Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Budownictwo energooszczędne

Poprawne zaprojektowanie budynku zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności architekta. Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi założeniami, które należy spełnić przy projektowaniu budynków pasywnych.

Budownictwo energooszczędne

Budynek pasywny dzieci 300Budownictwo energooszczędne to jeden z istotnych elementów polityki unijnej i krajowej w zakresie działań zmierzających do realizacji założeń zrównoważonej i efektywnej energetycznie gospodarki.

Poprawne zaprojektowanie budynku zależy przede wszystkim od wiedzy i umiejętności architekta.

Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi założeniami, które należy spełnić przy projektowaniu budynków pasywnych.

 

Budownictwo energooszczędne - co ma znaczenie dla tego rodzaju inwestycji?

Wiele czynników zewnętrznych wpływa na to, w jakim stopniu i jakim kosztem uda się wybudować niskoenergochłonny budynek. Podstawowa sprawa to klimat - nawet w Polsce bywają bardzo odmienne warunki klimatyczne w różnych częściach kraju. Dlatego też, projekt domu powinien być dopasowany do panującego w danym regionie klimatu.

Bardzo istotne są także warunki zabudowy, w tym położenie działki i okoliczne zabudowania. Umiejętnie wykorzystując zastane czynniki, możemy wpływać na jakość energetyczną budynku.

 

Wpływ warunków naturalnych na projekt domu pasywnego

Ogólne warunki klimatyczne i ukształtowanie terenu mają wpływ na wszystkie projektowane parametry budynku.

W konsekwencji teren i jego lokalizacja względem stron świata pośrednio wpływają na kształt bryły budynku oraz układ pomieszczeń. Dlatego też, w budynkach pasywnych bezwzględnie należy pamiętać o ograniczaniu przegrzania latem, o czym często wielu projektantów zapomina.

Istotnym elementem jest także unikanie mostków termicznych, a jeśli takie wystąpią, to powinny mieć zoptymalizowane parametry i wyliczoną ilość strat ciepła, jakie generują.

 

Ocieplenie ścian zewnętrznych

Bryła budynku w pewnym sensie warunkuje grubość materiału termoizolacyjnego. Projektując budynek, należy pamiętać, aby bryła budynku była w miarę możliwości zwarta.

Z punktu widzenia energochłonności możliwe jest stosowanie wszelkiego typu materiałów i konstrukcji w przypadku ścian zewnętrznych - istotne jest, aby ściana miała współczynnik przenikania ciepła przegród U równy lub mniejszy od 0,2 - 0,1 W/m2K.

Pozostaje jeszcze aspekt komfortu, zdrowotny czy ilości energii skumulowanej w wyrobach budowlanych (energia skumulowana, to energia potrzebna do wytworzenia wyrobów budowlanych i ich transportu, ma to zasadniczy wpływ na emisyjność CO2). Ważne jest, aby projekt zawierał dobrze zaplanowane detale - szczególnie w miejscach nietypowych.

Prawidłowo zaprojektowana ściana i dobre termicznie okna nadal nie dają gwarancji „ciepłych ścian” - należy również zwrócić szczególną uwagę na szczelność przegród.

 

Budownictwo energooszczędne a wentylacja

Wentylacja w budynku pasywnym powinna się odbywać w sposób kontrolowany, najlepiej poprzez stosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (odzyskiem energii cieplnej). Każdy inny niekontrolowany przepływ to straty i groźba wykraplania się wilgoci wewnątrz ściany - co wpływa na dalsze pogorszenie termoizolacyjności.

Instalacje sprzyjające energooszczędności

Efektywna energetycznie jest instalacja c.o. z ogrzewaniem płaszczyznowym, gdzie temperatura czynnika roboczego może być niższa (wytwarzanie ciepła odbywa się sprawniej). Istotne jest źródło ciepła - kocioł i wybór nośnika energii.

Jedno z nietypowych rozwiązań, możliwych do zastosowania, to sezonowy magazyn energii cieplnej wytwarzanej przez kolektory słoneczne. Stosuje się również inne nietypowe rozwiązania pasywne, jednak wymagają one indywidualnej analizy.

Warte zainteresowania i coraz bardziej popularne stają się instalacje fotowoltaiczne, wytwarzające energię elektryczną. W chwili obecnej ogniwa fotowoltaiczne można całkowicie integrować z elewacją budynku.

W budynkach niskoenergochłonnych zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest często niewielkie, okazuje się wtedy, że procesem generującym największe zużycie energii jest podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Tutaj można stosować perlatory na krany czy odzysk ciepła ze ścieków bytowo-gospodarczych. A przede wszystkim należy wdrożyć wśród użytkowników ideę oszczędnego korzystania z wody.

Jeśli dysponujemy gazem, to najlepiej sprawdzi się kocioł kondensacyjny, jeśli nie mamy dostępu do gazociągu to dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła lub kocioł na biomasę. Pamiętajmy, że kotły będą pracować sprawniej, jeśli zastosujemy ogrzewanie płaszczyznowe np. podłogowe.

 

Projekt domu energooszczędnego

Każdy projekt może być optymalizowany kosztowo tak, aby wybrać standard najlepszy dla inwestora. Wraz z projektem należy wykonać charakterystykę energetyczną, która jest podstawowym narzędziem pracy projektanta. Dodatkowo powinno się analizować zagadnienia związane z nasłonecznieniem. Służy do tego mnóstwo narzędzi symulacyjnych i obliczeniowych. Model cyfrowy pokrywa się w dużym stopniu z rezultatami osiąganymi w rzeczywistości.

KAPE specjalizuje się w projektowaniu domów pasywnych jak i innych rodzajów budynków energooszczędnych. Specjaliści KAPE wspierają inwestora na każdym etapie realizacji inwestycji energooszczędnej.

Oferta projektowa KAPE dostępna jest TUTAJ.