania dla skutecznego wdrażania polityki energetycznej. Zapraszamy do korzystania oraz udziału w budowaniu platformy Publenef: ww.publenef-toolbox.eu/tools
O projekcie:
PUBLENEF jest 3-letnim projektem (2016 – 2019), mającym na celu wsparcie państw członkowskich Unii Europejskiej w efektywnym i skutecznym wdrażaniu zrównoważonej polityki energetycznej (ze szczególnym uwzględnieniem efektywności energetycznej). Projekt umożliwia decydentom wykorzystanie najlepszych praktyk realizowanych w innych państwach członkowskich na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszego opracowania ponoszą jego autorzy. Treść ta odzwierciedla jedynie opinię jej autorów a Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie zawartych w niej informacji.
Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej Horyzont 2020 program badań i innowacji w ramach umowy o dofinansowanie nr 695923
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne nabory
PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE
1. Trwa I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” NFOŚIGW
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii oferują kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcia, których realizacja uwzględnia spełnienie wymagań określonych w warunkach umowy o przyłączenie do sieci oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1194/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. i które polegają na:
a) kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej, w szczególności:
- demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych,
- montaż nowych opraw oświetleniowych,
- wymiana przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń, wymiana wysięgników, zapłonników, wyeksploatowanych słupów kablowych,
- modernizacja/przebudowa istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem,
- montaż sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego,
- montaż inteligentnego sterowania oświetleniem,
b) montażu nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych istniejących ciągów oświetleniowych jeżeli jest to niezbędne do spełnienia obowiązujących przepisów (m.in. normy PN EN 13201).
Zakres modernizacji oświetlenia wskazany we wniosku o dofinansowanie musi wynikać z przeprowadzonego audytu oświetlenia. Przedsięwzięcie może obejmować dodatkowo zakres prac bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją (wymiana/przesunięcie słupów, prace odtworzeniowe) pod warunkiem opisu i uzasadnienia we wniosku.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki z większościowym udziałem j.s.t., posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego w zakresie realizowanego przedsięwzięcia.
NABÓR: 24.05.2018-30.10.2018
2. We wrześniu w ramach POIiŚ uruchomione zostały dwa konkursy dla przedsiębiorców:
I) Konkurs dedykowany projektom z zakresu wytwarzania energii elektrycznej. Wsparcie skierowane będzie na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy (wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii - forma prawna kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124); preferencje będą mogły uzyskać projekty realizowane w ramach klastrów energii.
NABÓR: 03.09.2018 - 31.10.2018
II) W kolejnym konkursie wsparcie skierowane będzie na budowę nowych lub zwiększenie mocy (w wyniku rozbudowy lub przebudowy) istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji.
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (forma prawna – kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124, kod 140), jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne (forma prawna – kod 403, kod 429, kod 430, kod 431), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami (forma prawna – kod 115), spółdzielnie mieszkaniowe (forma prawna – kod 140).
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizowane na terenie całego kraju za wyjątkiem projektów zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego, dla których przewidziano wsparcie w ramach działania 1.7.3 POIiŚ.
NABÓR: 28.09.2018 - 26.11.2018
PROGRAMY REGIONALNE
3. W ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz budowę/modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego na sieci o niskim i średnim napięciu (poniżej 110 kV).
BENEFICJENCI: przedsiębiorstwa; jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego; spółdzielnie mieszkaniowe/wspólnoty mieszkaniowe; inne podmioty posiadające osobowość prawną
NABÓR: 28.09 - 30.11.2018
4. W ramach RPO województwa wielkopolskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę instalacji służących do wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (wraz z ewentualnym podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej), z wykorzystaniem energii wiatrowej, energii słoneczej, biomasy, energii wodnej, energii geotermalnej, biogazu.
BENEFICJENCI: jst i ich związki, jednostki zależne od jst, posiadające osobowość prawną, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, w tym państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), szkoły wyższe, spółki wodne (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), podmioty prawne kościołów i związków wyznaniowych, uczestnicy PPP realizujący projekty hybrydowe na rzecz partnera publicznego, podmioty będące dostawcami usług
NABÓR: 28.09 - 19.10.2018
5. W ramach RPO województwa świętokrzyskiego
Nabór wniosków o dofinansowanie projektów prowadzony jest od dnia 28.09.2018r. do dnia 30.11.2018r. (do godz. 15.00 – dzień zamknięcia naboru)
Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie:
- mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa (definiowane według załącznika nr I do Rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014)).
Ze względu na specyfikę działania Wnioskodawca w momencie aplikowania o dofinansowanie musi posiadać zakład lub oddział na terenie województwa świętokrzyskiego, co musi zostać potwierdzone właściwym dokumentem np. wpis do CEIDG, KRS.
Dofinansowaniem mogą zostać objęte działania termomodernizacyjne prowadzone w budynkach, w których jest prowadzona bieżąca działalność gospodarcza przez Wnioskodawcę od co najmniej roku przed dniem złożenia Wniosku o dofinansowanie (zgodnie z dokumentem rejestrowym Wnioskodawcy: CEIDG, KRS).
Nie dopuszcza się możliwości realizacji projektów w partnerstwie.
Typy projektów:
Wsparciem objęte będą projekty, obejmujące swym zakresem poprawę efektywności energetycznej (z uwzględnieniem OZE wykorzystywanej na potrzeby własne), mające na celu zmniejszenie zużycia i strat wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, polegające na głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w przedsiębiorstwach w tym wymiana lub modernizacja źródła energii, mająca na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmniejszenie strat ciepła oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z ewentualnym uwzględnieniem OZE.
Obowiązkowym elementem każdego projektu jest wykonanie ulepszenia termo modernizacyjnego. Projekty polegające wyłącznie na instalacji OZE i/lub montażu systemu zarządzania energią w oparciu o TIK i/oraz montażu perlatorów, nie mogą być realizowane samodzielnie, mogą stanowić jedynie dodatkowy element projektu.
Wsparciem zostaną objęte inwestycje polegające na realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego poprzedzone przeprowadzeniem audytu energetycznego lub/i audytu efektywności energetycznej, na podstawie których zweryfikowane zostanie ekonomiczne uzasadnienie dla realizacji projektu. W ramach projektu musi zostać realizowany pełny zakres wskazany w audycie energetycznym/audycie efektywności energetycznej.
Warunkiem wsparcia projektów dotyczących kompleksowej, głębokiej modernizacji energetycznej budynków będzie również konieczność zastosowania indywidualnych liczników ciepła, ciepłej wody oraz chłodu. Dodatkowo istnieje obowiązek instalacji termostatów i zaworów podpionowych, jeżeli będzie to wynikało z przeprowadzonego audytu energetycznego. Powyższe wydatki będą stanowić koszt kwalifikowalny.
Warunkiem wsparcia projektów dotyczących termomodernizacji budynków jest zastosowanie współczynników izolacyjności cieplnej przegród nie większych niż wartości UC(max) określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie obowiązujących od 1 stycznia 2021 roku.
Projekty uwzględniające OZE będą realizowane pod warunkiem, że:
a) instalacje wykorzystujące OZE powinny zostać zaprojektowane (obliczone), w sposób gwarantujący, że wytworzona energia pochodząca ze źródeł odnawialnych wykorzystana będzie wyłącznie na potrzeby własne (np. ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie). Ewentualne nadwyżki energii odprowadzane do sieci powinny bilansować się z pobieraną energią w okresie rocznym oraz
b) instalacja OZE będzie stanowić integralną część systemu produkcji czy funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz zastosowanie i moc instalacji OZE będzie wynikała z audytu.
6. W ramach RPO województwa lubuskiego w październiku rusza nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania m.in. na:
- wymianę starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych na paliwa stałe,
- inwestycje polegające na podłączeniu do sieci ciepłowniczej, jedynie w przypadku gdy podłączenie do sieci na danym obszarze jest uzasadnione ekonomicznie,
- podłączenie do sieci ciepłowniczej wraz z możliwością podłączenia ciepłej wody użytkowej,
- połączenie do sieci gazowej i instalacja indywidualnego źródła ogrzewania,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego z własnego zbiornika LPG,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, odnawialnymi źródłami energii (OZE-typu fotowoltaika, pompa ciepła lub inne) oraz olejem opałowym,
- instalację indywidualnego źródła ogrzewania z kotłem na paliwo stałe lub biomasę charakteryzującym się parametrami co najmniej 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia oraz podmioty publiczne, których właścicielem jest JST lub, dla których podmiotem założycielskim jest JST.NABÓR: 15.10.2018 - 15.01.2019 7.
W ramach RPO województwa śląskiego w sierpniu ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania m.in. na:Budowa i przebudowa infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych:
- en. wodna (poniżej 5 MWe),
- en. wiatru (poniżej 5 MWe),
- en. słoneczna (poniżej 2 MWe/MWth),
- en. geotermalna (poniżej 2 MWth),
- en. biogazu (poniżej 1 MWe),
- en. biomasy (poniżej 5 MWth/MWe).
W przypadku kogeneracji z OZE – brak wsparcia dla projektów, których moc zainstalowana energii elektrycznej wynosi powyżej 1 MW.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej), podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe,
spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 31.08 - 04.12.2018
8. W ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego w sierpniu ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na projekty dotyczące przedsięwzięć z zakresu głębokiej i kompleksowej modernizacji energetycznej budynków publicznych, w tym m.in.:
a) ocieplenie obiektu, wymiana pokrycia dachu, okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne wraz z instalacją,
b) przebudowa systemów grzewczych (wraz z wymianą i przyłączeniem źródła ciepła), systemów wentylacji i klimatyzacji oraz zastosowanie systemów zarządzania budynkiem,
c) realizacja mikrokogeneracji (tj. - proces technologiczny polegający na skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o wykorzystanie urządzeń małych i średnich mocy) lub mikrotrigeneracji (tj. - efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, ciepła i chłodu w jednej instalacji) na potrzeby własne,
d) budowa i przebudowa instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach,
e) instalacja systemów chłodzących, w tym również z OZE.
Wniosek o dofinansowanie projektu może zostać złożony przez uprawnionego wnioskodawcę, tj.:
jednostkę samorządu terytorialnego,
samorządową jednostkę organizacyjną,
związek lub stowarzyszenie jednostek samorządu terytorialnego;
inną jednostkę sektora finansów publicznych;
przedsiębiorstwo komunalne;
organizację pozarządową;
kościół lub związek wyznaniowy lub osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego;
podmiot leczniczy udzielający świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, (z wyłączeniem obiektów szpitali, których funkcjonowanie w publicznym systemie zdrowia nie wynika z map potrzeb zdrowotnych.
partnera prywatnego we współpracy z podmiotem publicznym w przypadku projektu realizowanego w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
NABÓR: 20.08 - 12.10.2018
9. W ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego w sierpniu ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na projekty dotyczące budowy lub modernizacji jednostek wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej z OZE w budynkach użyteczności publicznej oraz mieszkaniowych – mikroinstalacji.
BENEFICJENCI: W przypadku projektu realizowanego w ramach schematu 1:
- jednostka samorządu terytorialnego,
- spółdzielnia mieszkaniowa,
- wspólnota mieszkaniowa,
- towarzystwo budownictwa społecznego,
- organizacja pozarządowa.
