Renowacja budynku jest złożonym i czasochłonnym procesem. Brak wiedzy na temat tego, co należy zrobić i w jakiej kolejności należy realizować poszczególne działania, stanowi jedną z największych przeszkód uniemożliwiających poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
Celem projektu iBRoad jest zlikwidowanie barier związanych z termomodernizacją poprzez opracowywanie Wytycznych Renowacji Budynków Mieszkalnych (Plan iBRoad). Będą one dotyczyły budynku, jako całości, zapewniając wytyczne renowacji dostosowane do indywidualnych potrzeb i przewidziane na długofalową perspektywę (15-20 lat). Istotą Planu iBRoad jest uwzględnienie potrzeb i specyficznej sytuacji mieszkańców (np. wieku, sytuacji finansowej, struktury gospodarstwa domowego i jego przewidywanego rozwoju, itd.) oraz zapobieganie ryzyku „blokowania” przyszłych rozwiązań renowacyjnych z powodu niskiej opłacalności.
Plan iBRoad wykorzystuje informacje takie jak zużycie i produkcja energii, zrealizowane do tej pory prace konserwacyjne i projekt budynku.
Projekt iBRoad analizuje konkretne przypadki termomodernizacji budynków mieszkalnych (realizacje w Niemczech, Francji, Belgii (Flandria)), w celu stworzenia uniwersalnej, zintegrowanej koncepcji modernizacji budynków mieszkalnych, wraz z instrumentami możliwymi do stosowania w różnych krajach Unii Europejskiej.
Wypracowane rozwiązania oraz narzędzia iBRoad będą testowane w Bułgarii, Polsce, Portugalii i Niemczech. Przewiduje się szkolenia dla audytorów, które będą źródłem informacji zwrotnej wykorzystywanej do analizy wykonalności i możliwości odtworzenia modelu w przypadku budynków innego typu i w innych państwach członkowskich UE. W celu zapewnienia jak największej skuteczności realizowanych w ramach projektu zadań, partnerzy projektu zaangażują interesariuszy na poziomie krajowym w Austrii, Belgii, Bułgarii, Niemczech, Grecji, Polsce, Portugalii, Rumunii i Szwecji oraz na poziomie unijnym.
Przewidywane rezultaty projektu:
-
Wspieranie konsumentów / użytkowników końcowych poprzez udzielanie konkretnych, indywidualnych porad dostosowanych do określonych potrzeb oraz proponowanie optymalnych strategii dla poszczególnych budynków z uwzględnieniem ich stanu finansowego i wykorzystania, szczególnych potrzeb i preferencji oraz odpowiednich możliwości.
- Monitorowanie dalszego funkcjonowania budynku w celu zagwarantowania zgodności zastosowanych środków z przepisami.
W projekt zaangażowanych jest 13 partnerów z 9 krajów Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w ramach programu Horyzont 2020.