Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wsparcie dyrektywy 2012/27/UE

Opis projektu

Wsparcie Dyrektywy 2012/27/UE

Czas trwania

1 grudnia 2016 r. - 30 listopada 2019 r.

KAPE jako podmiot wskazany przez Departament Energetyki Ministerstwa Gospodarki do prowadzenia Krajowego Punktu Kontaktowego Dyrektywy w sprawie efektywności końcowego wykorzystania energii i usług energetycznych (2006/32/WE), od 2008 roku bierze udział w trzyletnim projekcie o nazwie The Concerted Action of the energy end-use efficiency and energy services Directive (CA ESD), realizowanym w ramach programu Inteligentna Energia – Europa (IEE).

W tym czasie, w związku z wprowadzeniem Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej (Energy Efficiency Directive - EED), projekt CA ESD został transponowany w The Concerted Action on the energy efficiency Directive (CA EED) i jednocześnie przedłużony do 2016 roku. Obecnie jest kontynuowany do 2019 r.

Cele

Do najważniejszych celów projektu CA EED należy, m.in. poprawa systemu wymiany informacji i doświadczeń płynących z wdrażania dyrektywy EED przez 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegię i Chorwację. Celowi temu służy stworzona trwała struktura wymiany informacji dotyczących wprowadzania obu dyrektyw – początkowo dyrektywy ESD a obecnie dyrektywy EED. Istotnym celem projektu jest również wprowadzanie i promowanie dobrych praktyk w celu wzmocnienia i poprawy skuteczności wdrażania dyrektywy EED w nowych krajach członkowskich UE oraz utworzenie warunków sprzyjających poprawie stopnia konwergencji procedur narodowych dotyczących dyrektywy EED.

Aktywne forum wymiany informacji stwarza możliwość każdemu z państw członkowskich UE podzielenia się jego wiedzą i doświadczeniem oraz umożliwia omówienie i zastosowanie najkorzystniejszych rozwiązań dotyczących wdrażania dyrektywy EED. Możliwość wymiany doświadczeń pozwala uniknąć ewentualnych błędów popełnionych przez inne kraje członkowskie.

W praktyce praca w ramach projektu polega na serii 11 dwudniowych spotkań plenarnych w ciągu sześcioletniego okresu trwania projektu. Każde ze spotkań skupia się wokół konkretnego  tematu z zakresu ośmiu kluczowych obszarów Dyrektywy.

 

Strona www projektu

www.esd-ca.eu

 

Konsorcjum projektu

1. NL Agency, Holandia
2. Österreichische Energieagentur, Austria
3. Danish Energy Authority, Dania
4. Motiva Oy, Finlandia
5. Agence de l'Environnement et de la Maîtrise de l'Energie, Francja
6. Centre for Renewable Energy Sources, Grecja
7. Malta Resources Authority, Malta
8. Romanian Agency for Energy Conservation, Rumunia
9. Jozef Stefan Institute, Słowenia
10. Swedish Energy Agency, Szwecja
11. The Energy Saving Trust, Wielka Brytania
12. Italian National Agency for New Technologies, Energy and the Environment, Włochy
13. Ministry of Commerce, Industry and Tourism, Cypr
14. Ministry of Economic Affairs and Communications, Estonia
15. Flemish Energy agency, Belgia
16. State Energy Efficiency Agency, Bułgaria
17. Ministry of the Economy, Labour and Entrepreneurship, Chorwacja
18. State Energy Inspection, Czechy
19. Federal Ministry of Economics and Technology, Niemcy
20. Hungarian energy centre, Węgry
21. Department of communications, energy and natural resources, Irlandia
22. Construction, energy and housing state agency, Łotwa
23. Energy agency, Litwa
24. Ministry of the economy and foreign trade, Luxemburg
25. Directorate general for energy and geology of the Ministry of economy, Portugalia
26. Ministry of economy, Słowacja
27. National energy agency, Hiszpania
28. Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A., Polska

 

Kontakt

Karolina Loth-Babut
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.