W przypadku projektu realizowanego w ramach schematu 2:
- samorząd województwa,
- samorządową osobę prawną samorządu województwa,
- szpital dla którego organem założycielskim jest samorząd województwa - spółkę prawa handlowego z większościowym udziałem jednostek samorządu terytorialnego, realizującą przedsięwzięcia medyczne na rzecz szpitali, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa.
NABÓR: 20.08 - 23.11.2018
10. W ramach RPO województwa małopolskiego we wrześniu ruszył nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na:
inwestycje dot. wymiany źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych (biomasa i paliwa gazowe) – projekt typu A:
a) inwestycje polegające na wymianie starych kotłów, pieców, urządzeń grzewczych wykorzystujących paliwa stałe, na źródła ciepła wykorzystujące biomasę, paliwa gazowe lub odnawialne źródła energii (OZE), wraz z wykonaniem wewnętrznych instalacji w budynku, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania nowego systemu ogrzewania – wsparcie możliwe jest jedynie w przypadku, gdy podłączenie do sieci ciepłowniczej na danym obszarze nie jest planowane w okresie realizacji programu, czyli do 2023 r. Dofinansowaniem mogą być również objęte prace termomodernizacyjne w zakresie i na zasadach określonych warunkami konkursu.
b) inwestycje polegające na podłączeniu do sieci ciepłowniczej – w sytuacji, gdy na obszarze objętym projektem lub częścią projektu podłączenie do sieci ciepłowniczej jest planowane w okresie realizacji programu, czyli do 2023 r., a projekt jest zgodny z planem rozwoju sieci ciepłowniczej.
2. Przedsięwzięcia dotyczące rozwoju sieci ciepłowniczych – projekt typu B:
budowa, rozbudowa i przebudowa sieci pod warunkiem, że inwestycja będzie prowadzona na systemach spełniających lub tych, które w wyniku realizacji inwestycji będą spełniać kryteria efektywnego systemu ciepłowniczego lub chłodniczego, o którym mowa w art 2 pkt. 41 i 42 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej, zmiany dyrektyw 2009/125/WE i 2010/30/UE oraz uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE.
BENEFICJENCI: jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia,
jednostki organizacyjne JST posiadające osobowość prawną,
podmioty odpowiedzialne za rozwój sieci ciepłowniczych.
NABÓR: 29.09 - 02.11.2018
11. W ramach RPO województwa śląskiego trwa nabór wniosków w konkursie, w którym możliwe będzie uzyskanie dofinansowania na modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych budynków mieszkalnych, likwidację „niskiej emisji” poprzez wymianę/modernizację indywidualnych źródeł ciepła lub podłączanie budynków do sieciowych nośników ciepła, budowę instalacji OZE w modernizowanych energetycznie budynkach.
BENEFICJENCI: Jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia.
Podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia.
Jednostki zaliczane do sektora finansów publicznych (nie wymienione wyżej).
Podmioty wykonujące działalność leczniczą, w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, posiadające osobowość prawną lub zdolność prawną.
Szkoły wyższe.
Organizacje pozarządowe.
Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
Towarzystwa budownictwa społecznego.
NABÓR: 30.05 - 10.12.2018
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowan
Newsletter nr 2
BUDOWNICTWO ENERGOOSZCZĘDNE W POLSCE - WYZWANIA I BARIERY
Jak przedstawia się sytuacja Polski w zakresie budynków energooszczędnych na tle krajów zachodnioeuropejskich?
Sektor budownictwa energooszczędnego zaczął się rozwijać w ostatnich latach w Polsce, czego przyczyną są przepisy, które regulują parametry dotyczące izolacyjności cieplnej oraz maksymalnego wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną w budynku. Już od stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne wymagania dla budynków zajmowanych przez władze publiczne oraz będących ich własnością. Budynki spełniające wymagania stawiane przez tzw. Warunki Techniczne na 2021 rok zgodnie z krajową definicją, to budynki o niemal zerowym zapotrzebowaniu na energię (NZEB). Zmieniające się prawo w najbliższych latach z pewnością zmieni podejście w Polsce do budownictwa o wysokim standardzie energetycznym, wręcz pasywnym. Część krajów zachodnioeuropejskich już w 2010 roku wprowadzało regulacje prawne wymagające obniżenia zapotrzebowania na energię. W Polsce regulacje prawne wymagają budowy budynków energooszczędnych od roku 2017. Kilkuletnie opóźnienie w stosunku do innych państw, duża ilość barier, przede wszystkim związanych z brakiem funduszy powoduje, że nawet jeśli budynki są projektowane by osiągnąć podwyższony standard energetyczny to w rzeczywistości brakuje spójnego podejścia do całej procedury już na etapie podjęcia decyzji o budowie budynku energooszczędnego.
Jakie są główne wyzwania w tym obszarze?
Głównymi wyzwaniami stojącymi przed sektorem budownictwa energooszczędnego jest podniesienie świadomości wśród uczestników rynku – architektów, projektantów, wykonawców, inwestorów. Należy podnieść kwalifikacje wśród kadry wykonawczej dotyczące wagi detali w budownictwie energooszczędnym. Przede wszystkim dokładność, wysoka jakość wykonania budynków, a nie tylko zastosowanie dobrej jakości produktów ma wpływ na osiągnięcie wysokiego standardu energetycznego. Wysoka szczelność budynku na przenikanie powietrza jest jednym z kluczowych elementów, które decydują o niskim zapotrzebowaniu na ciepło budynku. Kolejnym wyzwaniem jest przekonanie inwestorów o tym, że początkowo wyższe koszty inwestycyjne zostaną wyrównane w późniejszym czasie przez niższe koszty eksploatacyjne, biorąc pod uwagę prognozowany wzrost cen energii.
Bardzo ważnym problemem jest także nieumiejętność oraz brak świadomości użytkowników budynków na etapie oddania budynku do użytkowania w jaki sposób zarządzać energią w takim budynku. Poprzez nieodpowiednią pracę poszczególnych instalacji (wentylacji mechanicznej, systemu grzewczego, oświetlenia) zużycie energii może być nawet kilkukrotnie wyższe niż to zakładane w projekcie. Stąd należy zwrócić szczególną uwagę na szkolenie kadry zarządzającej budynkami energooszczędnymi/pasywnymi dotyczące poprawnego zarządzania systemami oraz zaznaczenie istoty stosowania w budynkach systemów zarządzania energią w budynku (BMS). „Z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej zaprojektowane budynki w rzeczywistości nie osiągają zakładanego obliczeniowego zapotrzebowania na energię bez odpowiednio dostosowanego systemu zarządzania energią. Obawa przed zbyt dużymi kosztami ponoszonymi na montaż takiego systemu powstrzymuje inwestorów przed realizacją rozwiązania, które nawet zawarte jest w projekcie”– mówi Marta Sikorska, kierownik projektów ds. budownictwa w Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA. Taki system pozwala na bieżąco kontrolować pracę wszystkich instalacji budynkowych, dzięki temu osoby zarządzające budynkiem mogą łatwo i szybko wykryć błędy w pracy instalacji, zmniejszając tym samym zużycie energii. Nowa Dyrektywa EPBD rozszerza właśnie zapisy o temat zarządzania energią w budynku.
Co stanowi główną barierę w realizacji budownictwa energooszczędnego?
To na pewno zależy od rodzaju budynku. Zdecydowanie jeśli chodzi o budownictwo mieszkalne to główną barierą są aspekty finansowe. Brak jest dofinansowań do budowy energooszczędnych lub pasywnych budynków mieszkalnych, czy to jednorodzinnych czy wielorodzinnych, a jeśli takowe się pojawiają to inwestorów odstrasza zbyt duża biurokracja i skomplikowane procedury.
W przypadku budynków użyteczności publicznej barierę stanowią zamówienia publiczne, w których najczęściej kryterium wyboru oferty stanowi tylko i wyłącznie cena. Nie da się zbudować budynku o wysokim standardzie energetycznym po kosztach. Przed podjęciem decyzji o budowie energooszczędnego obiektu decydują również wysokie początkowe nakłady inwestycyjne związane z kosztownymi technologiami oraz nieprzywiązywanie znaczenia dla kosztów eksploatacyjnych. Co więcej rozwój budownictwa o podwyższonym standardzie energetycznym jest także ograniczony przez słabe prawo. Ponadto barierą jest brak systemu zachęt ze strony Państwa dla rozwoju budownictwa energooszczędnego.
Parlament Europejski 18 maja 2018 r. przyjął zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Polska ma 20 miesięcy na przeniesienie wymagań dyrektywy na grunt krajowy. Czy damy radę się dostosować?
W dniu 19 czerwca 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę 2018/844/UE, zmieniającą dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED). Celem zmian jest usprawnienie realizacji polityki poprawy jakości energetycznej budynków. W zmianach, jakie wprowadza nowa dyrektywa, położono nacisk na dalszą stymulację tempa wzrostu renowacji istniejących budynków m.in. poprzez opracowanie długoterminowych strategii renowacji zasobów budowlanych w Europie, opartych o krajowe plany działania na rzecz dekarbonizacji budynków oraz rozpowszechnienie stosowania inteligentnych technologii i automatyzacji w budynkach, które umożliwią ich wydajne funkcjonowanie.
Zwiększono między innymi z 20 kW do 70 kW dla systemów ogrzewania oraz z 12 kW do 70 kW dla systemów klimatyzacji, minimalną znamionową moc użyteczną urządzeń w tych systemach, która kwalifikuje te systemy do obowiązkowego regularnego przeglądu ich pracy. Alternatywą dla przeprowadzanych przeglądów jest wyposażenie systemów ogrzewania i klimatyzacji budynków w inteligentne systemy automatyki i sterowania, których funkcjonalność ma obejmować m.in.:
-
· monitorowanie, rejestrowanie i analizowanie zużycia energii;
-
monitorowanie efektywności energetycznej budynku, poprzez określanie sprawności systemów i informowanie osoby odpowiedzialnej za obiekt w przypadku wykrycia usterek lub konieczności wykonania przeglądu;
-
optymalne zarządzanie infrastrukturą techniczną budynku i integrację zainstalowanych w nim systemów.
Wyróżnione przez dyrektywę cechy systemów automatyki i sterowania infrastrukturą techniczną budynków posiadają stosowane obecnie informatyczne systemy zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System) i BEMS (ang. Building and Energy Management System). W ciągu kilku ostatnich lat stały się one wykorzystywanym wyposażeniem większości oddawanych do użytkowania nowych budynków komercyjnych i ze względu na swoją funkcjonalność wykazały olbrzymi potencjał do oszczędności energii i możliwości poprawy efektywności energetycznej tych obiektów. Dyrektywa zakłada obowiązek montażu tego typu systemów do 2025 r. we wszystkich budynkach niemieszkalnych, które wyposażone są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji o znamionowej mocy użytecznej urządzeń ponad 290 kW.
Nowe zapisy pokazują jak istotne jest kompleksowe podejście do tematu budynków o wysokim standardzie energetycznym. Nie można pomijać systemów zarządzania energią w budynku przy procesie projektowym. Zmiany w Dyrektywie EBPD na pewno wpłyną na zmianę przepisów w polskim prawie, natomiast bez zmiany polityki i zachęt finansowych nie będzie łatwo zmienić świadomości uczestników rynku.
