Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Start-upy i MŚP na rzecz działań dla zrównoważonej energetyki

Opis projektu

Angażowanie europejskich start-upów oraz nowopowstałych MŚP w działania prowadzące do użytkowania energii w sposób zrównoważony - START2ACT

START2ACT

Engaging European Start-ups and Young SMEs for Action for Sustainable Energy

Czas trawnia

marzec 2016 r. - luty 2019 r.

Cele

Projekt START2ACT ma na celu zmniejszenie zużycia energii w krajach UE poprzez zmianę zachowań konsumentów w ich codziennym życiu, a w tym projekcie przede wszystkim w swoim miejscu pracy. Projekt skierowany jest do start-up’ów oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) rozpoczynających działalność, którzy będą mogli podjąć działania i przedsięwzięcia w zakresie efektywności energetycznej w ramach swoich codziennych czynności.

Choć pojedyncze MŚP i start-upy zużywają na swoje potrzeby niewielkie ilości energii, to biorąc pod uwagę, że w Europie działa ich 20 mln, skala ich oddziaływania na środowiska jest ogromna. Aktywne zaangażowanie rozpoczynających działalność przedsiębiorstw jest niezbędne w celu osiągnięcia unijnych celów 20-20-20. Dodatkowo istnieje potencjał w prawie wszystkich przedsiębiorstwach aby skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii.

Potencjał ten zostanie wykorzystany w projekcie i zaproponowany zostanie przedsiębiorstwom zestaw innowacyjnych działań edukacyjnych. Kluczowym obszarem interwencji mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej poprzez zmianę zachowań jest sprzęt biurowy, którego zużycie energii rośnie najszybciej na świecie. Sprzęt biurowy zużywa 15% całkowitej energii elektrycznej zużywanej w biurach. Liczba ta ma wzrosnąć do roku 2020 do 30%.

W ramach projektu START2ACT wykorzystane będzie wiele dostępnych narzędzi i rozwiązań oferujących duży potencjał oszczędności energii i pieniędzy, które do tej pory nie były odpowiednio wykorzystywane w przedsiębiorstwach ze względu np. na brak wiedzy, jak je wykorzystywać w praktyce oraz z powodu niewystarczającego zaangażowania ludzi w zmianę zachowania w życiu codziennym. Projekt ma również na celu zachęcić do „zielonych zakupów” sprzętu biurowego, w tym i wyposażenia pomieszczeń (HVAC, oświetlenie, etc.) oraz towarów i usług.

Działania

 • ocena stanu obecnego i monitorowanie - aby zrozumieć grupę docelową projektu i jej zachowania w kwestii efektywności energetycznej, dostępnych rozwiązań i narzędzi, a także aby określić ich specyficzne potrzeby i zainteresowania, a tym samym aby lepiej ukierunkować działania projektu, przeprowadzone zostaną badania w ośmiu krajach uczestniczących w projekcie. Dodatkowo badana będzie skuteczność działań projektu START2ACT w zmienianiu zachowań wśród grup docelowych za pośrednictwem ankiet monitorujących i innych mechanizmów zwrotnych. Na tej podstawie dokonana zostanie ocena i możliwe będzie zrozumienie zachowań konsumentów w odniesieniu do oszczędności energii z uwzględnieniem segmentów konsumenckich.
 • Interaktywna platforma internetowa – będzie stanowiła kompleksową bazę wiedzy, zawierała kurs e-learningowy, konkurs na oszczędzanie energii, interaktywną platformę społeczną dla grup docelowych projektu w łatwo dostępnej i przyjaznej dla użytkownika odsłonie.
 • szkolenia dla małych i średnich przedsiębiorstw – będą obejmowały szkolenie na miejscu dla firm, e-learning i organizację warsztatów w formie śniadań biznesowych w zakresie efektywności energetycznej. W ramach projektu powstanie „Zestaw szkoleniowy" zawierający materiały i wskazówki dla przedsiębiorstw.
 • działania dla start-upów – będą polegały na budowaniu zdolności i umiejętności innowacyjnych. Podejście to tej specyficznej grupy docelowej wymaga innego podejścia niż w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw. Zaproponowany zostanie program mentoringu dostosowany specjalnie do początkujących przedsiębiorców, który będzie skupiał się na tworzeniu podstaw przyszłego funkcjonowania zgodnie z zasadami efektywności energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Celem takich działań jest umożliwienie początkującym przedsiębiorcom opanowania umiejętności świadomego stosowania zasad poszanowania i zarządzania energią, jakie należy stosować podczas rozwoju swoich innowacyjnych pomysłów, a także, aby przygotować ich do wyzwań i strategii biznesowych w dłuższej perspektywie. Również jak w przypadku MŚP, opracowany zostanie specjalny zestaw szkoleniowy.

 

Strona www projektu

pl.start2act.eu

 

Konsorcjum projektu

 1. Europa Media Szolgaltato Non Profitkozhasznu Kft - Węgry
 2. Geonardo Environmental Technologies Ltd - Węgry
 3. The Carbon Trust - Wielka Brytania
 4. Stichting Centerdata Centerdata - Holandia
 5. Enviros S.R.O. - Czechy
 6. Energetski Institut Hrvoje Pozar - Chorwacja
 7. Sofia Energy Agency Association - Bułgaria
 8. Slovenska Inovacna a Energeticka Agentura - Słowacja
 9. Centrul Pentru Promovarea Energiei Curate Si Eficienta In Romania Enero Asociatiei - Rumunia
 10. Krajowa Agencja Poszanowania Energii SA - Polska
 11. Startups.Be - Belgia

 

Kontakt

Karolina Loth-Babut
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Marta Szymczak
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.