Efektywność energetyczna – potencjał do oszczędności

debata rzeczpospolitej

W ubiegłym tygodniu w siedzibie "Rzeczpospolitej" odbyła się debata „Efektywność energetyczna – potencjał do oszczędności”. O obszarach, w których istnieją największe możliwości poprawy efektywności dyskutowali przedstawiciele rządu, stowarzyszeń branżowych, uczelni wyższych i firm. Krajową Agencję Poszanowania Energii reprezentował Prezes Zbigniew Szpak.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia na stronie "Rzeczpospolitej", fragment poniżej.

"O podnoszeniu efektywności energetycznej mówi się w Polsce wiele, także w kontekście niewykorzystanego potencjału tego ukrytego paliwa.

Najszybciej dostrzegł go przemysł. Zdaniem Zbigniewa Szpaka, prezesa Krajowej Agencji Poszanowania Energii, system białych certyfikatów się sprawdził. Otrzymują je przedsiębiorstwa inwestujące w poprawę efektywności energetycznej. – Dotychczas wszystkie inwestycje wykonane i planowane, dla których przyznano białe certyfikaty przyniosą 790 ktoe (tys. ton oleju ekwiwalentnego – red., 1ktoe to 11630 MWh – red.) oszczędności energii pierwotnej. Do 2020 r. zaoszczędzimy ponad 18 Mtoe energii pierwotnej, tj. o ok. 36 proc. więcej niż w Krajowym Planie Działań – szacuje szef KAPE.

Największy potencjał wzrostu efektywności dostrzega dziś w budownictwie, ale tu na efekty trzeba poczekać. Z kolei biznes może krótkoterminowo nie być skłonny do oszczędzania energii, bo nastawia się raczej na zwiększanie produkcji. Uważa, że efektywność coraz częściej wiąże się z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii (OZE)."

Fragment relacji wideo z debaty można obejrzeć tutaj.