Rusza rządowy program „Czyste Powietrze”
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii oferują kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Program będzie realizowany w latach 2018-2029. Budżet wynosi 103 mld zł, z czego 63,3 mld zł ma być przekazane w formie dotacji, natomiast 39,7 mld zł w formie pożyczek zwrotnych. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby fizyczne posiadające prawo własności lub będące współwłaścicielami budynku oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego.
Jednym z działań objętych pomocą finansową jest wymiana źródeł ciepła starej generacji opalanych paliwem stałym, na źródła mniej emisyjne – m.in. na kotły gazowe kondensacyjne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły na paliwo stało (spełniające założenia Programu), węzły cieplne czy też pompy ciepła. Program przewiduje możliwość zakupu i montażu kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych, jednak na ten cel dofinansowanie będzie udzielane jedynie w formie pożyczek zwrotnych. Drugim działaniem objętym pomocą finansową jest przeprowadzenie termomodernizacji budynku polegającej na dociepleniu przegród zewnętrznych lub wewnętrznych bądź na wymianie (lub montażu) stolarki zewnętrznej. Według planów Rządu, termomodernizacji zostanie poddane ponad 3 mln domów.
Wysokość wsparcia dotacyjnego zależeć będzie od kwoty miesięcznego dochodu przypadającego na 1 osobę w gospodarstwie domowym. Beneficjenci mogą liczyć na pokrycie od ok. 30% do 90% kosztów kwalifikacyjnych, których minimalna wartość wynosi 7 tys. zł. Na najwyższe dofinansowania mogą liczyć mieszkańcy gospodarstw, w których dochód na jednego członka rodziny jest najniższy i wynosi 600 zł netto na miesiąc, natomiast przy dochodach przekraczających 1600 zł na osobę można liczyć na wsparcie w wysokości do 32%. Pozostałe koszty inwestycyjne sfinansować można z pożyczki udzielanej w ramach Programu lub ze środków własnych. Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych objętych dofinansowaniem wynosi 53 tys. zł.
Wnioski o wzięcie udziału w programie „Czyste Powietrze” można będzie składać od września w oddziałach Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska oraz Banku Ochrony Środowiska. Więcej informacji nt. Programu można uzyskać na stronach internetowych NFOŚiGW oraz poszczególnych WFOŚiGW lub dzwoniąc na EKOlinię Banku Ochrony Środowiska.
Zapraszamy do kontaktu: projekty@kape.gov.pl
Zmiany wprowadzone wraz z Ustawą Prawo Wodne
1 stycznia bieżącego roku weszła w życie nowa Ustawa Prawo Wodne (UPW). Zmiana ustawodawstwa w zakresie Prawa Wodnego wynikała z konieczności wdrożenia wytycznych zawartych w Ramowej Dyrektywie Wodnej. Wpłynęła ona znacząco na zakres gospodarowania wodami – wprowadzono zmiany w taryfach za pobór wód i odprowadzenie ścieków (na podstawie Ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę), w zakresie wydawania pozwoleń wodnoprawnych, pojawiły się także nowe opłaty za wody opadowe. Powołano nową strukturę zarządczą – Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które ma za zadanie kontrolować sposób użytkowania i wykorzystywania zasobów wodnych w Polsce. W skład Wód Polskich wchodzą cztery instytucje: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej (KZGW), Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej, zarządy zlewni oraz nadzory wodne.
Reforma Prawa Wodnego dotyczy wszystkich użytkowników korzystających z wody - gospodarstwa domowe i przedsiębiorców, w tym zarządców nieruchomości, szczególnie w zakresie nowych opłat za wody opadowe. Ustawa wraz z rozporządzeniem w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne dokładnie określa, kto i w jaki sposób oraz w jakiej wysokości wnosić będzie opłaty za wody opadowe odprowadzane do kanalizacji w granicach miast oraz opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji, w przypadku ograniczenia powierzchni biologicznie czynnej na nieruchomości gruntowej do mniej niż 30 % powierzchni w obszarze działek nie ujętych w system kanalizacji miejskiej.
Pojęcie nieruchomość w rozumieniu KZGW, powołującego się na Kodeks Cywilny art. 46, obejmuje części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (czyli grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli szczególne przepisy nie stanowią inaczej. Organ wskazuje jasno, że w przypadku ustalania powierzchni nieruchomości, która podlegać ma opłatom za usługi wodne dot. zmniejszenia naturalnej retencji, należy powołać się na regułę, „jedna księga wieczysta - jedna nieruchomość”.
W przypadku odprowadzania wód deszczowych do kanalizacji miejskiej naliczane będą dwie opłaty stała abonamentowa oraz zmienna, a zapłaci każdy, kto przyłączony został do wyżej wspomnianej kanalizacji. Opłata stała naliczana będzie dla każdej działki, rozporządzenie w sprawie jednostkowych opłat wskazuje, że wartość opłaty wynosić będzie 2,50 zł na dobę za 1m3/s w odniesieniu do pozwolenia wodnoprawnego, w którym znajduje się informacja o maksymalnej ilości wód odprowadzanych do otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacji, służących do odprowadzania opadów atmosferycznych.
W przypadku opłaty zmiennej dot. odprowadzenia wód opadowych do systemu kanalizacyjnego, opłaty będą naliczane od ilości wód fizycznie odprowadzonej do kanalizacji, wyrażonej w m3/rok. W tabeli poniżej znajdują się informacje o jednostkowych opłatach w zakresie opłaty zmiennej.
Tabela 1 Zestawienie jednostkowych opłat za odprowadzenie wód opadowych
Jednostkowe stawki opłat za odprowadzenie wód opadowych lub roztopowych: |
1) bez urządzeń do retencjonowania wody z terenów uszczelnionych: |
0,75 zł za 1 m3 na 1 rok |
2) z urządzeniami do retencjonowania wody o pojemności: |
do 10% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych – 0,625 zł za 1 m3 na 1 rok |
powyżej 10% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych – 0,50 zł za 1 m3 na 1 rok |
powyżej 20% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych – 0,375 zł za 1 m3 na 1 rok |
powyżej 30% odpływu rocznego z terenów uszczelnionych – 0,075 zł za 1 m3 na 1 rok |
Drugi wariant opłaty za usługi wodne związany z wodami opadowymi ujęty został w art. 270 pkt. 7 Ustawy Prawo Wodne oraz w § 9 Rozporządzenia w sprawie jednostkowych opłat za usługi wodne, powyższe zapisy prawne wskazują, że za zmniejszenie naturalnej retencji w przypadku obszarów nie ujętych w kanalizacje otwarte lub zamknięte naliczana będzie opłata stała. Znaczące zmniejszenie naturalnej retencji terenowej występuje na skutek, wykonywania na nieruchomości gruntowej o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem i mających wpływ na zmniejszenie retencji przez wyłączenie ponad 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej. Poniżej w tabeli 2 zestawiono opłaty dot. zmniejszenia naturalnej retencji.
Tabela 2 Zestawienie jednostkowych opłat za zmniejszenie naturalnej retencji
Jednostkowe stawki opłat za zmniejszenie naturalnej retencji: |
1) bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem: |
0,50 zł za 1 m2 na 1 rok |
2) z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności: |
do 10% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,30 zł za 1 m2 na 1 rok |
od 10 do 30% odpływu rocznego z obszarów uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,15 zł za 1 m2 na 1 rok |
powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem – 0,05 zł za 1 m2 na 1 rok |
Wyjątki, kiedy możliwe jest zwolnienie z opłat, wskazuje art. 269 Ustawy Prawo wodne –odstępstwo od opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji dotyczy kościołów i innych związków wyznaniowych oraz dróg kolejowych i jezdni dróg publicznych, z których wody opadowe lub roztopowe odprowadzane są do wód lub do ziemi.
Opłaty naliczane przez organ należy wnosić raz na kwartał. W przypadku opłat za zmniejszenie naturalnej retencji organem właściwym do ustalenia wysokości i poboru nowej opłaty jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w zależności od lokalizacji nieruchomości podlegającej opłacie.
Właściciel nieruchomości otrzyma od wójta, burmistrza lub prezydenta informację dotyczącą wysokości opłaty oraz objaśnienie, na jakiej zasadzie opłata została naliczona. Uregulowanie należności powinno nastąpić na rachunek bankowy właściwego urzędu gminy (miasta) w terminie 14 dni od dnia doręczenia informacji. Otrzymujący zawiadomienie o opłacie, w przypadku wątpliwości możne wstąpić z reklamacją, jednak nie zwalnia go to z konieczności uiszczenia wspominanej opłaty we wskazanym terminie. Po rozpatrzeniu reklamacji również w terminie 14 dni, przesłana zostaje decyzja, czy reklamacja została przyjęta. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia reklamacji na konto osoby lub podmiotu zwrócona zostaje różnica w naliczonej opłacie.
„Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie”
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S. A. bierze udział w projekcie pn. „Nasza energia – hromada samowystarczalna energetycznie” współfinansowanym w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP z Programu „Wsparcie demokracji”. Partnerami Projektu są: Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S. A., Polsko – Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Regionalne Centrum Rozwoju Samorządów w Charkowie.
Głównym celem projektu jest wzrost efektywności energetycznej poprzez świadome realizowanie inwestycji na terenie połączonych hromad (odpowiedników polskich gmin), tworzonych na terenie obwodu charkowskiego. W ramach projektu w 5 wybranych hromadach eksperci KAPE, wspierani przez eksperta ukraińskiego, dokonają przeglądu zasobów budynków danej hromady oraz zaproponują działania mające na celu wzrost efektywności energetycznej.
W dniach 29.07 – 08.08 w wybranych hromadach przeprowadzono wizyty polsko – ukraińskich ekspertów, których celem było spotkanie z władzami hromad oraz przeprowadzanie wizji lokalnej budynków przez nie zarządzanych (szkoły, szpitale, ośrodki kultury). Na bazie wiedzy zdobytej w trakcie wizyt oraz danych przekazanych przez przedstawicieli władz i jednostek komunalnych, opracowane zostanie 5 dokumentów zawierających rekomendacje dla poszczególnych hromad. Wskażą one możliwe do zrealizowania rozwiązania z zakresu termomodernizacji, wymiany i modernizacji systemów ogrzewania oraz działania niskobudżetowe, które pozwolą w sposób bardziej efektywny zarządzać budynkami.
We wrześniu przedstawiciele hromad odpowiedzialni za przeprowadzanie inwestycji wezmą udział w 5-dniowej wizycie studyjnej w Polsce, podczas której zapoznają się z rozwiązaniami z zakresu poprawy efektywności energetycznej i OZE, które zostały zastosowane w polskich gminach.
Doświadczenia projektu oraz proponowane rozwiązania adresowane do przedstawicieli połączonych hromad będą prezentowane w czasie III Polsko- Ukraińskiego Forum Samorządowego w Charkowie oraz innych konferencji samorządowych i branżowych na Ukrainie (zwł. w obwodzie charkowskim).
