Wszystko co musisz wiedzieć o Audycie Energetycznym Przedsiębiorswa
Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkiem wynikającym z przepisów Ustawy o Efektywności Energetycznej. Celem Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa jest przeprowadzenie przeglądu zużycia energii w budynkach, transporcie oraz instalacjach przemysłowych, które odpowiadają za minimum 90% całkowitego zużycia energii przez przedsiębiorstwo. Efektem szczegółowej analizy jest identyfikacja obszarów charakteryzujących się znaczącym zużyciem energii oraz zaproponowanie możliwości poprawy efektywności energetycznej w obszarach, których dotyczył audyt.

Podstawy prawne

Podstawą prawną wprowadzającą obowiązek przeprowadzenia Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa jest Ustawa o Efektywności Energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku (Dz. U. 2016 poz. 831). Dotyczy on wszystkich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236), z wyjątkiem mikro, małych oraz średnich przedsiębiorców. W praktyce oznacza to, że każdy przedsiębiorca który co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Nowelizacja Dyrektywy EED

Nowelizacja Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. w sprawie efektywności energetycznej oraz zmieniająca rozporządzenie (UE) 2023/955 rozszerza listę przedsiębiorstw zobowiązanych do przeprowadzania Audytu Energetycznej Przedsiębiorstwa. Parametr wielkości przedsiębiorstwa ma zostać zastąpiony wielkością zużycia energii, w związku z czym przedsiębiorstwa zużywające średniorocznie 10TJ wszystkich nośników energii w ostatnich 3 latach będą zobowiązanie do przeprowadzania audytów energetycznych przedsiębiorstw. Pierwsze audyty mają zostać przeprowadzone do 11 października 2026 roku.

Systemy zarządzania energią np. ISO50001

Zgodnie z zapisami art. 36, pkt. 2 Ustawy o Efektywności Energetycznej Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa nie musi być realizowany jeżeli przedsiębiorca posiada wdrożony system zarządzania energią (np. ISO50001). Taki sam zapis zawarto w nowelizacji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1791 z dnia 13 września 2023 r. Należy zwrócić uwagę na fakt, że oprócz korzyści wynikających ze spełnienia ustawowego obowiązku, wprowadzenie systemu zarządzania energią przynosi wiele innych korzyści takich jak:

  • Wprowadzenie procesu ciągłego doskonalenia i poprawiania efektywności energetycznej przedsiębiorstwa
  • Wprowadzenie ulepszeń i optymalizacji zużycia energii w przedsiębiorstwie w wyniku bieżącej identyfikacji obszarów o znaczących stratach energii,
  • Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstwa wynikające z wykorzystania najnowszych dostępnych na rynku technologii,
  • Pomoc w sformalizowaniu polityki energetycznej przedsiębiorstwa oraz jego celów energetycznych.

Należy również pamiętać o zapisach w ww. Dyrektywie, która nakłada obowiązek posiadania licencjonowanego systemu zarządzania energią na przedsiębiorstwa, które średniorocznie przez ostatnie 3 lata zużywały 85 TJ wszystkich nośników energii. Systemy mają zostać wdrożone najpóźniej do dnia 11 października 2027 roku.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa w praktyce

W praktyce przeprowadzenie Audytu składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zebranie wstępnych danych pozwalających na zapoznanie się z obiektami oraz instalacjami znajdującymi się w przedsiębiorstwie. Zbieranie danych zwyczajowo odbywa się elektronicznie jak również w trakcie wizji lokalnej na terenie zakładu, w trakcie której audytor jest w stanie dokładniej zidentyfikować etapy procesu technologicznego, które charakteryzują się stosunkowo istotnym zużyciem energii oraz te, w których obserwowane są znaczące straty. Kolejnym etapem jest wykonanie raportu z audytu energetycznego przedsiębiorstwa przez zespół audytorski.

Po przeprowadzeniu szczegółowej analizy zużycia energii w przedsiębiorstwie, weryfikowane są możliwości poprawy efektywności energetycznej. Doświadczony zespół audytorów na bazie własnych doświadczeń proponuje możliwe do przeprowadzenie przedsięwzięcia służące poprawie efektywności energetycznej i szacuje wynikające z ich realizacji oszczędności energii finalnej.

