Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Start-upy i MŚP na rzecz działań dla zrównoważonej energetyki

Opis projektu

Angażowanie europejskich start-upów oraz nowopowstałych MŚP w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony - START2ACT

START2ACT

Engaging European Start-ups and Young SMEs for Action for Sustainable Energy

Czas trawnia

01 marzec 2016 r. - 28 luty 2019 r.

Cele

Projekt START2ACT ma na celu zmniejszenie zużycia energii w krajach UE poprzez zmianę zachowań konsumentów energii w ich codziennym życiu, przede wszystkim w swoim miejscu pracy. Projekt skierowany jest do startup’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) działających nie dłużej niż 5 lat, które podejmą działania w zakresie efektywności energetycznej.

Choć pojedyncze MŚP i startupy zużywają na swoje potrzeby niewielkie ilości energii, to biorąc pod uwagę, że w Europie działa ich ponad 20 mln, skala ich oddziaływania na środowiska jest ogromna. Zaangażowanie rozpoczynających działalność przedsiębiorstw jest niezbędne w celu osiągnięcia unijnych celów 20-20-20. W prawie każdym przedsiębiorstwie istnieje potencjał, aby skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii.

Potencjał ten zostanie wykorzystany w projekcie. Przedsiębiorcy otrzymają zestaw innowacyjnych działań edukacyjnych. Ważnym obszarem interwencji, mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmianę zachowań, jest sprzęt biurowy. Pochłania on około 15% całej energii elektrycznej zużywanej w biurach. Udział ten ma wzrosnąć do 2020 r. do 30%.

W ramach projektu START2ACT zaproponowane zostaną przedsiębiorcom rozwiązania oferujące duży potencjał oszczędności energii i pieniędzy. Nie są one często wdrażane ze względu np. na brak wiedzy jak je stosować w praktyce oraz z powodu niewystarczającego zaangażowania ludzi we wprowadzanie dobrych nawyków w życiu codziennym. Projekt ma również na celu zachęcić do stosowania „zielonych zakupów” sprzętu biurowego, elementów wyposażenia pomieszczeń (HVAC, oświetlenie, etc.) oraz towarów i usług.

Działania

 • Ocena stanu obecnego w celu zidentyfikowania potrzeb przedsiębiorców. Aby lepiej ukierunkować działania projektu, przeprowadzone zostaną badania w ośmiu krajach uczestniczących w projekcie. Dodatkowo badana będzie skuteczność działań projektu START2ACT w wykształcaniu dobrych nawyków przedsiębiorców związanych z oszczędzaniem energii. Na tej podstawie dokonana zostanie ocena i możliwe będzie zrozumienie zachowań konsumentów energii w odniesieniu do osiągniętych oszczędności energii z uwzględnieniem segmentów konsumenckich.
 • Interaktywna platforma internetowa – będzie stanowiła kompleksową bazę wiedzy, zawierała kurs e-learningowy, konkurs na oszczędzanie energii, interaktywną platformę społeczną dla grup docelowych projektu w łatwo dostępnej i przyjaznej dla użytkownika odsłonie.
 • Szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw – będą obejmowały szkolenie na miejscu dla firm, e-learning i organizację warsztatów w formie śniadań biznesowych w zakresie efektywności energetycznej. W ramach projektu powstanie „zestaw szkoleniowy" zawierający materiały i wskazówki dla przedsiębiorstw.
 • Działania dla startupów – będą polegały na budowaniu zdolności i umiejętności innowacyjnych. Celem takich działań jest umożliwienie początkującym przedsiębiorcom opanowanie umiejętności świadomego stosowania zasad poszanowania i zarządzania energią, jakie należy stosować przy rozwijaniu innowacyjnych pomysłów, a także tworzenia strategii biznesowych.

 

Strona www projektu

pl.start2act.eu

 

Konsorcjum projektu

 1. Europa Media Szolgaltato Non Profitkozhasznu Kft - Węgry
 2. Geonardo Environmental Technologies Ltd - Węgry
 3. The Carbon Trust - Wielka Brytania
 4. Stichting Centerdata Centerdata - Holandia
 5. Enviros S.R.O. - Czechy
 6. Energetski Institut Hrvoje Pozar - Chorwacja
 7. Sofia Energy Agency Association - Bułgaria
 8. Slovenska Inovacna a Energeticka Agentura - Słowacja
 9. Centrul Pentru Promovarea Energiei Curate Si Eficienta In Romania Enero Asociatiei - Rumunia
 10. Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA - Polska
 11. Startups.Be - Belgia

 

Kontakt

Karolina Loth-Babut
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marta Szymczak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.