ODWADNIACZE
Ekspert KAPE:
Odwadniacze są jednym z podstawowych elementów prawidłowo funkcjonującej instalacji parowej. Ich zadaniem jest przede wszystkim odprowadzanie kondensatu, powietrza oraz drobin, jak również zapobieganie uderzeniom wodnym czy uderzeniom termicznym. W instalacjach przemysłowych możemy spotkać kilka podstawowych rodzajów odwadniaczy:
-
Odwadniacz pływakowy z pływakiem kulowym zamkniętym;
-
Odwadniacz termostatyczny z regulatorem membranowym Odwadniacz termostatyczny (termostatyczno-termodynamiczny) z regulatorem bimetalowym;
-
Odwadniacz termodynamiczny Odwadniacz z pływakiem dzwonowym;
-
Odwadniacz z dyszą o stałym przekroju.
Nieprawidłowo działający odwadniacz powoduję straty pary, co przekłada się na większe zużycie gazu lub węgla w zakładowej kotłowni. Aby temu zapobiec, niezbędna jest identyfikacja nieprawidłowo działających odwadniaczy. W trakcie weryfikacji instalacji parowej w zakładzie analizowany jest również prawidłowy dobór urządzeń (ich wielkość) do instalacji. Badania pozwalające na weryfikację poprawnego działania odwadniaczy można wykonać trzema metodami: diagnostyką wzrokową, diagnostyką z wykorzystaniem kamery termowizyjnej lub diagnostyką z użyciem ultradźwiękowej sondy.
W przypadku inwestycji polegającej na wymianie wadliwie działających odwadniaczy na instalacji pary wysokich parametrów osiągane czasy zwrotu z inwestycji mogą wynieść nawet mniej niż jeden rok. Kontrola oraz bieżące monitorowanie sposobu działania odwadniaczy może przyczynić się do znacznego zmniejszenia zużycie energii w zakładzie.
Sieci na rzecz efektywności energetycznej - ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY PRZY PROJEKCIE
W ramach projektu Komisji Europejskiej dotyczącego efektywności energetycznej chcemy zaprosić przedsiębiorstwa do kilkuletniej współpracy. Projekt ma na celu budowę sieci współpracy w oparciu o ambitne polskie przedsiębiorstwa, z którymi będziemy realizować m.in. spotkania robocze, seminaria, przygotowywać przeglądy energetyczne przedsiębiorstw i pomagać w optymalizacji zużycia energii.
Całość kosztów w 100% pokrywa Komisja Europejska, jest więc szansa poszerzyć wiedzę, wymienić doświadczenia i usprawnić przedsiębiorstwo.
Na tym etapie potrzebujemy od Państwa podpisania listu intencyjnego na papierze firmowym do dnia 31 sierpnia 2018 roku, a o kontakt prosimy z Danutą Szymańską pod adres dszymanska@kape.gov.pl.
Treść listu można znaleźć pod tym linkiem, a opis projektu TUTAJ.
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne nabory
PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE
1. Trwa I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” NFOŚIGW
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii oferują kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcia, których realizacja uwzględnia spełnienie wymagań określonych w warunkach umowy o przyłączenie do sieci oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1194/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. i które polegają na:
a) kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej, w szczególności:
- demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych,
- montaż nowych opraw oświetleniowych,
- wymiana przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń, wymiana wysięgników, zapłonników, wyeksploatowanych słupów kablowych,
- modernizacja/przebudowa istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem,
- montaż sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego,
- montaż inteligentnego sterowania oświetleniem,
b) montażu nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych istniejących ciągów oświetleniowych jeżeli jest to niezbędne do spełnienia obowiązujących przepisów (m.in. normy PN EN 13201).
Zakres modernizacji oświetlenia wskazany we wniosku o dofinansowanie musi wynikać z przeprowadzonego audytu oświetlenia. Przedsięwzięcie może obejmować dodatkowo zakres prac bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją (wymiana/przesunięcie słupów, prace odtworzeniowe) pod warunkiem opisu i uzasadnienia we wniosku.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki z większościowym udziałem j.s.t., posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego w zakresie realizowanego przedsięwzięcia.
NABÓR: 24.05.2018-30.10.2018
2. We wrześniu w ramach POIiŚ uruchomione zostaną dwa konkursy dla przedsiębiorców:
I) Konkurs dedykowany projektom z zakresu wytwarzania energii elektrycznej. Wsparcie skierowane będzie na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy (wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii - forma prawna kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124); preferencje będą mogły uzyskać projekty realizowane w ramach klastrów energii.
NABÓR: 03.09.2018 - 31.10.2018
II) W kolejnym konkursie wsparcie skierowane będzie na budowę nowych lub zwiększenie mocy (w wyniku rozbudowy lub przebudowy) istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji.
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (forma prawna – kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124, kod 140), jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne (forma prawna – kod 403, kod 429, kod 430, kod 431), podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji obowiązków własnych jednostek samorządu terytorialnego nie będące przedsiębiorcami (forma prawna – kod 115), spółdzielnie mieszkaniowe (forma prawna – kod 140).
Dofinansowanie mogą uzyskać projekty realizowane na terenie całego kraju za wyjątkiem projektów zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego, dla których przewidziano wsparcie w ramach działania 1.7.3 POIiŚ.
NABÓR: 28.09.2018 - 26.11.2018
PROGRAMY REGIONALNE
3. W ramach RPO województwa lubuskiego 30 lipca ruszył nabór wniosków w konkursie na budowę nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa); jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia; spółki prawa handlowego będące własnością JST; uczelnie/szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytuty badawcze, instytucje kultury, operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD), właściciele/zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, rolnicy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, grupy producentów rolnych, jednostki organizacyjne JST (ośrodki doradztwa rolniczego), organy administracji państwowej prowadzące szkoły (szkoły rolnicze), rybacy śródlądowi oraz hodowcy ryb prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą; organizacje pozarządowe, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia i fundacje.
NABÓR: 30.07.2018 - 01.10.2018
4. W ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz budowę/modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego na sieci o niskim i średnim napięciu (poniżej 110 kV).
BENEFICJENCI: przedsiębiorstwa; jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego; spółdzielnie mieszkaniowe/wspólnoty mieszkaniowe; inne podmioty posiadające osobowość prawną
NABÓR: wrzesień
5. W ramach RPO województwa wielkopolskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę instalacji służących do wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (wraz z ewentualnym podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej), z wykorzystaniem energii wiatrowej, energii słoneczej, biomasy, energii wodnej, energii geotermalnej, biogazu.
BENEFICJENCI: jst i ich związki, jednostki zależne od jst, posiadające osobowość prawną, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, w tym państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), szkoły wyższe, spółki wodne (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), podmioty prawne kościołów i związków wyznaniowych, uczestnicy PPP realizujący projekty hybrydowe na rzecz partnera publicznego, podmioty będące dostawcami usług
NABÓR: wrzesień
6. W ramach RPO województwa świętokrzyskiego w 3 kw. 2018 r. rusza nabór wniosków w konkursie, w którym wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej (z uwzględnieniem OZE wykorzystywanej na potrzeby własne) mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, mające na celu zmniejszenie zużycia i strat wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, polegające na:
- głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w przedsiębiorstwach,
- zastosowaniu technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwach,
- zastosowaniu energooszczędnych (energia elektryczna, ciepło, chłód, woda) technologii produkcji i użytkowania energii.
Wprowadzenie systemu zarządzania energią w oparciu o TIK nie może być odrębnym projektem, może stanowić jedynie element projektu. Projekty muszą wynikać z uprzednio przeprowadzonego audytu efektywności energetycznej i/lub audytu energetycznego.
BENEFICJENCI: mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa posiadające oddział lub zakład na terenie województwa świętokrzyskiego
NABÓR: III kwartał 2018 r.
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowania
Newsletter nr 1
Już po audycie obowiązkowym?
Polskie przedsiębiorstwa w poszukiwaniu rozwiązań dla poprawy efektywności energetycznej
1) zatrudniał więcej niż 250 pracowników lub 2) osiągnął roczny obrót większy niż 50 mln EUR oraz suma bilansu aktywów przedsiębiorstwa przekroczyła 43 mln EUR.
"Według doniesień prasowych, znaczna część dużych przedsiębiorców wywiązała się z obowiązku przeprowadzenia audytu energetycznego. Kara za niewykonanie audytu, którą w drodze decyzji może nałożyć Prezes URE, może wynieść do 5% przychodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym. Jednocześnie ustawa przewiduje możliwość odstąpienia od nałożenia kary, jeżeli obowiązek wykonania audytu energetycznego zostanie dopełniony przed podjęciem przez URE odpowiedniej kontroli.” - mówi Sebastian Gurgacz, Zastępca Dyrektora, Lider Zespołu Projektowego w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Audyt energetyczny to nie tylko obowiązek nałożony przez ustawę, lecz także szansa na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Audyt musi objąć co najmniej 90% całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwie. Przegląd zużycia energii należy przeprowadzić w trzech obszarach: budynkach lub zespołach budynków, w instalacjach przemysłowych oraz w transporcie. Raport z audytu musi zawierać rekomendacje, których wdrożenie zwiększy efektywność energetyczną przedsiębiorstwa. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa należy wykonać ponownie 4 lata od momentu zakończenia pierwszego audytu.
“Korzyści jakie przynosi audyt energetyczny instalacji przemysłowych to przede wszystkim identyfikacja obszarów o podwyższonym zużyciu energii. Dokładna inwentaryzacja maszyn i urządzeń pozwala stwierdzić, w których obszarach stosowana technologia jest przestarzała i należy rozważyć jej modernizację. Jest to też punkt wyjścia do stworzenia lub aktualizacji polityki energetycznej przedsiębiorstwa. Na podstawie analizy profilu zużycia energii można dokonać jej optymalizacji poprzez, przykładowo, dobranie odpowiedniej taryfy zakupu energii elektrycznej, ciepła czy też gazu albo rozważyć budowę własnego źródła.“ - dodaje Sebastian Gurgacz.
Przeprowadzenie szczegółowego audytu energetycznego w obszarze budynków, zarówno w przedsiębiorstwach charakteryzujących się dużą dywersyfikacją oddziałów, biur i zakładów produkcyjnych, jak i w przedsiębiorstwach posiadających niewielką liczbę obiektów, może przynieść znaczne korzyści.
„Raport z audytu pozwala uporządkować informacje o obecnym zużyciu energii w poszczególnych obszarach. Audytorzy dokonują oceny stanu obecnego bryły budynku oraz stanu instalacji: centralnego ogrzewania, przygotowania c.w.u., oświetlenia, klimatyzacji, wentylacji oraz energochłonności urządzeń biurowych i gospodarczych. W zależności od sposobu wykorzystania energii w przedsiębiorstwie propozycje modernizacyjne obejmują działania wysokokosztowe takie jak: docieplenie przegród zewnętrznych, wymiana okien, modernizacja oświetlenia (wymiana oświetlenia na LED), modernizacja instalacji c.o., instalacji c.w.u, wentylacji czy klimatyzacji. Dzięki takim zabiegom możliwa jest znaczna poprawa efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Oprócz prac termomodernizacyjnych zespół audytorski skupia się na tzw. działaniach nisko-kosztowych lub bez-kosztowych, takich jak: wskazanie poprawnego zarządzania instalacjami wewnętrznymi, efektywnego energetycznie użytkowania urządzeń biurowych, przeprowadzania akcji edukacyjnych oraz szkolenia pracowników z zakresu efektywności energetycznej.” – mówi Marta Sikorska, Kierownik Projektu w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.