Dodatkowo przeprowadzana jest analiza kosztowa inwestycji w celu wskazania najbardziej uzasadnionych ekonomicznie modernizacji. Po przeprowadzeniu audytu przedsiębiorca otrzymuje gotowy produkt, w którym zawarte są wnioski powstałe w trakcie realizacji prac oraz analiza możliwości poprawy efektywności energetycznej prowadzonych przez przedsiębiorstwo procesów energetycznych i technologicznych.

Rola audytora energetycznego

Audytor energetyczny w procesie przeprowadzania Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa odgrywa bardzo istotną rolę. To on odpowiada za prawidłowość i rzetelność analizy zużycia energii przez przedsiębiorstwo. Wraz ze wzrostem jej szczegółowości wzrasta również ilość obserwacji pozwalających na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Doświadczony audytor operujący na solidnej bazie danych i obserwacji jest w stanie nie tylko przeprowadzić audyt zgodny z ustawowymi wymaganiami, ale również wskazać wiele możliwości poprawy efektywności energetycznej, które w przyszłości mogą pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Rolą Audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest wskazanie działań pozwalających wygospodarować oszczędności energii, im większą bazą danych dysponuje audytor tym możliwe są bardziej szczegółowe analizy. Zachęcamy przedsiębiorców do aktywnego udziału w audycie, zgłaszanie własnych pomysłów modernizacyjnych i poddanie ich ocenie.

Raport z audytu

Raport z prawidłowo przeprowadzonego audytu powinien zawierać m.in.: 

  • szczegółowy przegląd zużycia energii, odpowiadających łącznie za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii przez przedsiębiorstwo w: 
    • budynkach lub zespołach budynków, 
    • instalacjach przemysłowych, 
    • transporcie, 
  • identyfikację obszarów znaczących strat, 
  • propozycje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej, które mogą jednocześnie stanowić propozycję inwestycji pod kątem pozyskania białych certyfikatów.

Korzyści z przeprowadzenia Audytu energetycznego przedsiębiorstwa


Przeprowadzenie rzetelnego i szczegółowego Audytu energetycznego przedsiębiorstwa pozwala na znaczącą poprawę efektywności energetycznej. W trakcie przeprowadzania analizy technologii i zużycia energii audytorzy są w stanie zidentyfikować obszary znaczących strat energii i zaproponować rozwiązania pozwalające na ich ograniczenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zmniejszenie zużycia energii i oszczędności jej kosztów wpływa na ograniczenie emisji CO2 i zmniejszenie śladu węglowego przedsiębiorstwa i jego produktów. Pamiętajmy, że najtańsza energia to ta, która nie zostaje zużyta.

Efektywne wykorzystanie ciepła odpadowego z procesów przemysłowych i wykorzystania dostępnych na rynku technologii odzysku energii może również doprowadzić do zwiększenia niezależności przedsiębiorstwa od wykorzystania zewnętrznych mediów energetycznych. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka niespodziewanego wzrostu kosztów działalności przedsiębiorstwa wynikających z wahań na rynku energii.

Webinarium - 26/02/2025

26 lutego 2025 zapraszamy na webinarium w ramach cyklu "Spotkanie z ekspertem KAPE", w trakcie którego omówimy najważniejsze zagadnienia związane z obowiązkowym audytem energetycznym przedsiębiorstwa i opowiemy o zmianach wynikających z nowelizacji dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Zapraszamy do bezpłatnego uczestnictwa wszystkich przedsiębiorców objętych obowiązkiem wynikającym z Ustawy oraz zainteresowane podmioty.

Rejestracja: https://www.kape.gov.pl/event/audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa-95/register


Współpraca z KAPE

Zachęcamy do współpracy z KAPE przy realizacji obowiązkowego audytu energetycznego. Więcej informacji nt. usługi na stronie KAPE. Więcej informacji nt. usługi na stronie: https://www.kape.gov.pl/audyt-energetyczny-przedsiebiorstwa 

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami KAPE!


Share this post
Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko Prezesa Zarządu
Ogłoszenie Rady Nadzorczej Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A.