Wdrożenie rekomendacji zawartych w audycie energetycznym przedsiębiorstwa może przyczynić się do:
- uzyskania oszczędności w zużyciu mediów oraz nośników energii, a tym samym obniżenia kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa;
- zwiększenia wydajności linii technologicznych przy obniżonych kosztach zużycia energii;
- działań prośrodowiskowych, w tym redukcji emisji CO2 do atmosfery;
- zastąpienia starych, przestarzałych technologii nowymi, nie tylko bardziej energooszczędnymi lecz także bardziej kompatybilnymi z innymi systemami, a przez to łatwiejszymi w serwisie.
Analiza rynku Białych Certyfikatów
Żeby zrozumieć mechanizmy kształtujące cenę danych praw majątkowych, należy dokonać wyraźnego podziału certyfikatów w zależności od tego, z jakiego systemu pochodzą, tj. przestudiować stronę podażową rynku, jak i poznać kluczowe zobowiązania wybranych uczestników rynku reprezentujących stronę popytową.
System białych certyfikatów wprowadzony został wraz z Ustawą o Efektywności Energetycznej z dnia 15 kwietnia 2011 r., jednakże pierwsza sesja transakcyjna zakupu białych certyfikatów odbyła się dopiero 9 stycznia 2014 roku. Wydawane wówczas prawa majątkowe, notowane indeksem PMEF, przysługiwały za osiągniętą oszczędność energii pierwotnej za zrealizowane inwestycje poprawiające efektywność energetyczną.
Nowelizacja Ustawy o Efektywności Energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku wniosła znaczące zmiany w systemie. Od tej pory białe certyfikaty przysługiwały za zaoszczędzoną energię finalną dotyczącą przedsięwzięć planowanych. Wprowadzony został wówczas nowy rodzaj certyfikatów notowany jako PMEF_F. Ustalony został dodatkowo okres przejściowy, w którym możliwe było składanie wniosków pod inwestycje zrealizowane w okresie od 1 stycznia 2014 do 30 września 2016 roku. Wnioski te można było składać od momentu wejścia nowej Ustawy o Efektywności Energetycznej do końca września 2017 roku. Wydane w ten sposób certyfikaty oznaczone są indeksem PMEF-20XX, gdzie 20XX oznacza rok, w którym dane prawa majątkowe zostały wydane.
Rozróżnienie certyfikatów jest kluczowe z uwagi na odmienne terminy ważności. Dla certyfikatów ze starego systemu koniec terminu ważności przypada na 30 czerwca 2019 roku, certyfikaty z okresu przejściowego z kolei tracą ważność 30 czerwca w roku kalendarzowym następującym po roku, w którym zostały wydane, zaś certyfikaty dla przedsięwzięć planowanych wydawane są na czas nieokreślony.
Popyt na białe certyfikaty ukształtowany jest zapisami prawnymi, które nakładają na wybrane podmioty obowiązek ich skupowania i dalej umarzania w zależności od ilości wytworzonej lub sprzedanej energii, tj. energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu ziemnego. Alternatywnie, podmioty te mogą uiścić opłatę zastępczą, której wysokość określona jest w ustawie.
W pierwszych latach funkcjonowania systemu, z uwagi na bardzo małą liczbę certyfikatów na rynku w odniesieniu do łącznej puli obowiązku nałożonego na podmioty zobowiązane, cena certyfikatów zbiegała się z wysokością opłaty zastępczej na poziomie 1 000 zł. Szacuje się, że do końca lipca 2016 roku liczba certyfikatów w stosunku do łącznego obowiązku nie przekroczyła 25%.
Sytuacja uległa zmianie wraz z rozstrzygnięciem IV przetargu, w wyniku którego na rynku pojawiła się pula blisko 500 tys. certyfikatów. Na początku 2017 roku w świetle Ustawy o Efektywności Energetycznej wysokość opłaty zastępczej wzrosła do 1 500 zł. Ponadto, od nowego roku rozpoczęła się kalkulacja nowego obowiązku nałożonego na podmioty zobowiązane. Oba te czynniki skutkowały chwilowym wzrostem ceny białych certyfikatów osiągając maksimum dla PMEF na poziomie 1 260 zł. Realizacja obowiązku za lata poprzednie odbywała się w większości wskutek opłaty zastępczej, w związku z czym certyfikaty z IV przetargu pozostały w obiegu. Chęć spieniężenia posiadanych praw majątkowych przez uczestników rynku przy niskim poziomie obowiązku spowodowała spadek ich cen.
Rozstrzygnięcie ostatniego przetargu, w wyniku którego przyznano ponad 800 tys. certyfikatów, znacząco zwiększyło pulę praw majątkowych w obiegu. Rosnąca nadpodaż spowodowała spadek cen dla instrumentów PMEF oraz PMEF-2017, przy czym PMEF odnotował rekordowo niski poziom 313,50 zł na początku grudnia ubiegłego roku.
Z początkiem stycznia 2018 r. podmioty zobowiązane rozpoczęły skup praw majątkowych na rzecz umorzenia obowiązku z nowego okresu rozliczeniowego. Zwiększony popyt spowodował ożywienie rynku i nagły wzrost cen dla praw majątkowych ze starego systemu i okresu przejściowego. W kolejnym okresie ceny ustabilizowały się na poziomie 700 zł. Z dniem 30 czerwca 2018 roku wygasły prawa majątkowe PMEF-2017, w związku z czym odnotowano na giełdzie wyraźny spadek cen tych instrumentów. Spadek ten przełożył się także na instrumenty PMEF.
W przypadku instrumentów PMEF_F nie odnotowano w analizowanym okresie podatności na zmieniającą się podaż i popyt, zaś ich cena zbiega się z wysokością opłaty zastępczej.
Na wykresie poniżej przedstawiono zmianę cen dla świadectw efektywności energetycznej wraz z liczbą certyfikatów na rynku oraz zamodelowanym obowiązkiem nałożonym na wszystkie podmioty zobowiązane w danym czasie.
W przedstawionym modelu liczba białych certyfikatów w systemie została określona w oparciu o raporty miesięczne TGE, jako całkowita liczba wydanych praw majątkowych, pomniejszona o liczbę certyfikatów umorzonych. Prognozowaną liczbę wydanych certyfikatów w przyszłości określono w oparciu o obecny trend ich wydawania przy założeniu, że na rynku wydanych zostanie:
· PMEF – 240 tys. certyfikatów,
· PMEF-20XX – 155 tys. certyfikatów,
· PMEF_F – 284 tys. certyfikatów.
Poziom obowiązku został określony w oparciu o dane przedstawione przez Urząd Regulacji Energetyki. W pozostałym okresie wysokość obowiązku oszacowano w oparciu o poziom rocznej produkcji energii elektrycznej, energii cieplnej oraz zużycia gazu ziemnego według zapisów prawnych zawartych w Ustawie o Efektywności Energetycznej. Wszelkie szacunki przedstawiono linią przerywaną.
Analizując rozkład cen instrumentu PMEF od początku sierpnia 2017 roku, można zauważyć ich zależność w stosunku do różnicy całkowitego obowiązku i bieżącej liczby certyfikatów w systemie (ozn. Różnica Popyt_Podaż). Zależność ta jest prawidłowa także dla instrumentów PMEF-2017 i PMEF-2018.
W kolejnych miesiącach zakładany jest dalszy stopniowy wzrost liczby praw majątkowych na rynku. Ponadto, wraz z nowym rokiem rozpocznie się kolejny okres naliczania obowiązku przez podmioty zobowiązane. Jednak najważniejszym czynnikiem, zmieniającym sytuację na rynku, jest zbliżający się termin ważności dla instrumentu PMEF, przypadający 30 czerwca 2019 roku. Po tym okresie na rynku nastąpi znaczny niedobór certyfikatów, analogiczny do sytuacji z początków istnienia certyfikatów. Liczbę certyfikatów na rynku wraz z wysokością obowiązku w przyszłości przedstawia poniższy wykres.
Przy wykorzystaniu regresji wielokrotnej określono matematycznie zależność cen instrumentów PMEF od wysokości opłaty zastępczej (OP) oraz różnicy całkowitego obowiązku i bieżącej liczby certyfikatów (R). Na podstawie 192 obserwacji z okresu od początku sierpnia 2016 roku w wyniku regresji otrzymano rozkład ceny PMEF w postaci funkcji:
Otrzymaną funkcję przemnożono przez funkcję korygującą, uwzględniającą kończący się termin ważności instrumentów PMEF, w którym to cena osiągnie wartość zerową. Prędkość spadku cen uzyskano w oparciu o obserwację cen dla instrumentu PMEF-2017 w analogicznej sytuacji.
Poniżej przedstawiono rozkład otrzymanego modelu kształtowania się ceny wraz z danymi empirycznymi. Zasadniczą różnicą między rozkładem rzeczywistym, a zamodelowanym, są znaczne wahania tego pierwszego. Model uzyskany w wyniku regresji zachowuje większą stabilność, jednak jest on w zadowalającym stopniu zbieżny z rozkładem rzeczywistym.
Prognozy cen dla PMEF przedstawiają umiarkowanie pozytywny obraz. Pomimo obserwacji bieżącego spadku cen spodziewane jest utrzymanie się wartości oscylującej wokół poziomu 700 zł do końca bieżącego roku. W 2019 r. zakładany jest nagły skok ceny, czego powodem jest nowy okres naliczania obowiązku. Ceny dla PMEF mogą wówczas osiągnąć nawet do 1 000 zł. W dalszym okresie z uwagi na stały przypływ kolejnych praw majątkowych, różnica między całkowitą liczbą certyfikatów, a bieżącym obowiązkiem będzie nieznacznie maleć, co wpłynie na powolny spadek cen. Na sytuację na rynku nałoży się także zbliżający się termin ważności instrumentu PMEF, przy którym zakładany jest, analogicznie jak dla PMEF-2017, gwałtowny spadek cen.
W najbliższym roku sytuacja na rynku białych certyfikatów ulegnie dynamicznej zmianie. Należy podkreślić, że wraz z wycofaniem z rynku praw majątkowych ze starego systemu zabrana zostanie pula blisko miliona certyfikatów. Następstwem tego będzie powrót do sytuacji z początku istnienia rynku, kiedy obserwowaliśmy znaczny niedobór podaży, zaś cena oscylowała na poziomie opłaty zastępczej, ustalonej przez ustawodawcę.
Zmiany w Dyrektywie EPBD ws. charakterystyki energetycznej budynków
W dniu 19 czerwca 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę 2018/844/UE, zmieniającą dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED). Celem zmian jest usprawnienie realizacji polityki poprawy jakości energetycznej budynków. W zmianach, jakie wprowadza nowa dyrektywa, położono nacisk na dalszą stymulację tempa wzrostu renowacji istniejących budynków m.in. poprzez opracowanie długoterminowych strategii renowacji zasobów budowlanych w Europie, opartych o krajowe plany działania na rzecz dekarbonizacji budynków oraz rozpowszechnienie stosowania inteligentnych technologii i automatyzacji w budynkach, które umożliwią ich wydajne funkcjonowanie.
Nowe definicje
Dyrektywa wprowadza kilka nowych definicji: „systemu automatyki i sterowania budynku”, „systemu ogrzewania”, „źródła ciepła”, „umowy o poprawę efektywności energetycznej” i „mikrosystemu wydzielonego” oraz rozwija już istniejącą definicję „systemu technicznego budynku”, na który składać się mają dodatkowo „systemy automatyki i sterowania w budynku, wytwarzania energii elektrycznej na miejscu (…), w tym systemy wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych”. Nowe definicje porządkują i ułatwiają zrozumienie treści wprowadzonych dalej zapisów, jednak nie wyczerpują znaczenia pojęć, jakie tłumaczą, np.: przez „system ogrzewania”, zgodnie z dyrektywą, należy rozumieć kombinację elementów służących obróbce powietrza w pomieszczeniach, „za pomocą których temperatura jest podwyższana”. Głównym zadaniem systemów ogrzewania w budynkach jest jednak stworzenie odpowiednich warunków komfortu cieplnego w pomieszczeniach, poprzez kształtowanie temperatury odczuwalnej, na którą składa się temperatura powietrza oraz temperatura promieniowania przegród. Systemy ogrzewania mogą składać się więc z elementów kształtujących oba te parametry, jak np. nagrzewnice powietrza i grzejniki konwekcyjne, a także grzejniki ogrzewania płaszczyznowego i promienniki ciepła. Definicja „źródła ciepła” natomiast nie zawiera m.in. możliwości uzysku ciepła użytkowego w procesie przetwarzania energii promieniowania słonecznego w ciepło na drodze konwersji fototermicznej, którą wykorzystuje się np. w kolektorach słonecznych. Rozbudowana definicja „systemu technicznego budynku” nie wyróżnia zaś infrastruktury wbudowanej w budynek dla potrzeb elektromobilności, która zgodnie z art. 8 tejże dyrektywy ma stać się immanentnym elementem budynków wyposażonych w odpowiednio dużą liczbę miejsc parkingowych.
Krajowe plany renowacji budynków
Artykułem 2a przeniesiono do dyrektywy EPBD artykuł 4 dyrektywy EED, w którym dodano nowe wymagania wobec długoterminowych strategii wspierania inwestycji w renowację zasobów budowlanych w krajach członkowskich. Główną zmianą jest nałożenie obowiązku, aby strategie te zawierały plan działania i politykę państw członkowskich prowadzące do osiągnięcia celu na 2050 r., jakim jest zredukowanie emisji gazów cieplarnianych w Unii o 80-95% w porównaniu z 1990 r, zapewnienie wysokiej efektywności energetycznej i dekarbonizacja budynków oraz przekształcenie ich w budynki o niemal zerowym zużyciu energii. Osiągnięcie celu głównego mają ułatwić ustalone i zamieszczone w krajowych planach działania orientacyjne cele pośrednie na lata 2030, 2040 i 2050, stanowiące kluczowe etapy realizacji inwestycji w renowację zasobów budowlanych.
Wskaźnik inteligentnego działania i infrastruktura e-mobilności
Dyrektywa upoważnia Komisję Europejską do opracowania do dnia 31 grudnia 2019 r. „programu Unii w zakresie oceny gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci”, który stanie się uzupełnieniem do tejże dyrektywy. Ocena (wskaźnik) gotowości budynków do obsługi inteligentnych sieci ma odzwierciedlać cechy budynku, związane z jego wyposażeniem technicznym. Oceniana będzie m.in. zdolność budynków do dostosowania funkcjonowania obiektu do potrzeb jego użytkowników oraz możliwość wsparcia sieci energetycznych w zakresie elastyczności zapotrzebowania budynku na energię elektryczną oraz potencjał do aktywnego uczestnictwa i reagowania na zmiany zapotrzebowania sieci, poprzez zdolność redukcji i przesuwania obciążeń (ang. Demand Side Response, DSR).
Zwiększono wymagania dotyczące elementów składających się na system ogrzewania budynków. Każdy budynek nowy oraz istniejący, w którym wymieniane jest źródło ciepła, ma zostać wyposażony w samoregulujące się urządzenia do indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach lub strefie ogrzewanej modułu budynku, jeżeli jest to możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Wprowadzenie tego wymogu umożliwi lepszą regulację i dostosowanie parametrów pracy systemów ogrzewania do chwilowego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach lub całych strefach budynków, uwzględniając harmonogram ich pracy i dynamikę cieplną.
Infrastruktura budynkowa, składająca się z nowych i innowacyjnych technologii, może zostać rozbudowana i wykorzystana do dekarbonizacji innych sektorów gospodarki, takich jak np. transport. Dyrektywa wprowadza bowiem obowiązek stosowania punktów ładowania pojazdów elektrycznych w miejscach parkingowych znajdujących się wewnątrz lub przylegających do budynków. Wymóg ten dotyczy wszystkich nowych i gruntownie modernizowanych budynków, wyposażonych w co najmniej 10 miejsc parkingowych oraz od 2025 r. wszystkich istniejących budynków niemieszkalnych dysponujących więcej niż 20 miejscami parkingowymi, przy czym minimalną liczbę punktów ładowania w tych obiektach określi każde z państw członkowskich we własnym zakresie. Minimalne wymagania określone przez dyrektywę dla nowych i poddawanych istotnym renowacjom budynków stanowią, iż budynki niemieszkalne będą musiały posiadać co najmniej jeden punkt ładowania pojazdów na każde 10 miejsc parkingowych, natomiast budynki mieszkalne wyposażane będą w okablowanie umożliwiające instalację tego typu punktów na każdym miejscu parkingowym. Uproszczeniu mają ulec ewentualne bariery legislacyjne w państwach członkowskich, regulujące procedury udzielania pozwoleń i warunków stosowania tego typu instalacji w budynkach.
Świadectwa charakterystyki energetycznej
Rozszerzona została rola świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Porównanie świadectw charakterystyki energetycznej budynku, wydanych przed i po wdrożeniu prac renowacyjnych, uznano za wiarygodną metodę (na równi np. z wynikami audytu energetycznego) oceny efektu poprawy efektywności energetycznej zmodernizowanego budynku. Od wykazanej w ten sposób oszczędności energii uzależnione będzie przyznanie i wielkość środków publicznych przeznaczonych na sfinansowanie prac renowacyjnych.
Informacje o zmierzonym lub obliczonym zużyciu energii, zawarte w sporządzonych świadectwach charakterystyki energetycznej budynków, stanowić będą dane, które w postaci zagregowanej i anonimowej mogą zostać udostępniane do wykorzystania ich w celach statystycznych i badawczych.
Przeglądy systemów ogrzewania i klimatyzacji
Zwiększono z 20 kW do 70 kW dla systemów ogrzewania oraz z 12 kW do 70 kW dla systemów klimatyzacji, minimalną znamionową moc użyteczną urządzeń w tych systemach, która kwalifikuje te systemy do obowiązkowego regularnego przeglądu ich pracy. Alternatywą dla przeprowadzanych przeglądów jest wyposażenie systemów ogrzewania i klimatyzacji budynków w inteligentne systemy automatyki i sterowania, których funkcjonalność ma obejmować m.in.:
- monitorowanie, rejestrowanie i analizowanie zużycia energii;
- monitorowanie efektywności energetycznej budynku, poprzez określanie sprawności systemów i informowanie osoby odpowiedzialnej za obiekt w przypadku wykrycia usterek lub konieczności wykonania przeglądu;
- optymalne zarządzanie infrastrukturą techniczną budynku i integrację zainstalowanych w nim systemów.
Wyróżnione przez dyrektywę cechy systemów automatyki i sterowania infrastrukturą techniczną budynków posiadają stosowane obecnie informatyczne systemy zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System) i BEMS (ang. Building and Energy Management System). W ciągu kilku ostatnich lat stały się one powszechnie wykorzystywanym wyposażeniem większości oddawanych do użytkowania nowych budynków komercyjnych i ze względu na swoją funkcjonalność wykazały olbrzymi potencjał do oszczędności energii i możliwości poprawy efektywności energetycznej tych obiektów. Dyrektywa zakłada obowiązek montażu tego typu systemów do 2025 r. we wszystkich budynkach niemieszkalnych, które wyposażone są w systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji o znamionowej mocy użytecznej urządzeń ponad 290 kW.
Nowa dyrektywa wchodzi w życie z dniem 9 lipca 2018 r., a państwa członkowskie mają 20 miesięcy (tj. do 10 marca 2020 r.) na przeniesienie jej zapisów do prawa krajowego.
Dofinansowanie – pomoc w realizacji inwestycji
Otrzymanie wsparcia finansowego w postaci dofinansowania do planowanych przedsięwzięć to szansa dla potencjalnego Beneficjenta, umożliwiająca zrealizowanie inwestycji w sektorze efektywności energetycznej. Zazwyczaj wsparcie przyjmuje formę dotacji czy pożyczek o preferencyjnych finansowych warunkach spłaty z możliwością częściowego umorzenia.
Wsparcie finansowe można pozyskać ze środków unijnych oraz krajowych w ramach konkursów oraz programów ogólnokrajowych lub regionalnych takich jak:
• Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW);
• Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ);
• Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO);
• Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Alokacja środków w ramach nowych naborów programów priorytetowych NFOŚiGW dla działań z obszaru poprawy jakości powietrza wynosi ponad 6,2 mld zł. Obecnie realizowanych jest 16 programów priorytetowych, których łączna wartość wynosi 4,1 mld zł. Środki wojewódzkich funduszy to 3,8 mld zł, natomiast środki nowych programów to 3,9 mld zł.
Kwota środków zagranicznych, przeznaczonych na wsparcie ochrony powietrza wynosi ponad 6,4 mld zł ze środków POIiŚ oraz 0,6 mld zł ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego (NMF) i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021.
Łączna wartość wsparcia finansowego przyznawanego przez NFOŚiGW wynosi 25 mld zł!
Harmonogram planowanych naborów ogłaszany jest zazwyczaj pod koniec roku kalendarzowego oraz na bieżąco aktualizowany.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wychodząc naprzeciw potrzebom społeczeństwa oraz pogłębiającemu się zjawisku jakim jest „smog” uruchamia nabory na wsparcie inwestycji mających na celu poprawę jakości powietrza, energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych oraz zmniejszenie zużycie energii w budownictwie. Na 2018 rok planowane są nabory na następujące programy:
Nazwa programu |
Planowany nabór |
Część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych |
27.05.2018 r. – 28.12.2018 r. |
Część 2) Zmniejszenie zużycia energii |
II kwartał 2018 r. do IV kwartału 2018 r. |
Część 4) Samowystarczalność energetyczna |
IV kwartał 2018 r. do I kwartału 2019 r. |
SOWA - oświetlenie zewnętrzne |
24.05.2018 r. do 30.10.2018 r. |
GEPARD II – transport niskoemisyjny |
III kwartał 2018 r. do IV kwartału 2018 r. |
Cześć 1) Dofinansowanie drewnianych domów energooszczędnych |
II kwartał 2018 r. do II kwartału 2018 r. (nabór banków współpracujących) |
Cześć 2) Dofinasowanie budowy pasywnych budynków użyteczności publicznej |
III kwartał 2018 r. do I kwartału 2019 r. |
Część 3) PUSZCZYK – Niskoemisyjne budynki użyteczności publicznej |
IV kwartał 2018 r. do I kwartału 2019 r. |
Dodatkowo, NFOŚiGW wraz z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje realizację Krajowego Pakietu Czyste Powietrze. KPCzP zakłada zintegrowane wydatkowanie środków w ramach POIiŚ 2014-2020, MF EOG 2014-2021, programów priorytetowych NFOŚiGW, a także programów realizowanych przez WFOŚiGW. Dzięki kompleksowemu podejściu realizacja Pakietu zapewni efektywne działania, dążące do znacznej redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza. Pakiet obejmuje szeroki zakres Beneficjentów, zarówno podmiotów publicznych, jak i prywatnych.
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko wskazuje krajowe cele w obszarze zrównoważonego rozwoju przy jednoczesnym zachowaniu spójności i równowagi pomiędzy zadaniami inwestycyjnymi w zakresie niezbędnej infrastruktury oraz wsparcia skierowanego do wybranych obszarów gospodarki. Wsparcie finansowe w ramach programu można otrzymać w takich obszarach, jak gospodarka niskoemisyjna oraz bezpieczeństwo energetyczne, adaptacja do zmian klimatu, ochrona środowiska oraz efektywne wykorzystanie zasobów, a także zrównoważony transport. Obszary te podzielone zostały na 9 merytorycznych osi priorytetowych oraz jedną dotyczącą pomocy technicznej.
Istotną z punktu widzenia poprawy efektywności energetycznej jest Oś priorytetowa I, która nakierowana jest na wspieranie efektywności energetycznej, rozwój i promowanie zastosowania odnawialnych źródeł energii zarówno dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, jak i przedsiębiorstw. System naborów w ramach POIiŚ to przede wszystkim tryb konkursowy, gdzie dofinansowanie przyznawane jest zgodnie z listą rankingową – wybór projektów uzależniony jest od liczby punktów zdobytych podczas oceny. Instytucją wdrażającą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W roku 2018 planowane jest wsparcie w zakresie dystrybucji ciepła i chłodu w ramach działań 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu, Infrastruktura i Środowisko oraz 1.7.2 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu w województwie śląskim. Konkursy te ruszają 30 maja i będą trwały do 27 lipca, zaś poziom wsparcia może osiągnąć nawet 85%.
Regionalny Program Operacyjny utworzony jest odrębnie dla każdego województwa w Polsce, uwzględniający priorytetowe potrzeby regionu, w tym sytuację społeczno-gospodarczą danego obszaru. Dokument stanowi instrument polityki regionalnej, strategii rozwoju, jak również zbiór działań skierowanych zarówno do Jednostek Samorządu Terytorialnego, jak i przedsiębiorców. Większość środków wsparcia finansowego pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Jak pozyskujemy wsparcie zewnętrzne?
Pozyskiwanie wsparcia uzależnione jest przede wszystkim od regulaminów oraz szczegółowych wytycznych poszczególnych konkursów. Podstawowym sposobem wyboru projektów jest tryb konkursowy, a jedynie w szczególnych przypadkach, uwzględniając elementy związane z charakterem projektu czy wnioskodawcy przeprowadzany jest tryb pozakonkursowy. Celem konkursu może być spełnienie określonych kryteriów, uzyskanie określonej liczby punktów w ramach tychże kryteriów lub dodatkowo wybór projektów, które uzyskały największą liczbę punktów. Zasady ustalane są przez Jednostki Zarządzające, uwzględniające ilość dostępnych dla danego działania środków.
Podstawą ubiegania się o dofinansowanie inwestycji w większości przypadków jest audyt energetyczny, który ukazuje optymalizację energetyczną przedsięwzięcia poprzez wybór najkorzystniejszego rozwiązania zawierającego proponowane modernizacje. Ważnym aspektem jest harmonogram rzeczowo-finansowy inwestycji, jak również montaż finansowy Beneficjenta - pozwala to na wyliczenie kosztów kwalifikowalnych oraz maksymalnego udziału dofinansowania projektu.
Najczęściej maksymalny % poziomu dofinansowania UE wydatków kwalifikowalnych na poziomie projektu wynosi 85%, jednak nie jest to reguła przy wszystkich naborach. Ponadto, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu przepisów unijnych), należy uwzględnić przepisy i wytyczne wynikające z pomocy publicznej, które wpływają na obniżenie poziomu dofinansowania.
Składanie wniosków odbywa się przeważnie za pośrednictwem platform elektronicznych bądź tradycyjnie, w formie papierowej z dostarczeniem do Jednostki Zarządzającej.
Należy pamiętać, że każdy projekt i konkurs rozpatrywany jest indywidualnie, jest to uzależnione od zakresu inwestycji, nakładów finansowych i beneficjentów, do których jest kierowany.
Mnogość dostępnych form wsparcia pozwala na realizację projektów służących poprawie efektywności energetycznej, co skutkuje poprawą komfortu użytkowania oraz, co najważniejsze, przynosi korzyści finansowe poprzez oszczędności wynikające z obniżenia zapotrzebowania na ciepło i energię elektryczną.
Programy wsparcia efektywności energetycznej - aktualne nabory
PROGRAMY OGÓLNOPOLSKIE
1. Trwa I nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” NFOŚIGW
Eksperci Krajowej Agencji Poszanowania Energii oferują kompleksową pomoc w uzyskaniu dofinansowania.
Dofinansowanie może być udzielone na przedsięwzięcia, których realizacja uwzględnia spełnienie wymagań określonych w warunkach umowy o przyłączenie do sieci oraz w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1194/2012 z dnia 12 grudnia 2012 r. i które polegają na:
a) kompleksowej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w zakresie istniejącej sieci oświetleniowej, w szczególności:
- demontaż starych wyeksploatowanych opraw oświetleniowych,
- montaż nowych opraw oświetleniowych,
- wymiana przewodów elektrycznych w słupach i wysięgnikach wraz z wymianą zabezpieczeń, wymiana wysięgników, zapłonników, wyeksploatowanych słupów kablowych,
- modernizacja/przebudowa istniejących punktów zapalania i sterowania oświetleniem,
- montaż sterowalnych układów redukcji mocy oraz stabilizacji napięcia zasilającego,
- montaż inteligentnego sterowania oświetleniem,
b) montażu nowych punktów świetlnych w ramach modernizowanych istniejących ciągów oświetleniowych jeżeli jest to niezbędne do spełnienia obowiązujących przepisów (m.in. normy PN EN 13201).
Zakres modernizacji oświetlenia wskazany we wniosku o dofinansowanie musi wynikać z przeprowadzonego audytu oświetlenia. Przedsięwzięcie może obejmować dodatkowo zakres prac bezpośrednio związanych z realizowaną inwestycją (wymiana/przesunięcie słupów, prace odtworzeniowe) pod warunkiem opisu i uzasadnienia we wniosku.
BENEFICJENCI:
Jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki z większościowym udziałem j.s.t., posiadające tytuł do dysponowania infrastrukturą oświetlenia zewnętrznego, w tym ulicznego w zakresie realizowanego przedsięwzięcia.
NABÓR: 24.05.2018-30.10.2018
2. We wrześniu w ramach POIiŚ uruchomione zostaną dwa konkursy dla przedsiębiorców:
I) Konkurs dedykowany projektom z zakresu wytwarzania energii elektrycznej. Wsparcie skierowane będzie na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy lub przebudowy jednostek wytwórczych skutkujących zwiększeniem wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.
BENEFICJENCI: przedsiębiorcy (wytwórcy energii z odnawialnych źródeł energii - forma prawna kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 019, kod 120, kod 121, kod 023, kod 124); preferencje będą mogły uzyskać projekty realizowane w ramach klastrów energii.
NABÓR: 03.09.2018 - 31.10.2018
II) W kolejnym konkursie wsparcie skierowane będzie na budowę nowych lub zwiększenie mocy (w wyniku rozbudowy lub przebudowy) istniejących jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji.
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (forma prawna – kod 019, kod 023, kod 115, kod 116, kod 117, kod 118, kod 120, kod 121, kod 124, kod 140)
NABÓR: 28.09.2018 - 27.11.2018
PROGRAMY REGIONALNE
3. W ramach RPO województwa lubuskiego od 30 lipca rusza nabór wniosków w konkursie na budowę nowoczesnych lokalnych źródeł OZE – elektrycznej, w tym małych źródeł wytwarzania energii z OZE – elektrycznej, wpisujących się w rozwój generacji rozproszonej, w tym podłączenie instalacji do sieci dystrybucyjnej
BENEFICJENCI: Przedsiębiorcy (mikroprzedsiębiorstwa, małe i średnie przedsiębiorstwa); jednostki samorządu terytorialnego (JST) ich związki, stowarzyszenia i porozumienia; spółki prawa handlowego będące własnością JST; uczelnie/szkoły wyższe, jednostki naukowe, instytuty badawcze, instytucje kultury, operatorzy systemu dystrybucyjnego (OSD), właściciele/zarządcy wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, rolnicy prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą, grupy producentów rolnych, jednostki organizacyjne JST (ośrodki doradztwa rolniczego), organy administracji państwowej prowadzące szkoły (szkoły rolnicze), rybacy śródlądowi oraz hodowcy ryb prowadzący zarejestrowaną działalność gospodarczą; organizacje pozarządowe, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszenia i fundacje.
NABÓR: 30.07.2018 - 01.10.2018
4. W ramach RPO województwa warmińsko-mazurskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę infrastruktury (w tym zakup niezbędnych urządzeń) mające na celu produkcję energii elektrycznej i/lub cieplnej z odnawialnych źródeł energii oraz budowę/modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego realizowane przez operatorów systemu dystrybucyjnego na sieci o niskim i średnim napięciu (poniżej 110 kV).
BENEFICJENCI: przedsiębiorstwa; jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia; jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego; spółdzielnie mieszkaniowe/wspólnoty mieszkaniowe; inne podmioty posiadające osobowość prawną
NABÓR: wrzesień
5. W ramach RPO województwa wielkopolskiego we wrześniu rusza nabór wniosków w konkursie na budowę, rozbudowę oraz przebudowę instalacji służących do wytwarzania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (wraz z ewentualnym podłączeniem do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej), z wykorzystaniem energii wiatrowej, energii słoneczej, biomasy, energii wodnej, energii geotermalnej, biogazu.
BENEFICJENCI: jst i ich związki, jednostki zależne od jst, posiadające osobowość prawną, państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, w tym państwowe jednostki budżetowe, przedsiębiorcy, spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), szkoły wyższe, spółki wodne (dotyczy podmiotów posiadających osobowość prawną), podmioty prawne kościołów i związków wyznaniowych, uczestnicy PPP realizujący projekty hybrydowe na rzecz partnera publicznego, podmioty będące dostawcami usług
NABÓR: wrzesień
6. W ramach RPO województwa świętokrzyskiego w 3 kw. 2018 r. rusza nabór wniosków w konkursie, w którym wsparciem zostaną objęte projekty dotyczące poprawy efektywności energetycznej (z uwzględnieniem OZE wykorzystywanej na potrzeby własne) mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, mające na celu zmniejszenie zużycia i strat wody, energii elektrycznej, energii cieplnej, polegające na:
- głębokiej, kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w przedsiębiorstwach,
- zastosowaniu technologii efektywnych energetycznie w przedsiębiorstwach,
- zastosowaniu energooszczędnych (energia elektryczna, ciepło, chłód, woda) technologii produkcji i użytkowania energii.
Wprowadzenie systemu zarządzania energią w oparciu o TIK nie może być odrębnym projektem, może stanowić jedynie element projektu. Projekty muszą wynikać z uprzednio przeprowadzonego audytu efektywności energetycznej i/lub audytu energetycznego.
BENEFICJENCI: mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa posiadające oddział lub zakład na terenie województwa świętokrzyskiego
NABÓR: III kwartał 2018 r.
SKONTAKTUJ SIĘ, aby uzyskać więcej informacji: https://www.kape.gov.pl/page/pozyskiewanie-finansowania
IZOLACJA ZAWORÓW PAROWYCH I CIEPŁEJ WODY
Ekspert KAPE:
W trakcie przeprowadzania audytów energetycznych często identyfikowanym problemem jest brak izolacji aparatury przemysłowej. Dlatego, mimo doskonałego stanu rur, z uwagi na brak docieplenia zaworów i armatury cieplnej, parowej i technologicznej końcowy efekt nie jest w pełni zadowalający i nie pozwala na maksymalną optymalizację energetyczną.
Zlecający audyt często nie są świadomi, że tego typu inwestycje są bardzo opłacalne ze względu na prostotę i taniość wykonania. W 90% przypadków zwrot z inwestycji następuje już w 1 roku, a przy uwzględnieni zysku z Białych Certyfikatów koszt inwestycji często pokrywany jest z nadwyżką (w tym przypadku średni okres SPBT (prosty czas zwrotu nakładów) wynosi 0,7 roku.
Efektywne zarządzanie energią w mikro, małym i średnim przedsiębiorstwie – bezpłatne doradztwo w ramach START2ACT
Jak wynika z 20. Edycji Raportu PARP o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, krajowa gospodarka staje się coraz bardziej konkurencyjna i dynamiczna. Z roku na rok rośnie udział firm w tworzeniu PKB. Powstaje coraz więcej przedsiębiorstw i miejsc pracy. Firmy wyraźnie zwiększają wydatki na rozwój. Poprawa nastrojów przedsiębiorców zanotowana w połowie 2017 r. i towarzyszące im dalsze plany rozwojowe, pozwalają sądzić, że pozytywny trend utrzyma się na dłużej.
Sektor przedsiębiorstw wytwarza blisko trzy czwarte wartości PKB (73,4%), przy czym małe i średnie przedsiębiorstwa generują co drugą złotówkę PKB (50,1%). Największy udział w tworzeniu PKB mają mikroprzedsiębiorstwa – ok. 30,2% (dane za 2014 r.).
Istotnym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest redukcja kosztów działalności przy zachowaniu jakości wytwarzanych produktów i oferowanych usług. Obszarem, w którym przedsiębiorcy mogą znaleźć, często nawet duże, oszczędności jest zwiększenie efektywności zużycia energii. Ważne jest, aby przedsiębiorca już na wczesnym etapie rozwijania działalności umiał w sposób zrównoważony zarządzać energią.
Krajowa Agencja Poszanowania Energii realizuje międzynarodowy projekt START2ACT, który angażuje europejskie startupy oraz nowo powstałe małe i średnie przedsiębiorstwa w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony. Projekt skierowany jest do startupów oraz przedsiębiorstw działających nie dłużej niż 5 lat. Działania skupiają się głównie na szkoleniu pracowników oraz kadry menadżerskiej w kwestii zmiany nawyków w miejscu pracy.
W ramach projektu Start2Act pod adresem www.pl.start2act.eu działa interaktywna platforma internetowa, która stanowi przede wszystkim kompleksową bazę wiedzy o oszczędzaniu energii w firmie. Informacje podzielone są na obszary, w których firma może szukać oszczędności: ogrzewanie i chłodzenie, oświetlenie, eksploatacja sprzętu biurowego i urządzeń AGD.
Dodatkowo baza wiedzy zawiera informacje przydatne do prawidłowego zarządzania energią w firmie: pomiary i monitorowanie zużycia energii, wybór energooszczędnego biura, zakup energooszczędnych i przyjaznych środowisku urządzeń i materiałów eksploatacyjnych oraz angażowanie pracowników w oszczędzanie energii. W bazie wiedzy znajduje się także dział poświęcony poradom dotyczącym oszczędzania energii w domu.
Bardzo ważnym i praktycznym elementem platformy internetowej jest kurs e-learningowy, którego ukończenie potwierdzone jest certyfikatem. Kurs podzielony jest na moduły i rozdziały dotyczące różnych aspektów oszczędzania energii. Kurs można realizować w dogodnym dla siebie czasie, w każdej chwili można przerwać kurs i ponownie rozpocząć od danego momentu. Kurs daje praktyczną wiedzę na temat oszczędzania energii i zarządzania nią w firmie i w domu.
Korzystając z interaktywnej platformy START2ACT warto zajrzeć także na forum dla przedsiębiorców, gdzie można omówić kwestie energetyczne z innymi uczestnikami lub skorzystać z opcji „zapytaj eksperta”.
Możliwe jest także indywidualne spotkanie z ekspertem KAPE, który przyjedzie do firmy i doradzi jak zwiększyć efektywność energetyczną. Wizyta taka jest dla przedsiębiorcy bezpłatna.
Projekt START2ACT współfinansowany jest przez Komisję Europejską w ramach Programu Horyzont 2020. Kontakt dla zainteresowanych firm: start2act@kape.gov.pl.
Rusza VI edycja konkursu Eco-Miasto
Rozpoczęła się VI edycja konkursu Eco-Miasto. Do udziału zaproszone są wszystkie polskie gminy i związki międzygminne. Uczestnicy konkursu dla miast mogą przesyłać zgłoszenia w pięciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze. Zgłoszenia można nadsyłać do 10 września 2018 r.
Samorządy stanowią siłę napędową umożliwiającą wprowadzanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej. To właśnie one są odpowiedzialne za budowę i utrzymywanie obiektów oraz tworzenie infrastruktury komunalnej w zakresie gospodarki odpadami, transportu oraz gospodarki wodno-ściekowej. Muszą przy tym uwzględniać potrzeby mieszkańców oraz podnosić ich jakość życia, redukować zużycie energii i ograniczać zanieczyszczenia.
Wymiana doświadczeń między miastami, promowanie najlepszych i sprawdzonych rozwiązań, a także zaangażowanie w te działania mieszkańców to najlepszy sposób na wprowadzanie w życie zasad zrównoważonego rozwoju.
Z takim założeniem powstał projekt ECO-MIASTO, którego organizatorem jest Ambasada Francji w Polsce. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A. wzorem ubiegłych lat objęła wydarzenie swoim patronatem.
Więcej informacji o konkursie można znaleźć TUTAJ.
3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na modelowy dom jednorodzinny
Z przyjemnością informujemy, że Pracownia Projektów Budownictwa Energooszczędnego KAPE zajęła 3 miejsce w ogólnopolskim konkursie na modelowy dom jednorodzinny. W konkursie nie przyznano pierwszego miejsca.
Konkurs został ogłoszony przez BGK Nieruchomości S.A. w lutym br. w ramach realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus. Głównym zadaniem w konkursie było opracowanie koncepcji modelowego domu jednorodzinnego. Najlepsze rozwiązania zostaną zrealizowane w postaci domów prototypowych. Partnerem konkursu zostało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przed uczestnikami konkursu postawiono zadanie zaprojektowania modelowego, przyjaznego do życia domu jednorodzinnego w czterech kategoriach: (I) dom szeregowy, (II) dom bliźniaczy, (III) dom wolnostojący, (IV) dom wolnostojący w gminach wiejskich. Projektowane domy miały mieć metraż od 70 do 80 m2. Konkurs był zorganizowany "dwutorowo". Pierwsza ścieżka - profesjonalna - była adresowana do pracowni architektonicznych, a druga - naukowa - do uczelni wyższych. W ścieżce profesjonalnej do konkursu zgłosiło się ponad 300 pracowni, tym bardziej cieszy miejsce na podium naszej pracowni.
Zachęcamy do zapoznania się z opisem konkursowego projektu oraz do obejrzenia wizualizacji domów i schematów zastosowanych w nich rozwiązań energooszczędnych.
Opis idei architektonicznych oraz zastosowanych rozwiązań projektowych
Uniwersalność, elastyczność i prostota - te podstawowe cechy powinny posiadać projekty modelowe budynków mieszkalnych jednorodzinnych BGK. Powyższe cechy determinują architekturę budynku oraz wybór technologii. Konstrukcja w szkielecie drewnianym, z której zdecydowaliśmy się korzystać, umożliwia stosunkowo szybką realizację domu z elementów prefabrykowanych. Budynek wzniesiony techniką szkieletową jest łatwy do przebudowy i rozbudowy, używane elementy mogą natomiast z powodzeniem być ponownie wykorzystane. Jest to rodzaj budownictwa, które zgodnie z planami NFOŚiGW, będzie wspierane dopłatami w ramach tworzonego programu priorytetowego.
Dom w zabudowie szeregowej W projektach zastosowano jednolity system drewnianej konstrukcji szkieletowej, czyli we wszystkich budynkach użyto tych samych profili w identycznym rozstawie. Powyższy zabieg ma na celu optymalizację produkcji elementów prefabrykowanych. Jest to standaryzacja, która ułatwi przyszłe modyfikacje zrealizowanych budynków oraz zwiększy szanse na ponowne użycie elementów pozostających po rozbiórce. Istnieje również możliwość realizacji zaprojektowanych domów w innych technologiach – dzięki modularności i zaprojektowanych małych rozpiętości konstrukcji. Zgodnie z wytycznymi, modelowy dom jednorodzinny zaprojektowano w czterech wersjach: domu wolnostojącego, domu w zabudowie bliźniaczej i szeregowej oraz domu wolnostojącego przeznaczonego dla gmin wiejskich. Budynki różnią się szczegółami wynikającymi ze specyfiki każdego budynku.
Dom w zabudowie bliźniaczej
Maksymalna powierzchnia użytkowa ustalona w regulaminie, wynosząca: 70 m2 i 80 m2 wymaga oszczędnego i funkcjonalnego projektowania przestrzeni. Domy wolnostojące, charakteryzujące się większą powierzchnią (80 m2), posiadają dodatkowy pokój. Mając na celu zmieszczenie budynków na małych działkach budowlanych, wszystkie domy z wyjątkiem przeznaczonego dla gmin wiejskich zaprojektowano jako dwukondygnacyjne, ograniczając w ten sposób powierzchnię zabudowy.
Dom wolnostojący miejski
Problem ten nie dotyczy domu przeznaczonego dla gmin wiejskich, który będzie realizowany na większych działkach jako wygodny i łatwy w realizacji obiekt parterowy.
Dom wolnostojący wiejski
Stosunkowo mała szerokość budynków, szczególnie w przypadku domów w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej, umożliwia projektowanie obiektów na wąskich działkach. Wiąże się to z niewielkimi rozpiętościami konstrukcji, ograniczając koszty wyprodukowania i montażu elementów nośnych. Projektując budynki przeprowadzono analizę nasłonecznienia pomieszczeń światłem dziennym. Wykonano analizę Daylight Autonomy (DA) dla 300 lux w godzinach 8.00-18.00. Wszystkie pomieszczenia mieszkalne osiągają średni współczynnik sDA (spatial Dayligh Autonomy) na poziomie 61-72%, co spełnia wysokie standardy określane w tym zakresie.